BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Ethereum Bitcoin Farkı

0 22

Bitcoin ve Ethereum, dünyanın en popüler kripto para birimlerinden ikisidir. İkisinin de kendine has özellikleri ve avantajları vardır ama hangisi daha iyidir? Bu iki madeni para arasındaki temel farkları bilmek önemlidir.

Ethereum Nedir?

Ethereum; merkezi olmayan, akıllı sözleşmelerle yürütülen bir para platformdur. Kesinti, sansür, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan, tam olarak programlandığı gibi çalışan uygulamalar sahiptir.

Bunun yanında Ethereum Bitcoin farkı, yatırımcıların bilinçli karar vermesi için, bilmesi gereken özelliklerle doludur. Ethereum; diğer kripto para birimleri veya fiat para birimleri için, borsalarda alınıp satılabilen Ether jetonu tarafından desteklenir.

Bitcoin Nedir?

Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen dijital bir varlık ve ödeme sistemi olan Bitcoin’de işlemler; ağ düğümleri tarafından kriptografi yoluyla doğrulanır ve blok zinciri adı verilen halka açık bir dağınık deftere kaydedilir.

Bunun yanında Ethereum Bitcoin farkı ise yatırımcıları düşündürebilir. Bitcoin sınırlı sayıda olması bakımından benzersizdir ve diğer kripto para birimlerinden ayrılır. Diğer para birimleri ise, ürünler ve hizmetler için değiştirilebilirler. Bunun yanında 100binden fazla tüccar ve satıcı, Bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir?

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı verilen anonim bir kişi tarafından önerilen kripto para ve ödeme sistemidir. Ethereum Bitcoin farkı, yatırımcıların bilmesi gereken özelliklerden oluşur.

  • Bitcoin, işlemleri kaydetmek için halka açık bir defter kullanan kripto para birimidir.
  • Ethereum; hükümet ya da finansal kurumlar tarafından kontrol edilmez. Merkezi değildir ve akıllı sözleşmeler kullanılır.
  • Ethereum; herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan platformda kendi uygulamalarınızı oluşturmanıza izin verir.

Bitcoin’de işlemler; ağ düğümleri tarafından kriptografi yoluyla doğrulanır ve blok zinciri adı verilen halka açık bir dağınık deftere kaydedilir. Sınırlı sayıda olması ve ilk üretilen kripto para olması dolayısıyla Bitcoin, sadece Ethereum değil, diğer kripto para birimlerinden de ayrılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.