BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Bitcoin Analiz

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin analiz başlamadan önce Bitcoin Nedir? sorusuna cevap arayacağız. Satoshi Nakamoto adınıda bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş ve 2009’da açık kaynak kodlu yazılım olarak kullanılmaya başlananan dünyada bilinen ilk kripto paradır.  Herhangi bir yönetime, ülkeye, merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmadan veya aracılara ihtiyaç duyulmadan, bitcoin ağında kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen (Peer to peer), merkezi yapısı olmayan bir dijital para birimidir. Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemler, kriptografi yoluyla network nodes tarafınca doğrulanır ve bankaların aksine blockchain adı verilen halka açık bir ana deftere kaydedilir.

Bitcoin dünyada ilk olarak, El Salvador ülkesinde senato tarafından 6 Haziran 2021 tarihinde resmi para birimi olarak kabul edilmiştir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Analiz önce kısada olsa Bitcoin Madencilik kavramına değinmek istiyorum. Madencilik, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, gelişmiş matematik ile oluşturulmuş karmaşık problemleri çözerek kripto para transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kripto para ile ödüllendirilmesidir.

Kripto para cüzdanları aracılığıya yapılan transferler, blokzincirde onaylanmadan önce mempoola (bir işlem havuzu) aktarılır ve bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Blockchain için yeni bir bloğu doğrulayan ilk madencide kazılan para biriminin bir kısmını ödül olarak alır. Bu ücrete blok ödülü denir. Kriptopara madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

Bitcoin Güvenilir Midir ?

Bitcoin Analiz, Bitcoin belirli bir protokole bağlı olduğundan, yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenmiş zincirdeki tüm işlemler kaydedilir. Kullanıcı hataları dışında (cüzdan bilgilerinizi kaybetmek veya bilgisayarınızı hacklemek gibi), sistemde herhangi bir güvenlik açıkları yoktur. Sistem, Bitcoin’in değerinin iki kez satılmasını engelleyebildiği için, bilginiz olmadan veya dolandırıcılık yoluyla aktarılmasına izin verilmez. Belirli bir merkezi yoktur ve tüm işlemlerin farklı bilgisayarlar tarafından onaylanması gerekir, bu da Bitcoin sistemini güvenli kılar.

Bitcoin Analiz

Teknik Analiz hangi piyasada hangi ürüne yatırım yapıyor olursanız olun aynı şekilde işleyen bir dinamiktir. Ürünün geçmiş fiyat hareketlerinden geleceğe yönelik tahminlerde bulunma sanatıdır. İstatistik bilimine dayanır. Olasılıkları hesaba katar.

Bende bu bölümde bitcoin grafiklerini inceleyecek ve temel noktada etki edecek haberlerle harmanlayarak yatırımlar esnasında dikkat edilecek noktaları sizlere göstereceğim.

Not : Burada paylaşılan bilgiler YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ! Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 09.07.2022

Bitcoinde son duruma baktığımızda bir anda sert bir satış yiyerek 23.300$ bandına kadar bir çekilme yaşandı. Yaklaşan ABD enflasyon verisiyle piyasa üzerinde ki baskı artacaktır ve bu durumda alıcılar piyasadan çekilip yerini satıcılara bırakacaktır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 08.07.2022

Bitcoin haftanın ilk gününe güzel bir başlangıç böyle devam edecek mi etmeyecek mi kafalarda soru işareti bırakmış durumda çünkü çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon kararı her şeyi netleştirecektir. Tüm küresel piyasaların gözü şu anda o güne odaklanmış durumda verinin olumsuz gelmesi durumunda piyasaları çok derinden etkileyecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 06.07.2022

Bitcoin tarafında inişli çıkışlı hareketler devam ediyor. Bitcoin her ne kadar yukarı yönlü bir hareket içinde olsa da yeterli güçte değil aksine market yapısında tamamen aşağı yönlü bir yapı var ve küresel anlamda olumlu etki edecek gelişmelerinin olmaması piyasada ki isteksizliği de artırıyor. Düşüş yakın bir zamanda gerçekeleşecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 04.07.2022

Bitcoin 23.000$ altına düştü ve 22.000$ seviyelerinde işlem gören Bitcoin aşağı yönlü sinyalleri yaktı diyebiliriz. Alıcılar tedirgin olmaya devam ettiği sürece yukarı yönlü harekette gittikçe zorlaşacaktır. Yavaş yavaş 21.800$ yolculuğu başladı diyebiliriz.

Bitcoin(BTC) Analiz; 03.07.2022

Bitcoin tarafında son duruma baktığımzıda yukarı yönlü istek oluşmuş durumda fakat yeterli bir istek olduğunu söyleyemeyiz. Şu an içerisinde 23.300$ seviylerinde işlem gören Bitcoin 4 saatlik periyotta 23.500$ seviyesinin üzerine atmayı başaramaz ise aşağı yönlü bir arayış başlar. Bununla beraber satışların yoğunlaşmasıyla 21.800$ seviyelerine kadar rahatlıkla itebilir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 02.07.2022

Bitcoin tarafında ki düşüş gün geçtikçe derinleşmeye devam ediyor. Şu an içerisin de 22.700$ seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Satıcının yoğunlaştığı ve kırılgan yapıda kaldığı sürece bu düşüş beklenmedik seviyelere itebilir. İlk olarak takip edeceğimiz seviyelerden bir tanesi 21.850$ seviyesi olacaktır. Bu seviyede ki hareketlilik bizi 19.000$ seviyelerine kadar itebilir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 01.07.2022

Bitcoin tarafında olumsuz hava yeniden başladı. Hafta sonunda hacimsiz bir hareketlilik sonrası hafta başına negatif başladı. 23.400$ desteğin altına düştü bu seviyenin altına hareket etmeye devam ederse bir diğer destek olan 21.850$ seviyelerine kadar tekrardan geri çekilme ihtimali yüksek olacaktır. Bu düşüşün yaşanmaması adına Bitcoin’in 23.400$ seviyesinin üzerinde kapanış yapması şart.

Bitcoin(BTC) Analiz; 30.07.2022

Bitcoin’de 24.000$ bandını halen aşmış durumda değil, bu kritik seviyeyi kırmadığı sürece Bitcoin için düşüş riskini taşımaya devam edecektir. Piyasada küresel anlamda olumlu gelişmelere fazlasıyla ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim, bu durumu yukarı çekecek önemli bir etkendir. Aksi takdirde aşağı yönlü hareketlerin yaşanması an meselesi olabilir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 29.07.2022

Bitcoin tarafında 23.500$ seviyelerin üzerine atması halinde yükselişin olacağını belirtmiştik ve nitekim öyle de oldu. Şu an için aynı durum geçerli olmayabilir, 24.000$ seviyelerinde aşırı satışların yoğunlaşması an meselesi bu durumun yaşanması halinde Bitcoin için tekrardan 20.000$ seviyelerini konuşacağız.

Bitcoin(BTC) Analiz; 28.07.2022

ABD Faiz kararının beklenti yönünde açıklanmasıyla beraber Bitcoin tarafından olumlu bir gelişme olarak yaşandı. Kararın açıklanmasıyla beraber Bitcoin yukarı yönlü hareketini hızlı bir şekilde başlatıp 23.000$’ın üzerine atmayı başardı. Şu an içerisinde 22.900$ üzerinde işlem görmeye devam eden Bitcoin bu yükselişin kalıcılığını sürdürmesi adına 23.500$ üzerine atması gerekir. Aksi takdirde bir geri düzeltme yapması çok gecikmeyecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 27.07.2022

Bitcoin Analiz, Bitcoin tarafında son günler de devam eden yükseliş hafta başıyla beraber son buldu. Yaklaşan FED faiz kararıyla beraber piyasada baskı artmaya devam ediyor. Şu an içerisinde 21.000$’ın üzerinde işlem görmeye devam etse de FED’ın açıklayacağı faiz kararına göre artık bir yön hareketi belli olacaktır. 100 Bp artırımı gelmesi halinde 20.000$’ın altına çok rahatlıkla inecektir.