Bitcoin Analiz

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin analiz başlamadan önce Bitcoin Nedir? sorusuna cevap arayacağız. Satoshi Nakamoto adınıda bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş ve 2009’da açık kaynak kodlu yazılım olarak kullanılmaya başlananan dünyada bilinen ilk kripto paradır.  Herhangi bir yönetime, ülkeye, merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmadan veya aracılara ihtiyaç duyulmadan, bitcoin ağında kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen (Peer to peer), merkezi yapısı olmayan bir dijital para birimidir. Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemler, kriptografi yoluyla network nodes tarafınca doğrulanır ve bankaların aksine blockchain adı verilen halka açık bir ana deftere kaydedilir.

Bitcoin dünyada ilk olarak, El Salvador ülkesinde senato tarafından 6 Haziran 2021 tarihinde resmi para birimi olarak kabul edilmiştir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Analiz önce kısada olsa Bitcoin Madencilik kavramına değinmek istiyorum. Madencilik, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, gelişmiş matematik ile oluşturulmuş karmaşık problemleri çözerek kripto para transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kripto para ile ödüllendirilmesidir.

Kripto para cüzdanları aracılığıya yapılan transferler, blokzincirde onaylanmadan önce mempoola (bir işlem havuzu) aktarılır ve bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Blockchain için yeni bir bloğu doğrulayan ilk madencide kazılan para biriminin bir kısmını ödül olarak alır. Bu ücrete blok ödülü denir. Kriptopara madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

Bitcoin Güvenilir Midir ?

Bitcoin Analiz, Bitcoin belirli bir protokole bağlı olduğundan, yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenmiş zincirdeki tüm işlemler kaydedilir. Kullanıcı hataları dışında (cüzdan bilgilerinizi kaybetmek veya bilgisayarınızı hacklemek gibi), sistemde herhangi bir güvenlik açıkları yoktur. Sistem, Bitcoin’in değerinin iki kez satılmasını engelleyebildiği için, bilginiz olmadan veya dolandırıcılık yoluyla aktarılmasına izin verilmez. Belirli bir merkezi yoktur ve tüm işlemlerin farklı bilgisayarlar tarafından onaylanması gerekir, bu da Bitcoin sistemini güvenli kılar.

Bitcoin Analiz

Teknik Analiz hangi piyasada hangi ürüne yatırım yapıyor olursanız olun aynı şekilde işleyen bir dinamiktir. Ürünün geçmiş fiyat hareketlerinden geleceğe yönelik tahminlerde bulunma sanatıdır. İstatistik bilimine dayanır. Olasılıkları hesaba katar.

Bende bu bölümde bitcoin grafiklerini inceleyecek ve temel noktada etki edecek haberlerle harmanlayarak yatırımlar esnasında dikkat edilecek noktaları sizlere göstereceğim.

Not : Burada paylaşılan bilgiler YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ! Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 24.11.2022

Lider Kripto para birimi Bitcoin zor günlerden geçmeye devam ediyor. Geçtiğimiz dakikalarda kritik bir gelişmeyi daha geride bırakan Bitcoin, sert bir düşüş yaşamayarak tekrardan yatırımcıların umutlanmasını sağladı. Şuan itibariyle önümüzdeki 1 hafta özelinde Bitcoin’in düşüş yaşamasına sebebiyet verecek bir gelişme olmadığı gözlenmekte.

Her ne kadar ani bir şekilde ortaya çıkabilecek bir haber sektörde çöküşü tetikleyebilecek olsa da, ilerleyen günlerde anormal bir durum olmadığı sürece piyasa sakinleyebilecek gibi duruyor. Bu süreçte ise 16 bin ve 18 bin dolar bandı aralarında hareketlilikler sağlayacaktır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 23.11.2022

Lider kripto para Bitcoin’in aşağı yönlü fiyat hareketlerinde 15.800-16.000 dolar bölgesini kaybetmediği sürece pozitif fiyatlanma sergilemesi muhtemel olacaktır. Ancak bölgenin kaybı halinde ise 15.600 dolar seviyesinin altında gerçekleşecek fiyat hareketleri izlenmelidir.

Bitcoin için 15.600 dolar seviyesinin altında kalıcı fiyat hareketlerinin sergilenmesi ve seviyenin kazanılamaması halinde paritede satışların hızlanması muhtemel olacaktır. Bitcoin’de yukarı yönlü fiyat hareketlerinde 16.500 ve 16.900 dolar seviyeleri kısa vadede işlem alan piyasa katılımcıları için önemli seviyeler olacaktır. Bu seviyelerin aşılması ile birlikte en kritik direnç bölgesi 17.500 dolar bölgesi olacaktır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 22.11.2022

2020 yılının kasım aylarından bu yana olan en düşük seviyelere gerileyen BTC, şimdilik 9 Kasım akşamı düştüğü 15.600 dolar noktasında tutunmuş durumda. Bitcoin’nin, gün içerisinde 15.600 dolar desteğinin altında kalması halinde çok daha büyük bir düşüş yaşayabilir.

Böyle bir senaryoda 13.600 – 14 bin dolar aralığına kadar gerilemesi beklenen Bitcoin, altcoin‘lerin de şuan bulundukları seviyeden sert düşüşlere sebebiyet verebilir gibi gözüküyor.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 21.11.2022

Yeni haftanın başlangıcı ile birlikte Bitcoin’in tekrardan hızlı bir şekilde değer kaybettiği görüldü. 15.890 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, sektörde yeni bir Kaosun tetiklenmesine sebebiyet vermiş durumda.

Şuan itibariyle ise Bitcoin tekrardan 16 bin doların üzerine çıkmış durumda. Bitcoin’in 16 bin doların üzerinde kalması, yeni bir çöküş yaşanmaması için büyük önem arz etmekte. Aksi takdirde 16 bin doların altına düşüp kalıcılığını devam ettirirse bu hafta için zor günler olacaktır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 19.11.2022

Hafta sonu hacmi olmayan Bitcoin muhtemelen 17.000 doların üzerine çıkmayacak. Pek çok tahmin, Bitcoin’in bu hafta sonu 17.000 doların üzerine çıkamayacağını gösteriyor, ancak bu direnç noktasının üzerinde bir kırılma, yükselişinin fitilini ateşleyebilir. Böyle bir senaryoda yerini tutabilen Bitcoin, haftayı 18.000 dolar seviyesinin üzerinde kapatabilecek gibi görünüyor.

Önümüzdeki bir saat içinde olası bir yükselişi kaçırmak istemeyen okuyucular, 16.500$’lık 6 duraklı değerlemeyi alabilirler. Rallinin görünümü belirsiz, ancak son görüntü şu ana kadar olumlu görünüyor.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 18.11.2022

Anlık olarak 16.700 dolardan işlem gören Bitcoin daha öncesinde de yaptığı gibi destek seviyesi olan 16.500 dolardan tepki almaktadır. Bu seviyeden fiyatın tepki alması ile birlikte hedef direnç seviyesi olacaktır. Çünkü gelecek alım işlemleri yukarı yönlü bir hareketi başlatacaktır.

Direnç seviyesi olarak belirlediğimiz seviye 17.500 dolardır. Bu seviyeden kar alımı yapılmalıdır. Çünkü fiyat daha önce buradan satış yönünde bir tepki alarak destek seviyesini tekrar test etmiştir. Bu nedenle buradan satış işlemleri gerçekleştirilecektir. Stop olarak belirlediğimiz seviye 15.950 dolardır.

Orta vadeli analize baktığımızda karşımızda daha net yapılar oluşuyor. Destek seviyesini test edilmesini beklemekteyiz. Destek seviyemiz grafikte de gözüktüğü gibi 16.250 dolardır. Bu seviyeden alım işlemleri gelerek fiyatı direnç seviyesine taşımak isteyecektir.

Direnç seviyesi olarak belirlenen bölge 19.300 dolardır. Bu seviye bizler ve kurumsallar için kar alım bölgesi olarak belirlenmektedir. Bu nedenle fiyat buradan ayrıca bir tepki alarak destek seviyesine bir geri dönüş yapmak isteyecektir. Çünkü satışlar oldukça baskın olabilecektir.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 17.11.2022

Bitcoin’in iki önemli fiyat seviyesi vardır. İlki, 20.000 dolarlık fiyat döngüsü. Bu, ayların en düşük fiyat aralığı. Bir sonraki önemli seviye 12.000$ veya 13.000$ olabilir. Sağladığım seviyeler, yaklaşmakta olan boğa piyasasının kırılma noktası olabilir. Bitcoin 19.300 $’lık kilitlenme seviyesini takip ederse, bu, piyasanın daha düşük fiyatları kabul etmeye hazır olmadığı anlamına gelir. Bir durgunluk, istekli alıcılar tarafından absorbe edilebilir ve bir tür ayrışma olarak ortaya çıkabilir… Ama bunu meydana getirmede yatırımcıların rolü çok büyük. Kayda değer. Başka bir senaryo, Bitcoin’in yükseliş girişiminin başarısız olması. Bölge aynı zamanda geçmişteki döngüsel düşüşlerinin birçoğunu yavaşlatma eğilimindeymiş gibi görünüyor.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 16.11.2022

Lider Kripto para Bitcoin, son saatlerde Rusya–Polonya arasındaki gerilimden ötürü volatile hareketler yaşanıyor. Her ne kadar birçok olumsuz gelişme olsa da, Bitcoin’de kritik seviyede tutunduğunu söyleyebiliriz. 17 bin dolar seviyelerinden reddedilen Bitcoin, parabolik yükselen trend seviyesine gerilemiş durumda. Boğalar ise yaşanan bu düşüşlerin ardından Bitcoin satın alımlarına başladığını söyleyebiliriz.

Boğaların bu hamleleri şimdilik Bitcoin’in 16.750 dolar seviyesinde tutunmasını sağlamış durumda. Ayılar her ne kadar sektörde baskın olsa da, halen boğaların direncini kıramadığını görüyoruz.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy her ne kadar Polonya’da yaşanan patlamadan dolayı Rusya’yı mesul tutuyor olsa da, yapılan araştırmalara Rusya’nın konu ile ilgisinin olmadığını göstermekte. İlerleyen saatlerde Pentagon ve NATO‘nun araştırmalarının sonucu, Bitcoin ve Kripto para birimlerinin etkilemesi beklenmekte.

Polonya’ya yaşanan saldırının arkasında Rusya’nın olduğunun ortaya çıkması, Bitcoin’in 16.800 dolar desteğini kaybederek 15.500 dolara gerilemesine neden olabilir.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 15.11.2022

Kripto para sektöründeki kritik süreç devam ediyor. Yaşanan olaylar nedeniyle zor günlerden geçen lider Kripto para Bitcoin, halen ayı sezonunun sonuna ulaşmayı başaramamış durumda. Her ne kadar Bitcoin ayı sezonunun sonuna ulaşmamış olsa da, düşüş serüvenin bitme ihtimali her geçen hafta artmaya devam etmekte. Şuan itibariyle Bitcoin ve altcoin‘lerde kapitülasyon evresi yaşanıyor. Sert bir düşüş yaşandı ve yatırımcıların sektör hakkında umutları yerle bir oldu.

Bitcoin market yapısına baktığımızda ise 16 bin dolar seviyelerinde hareketlilik görüyor. Bir üst seviyede bekleyen 16.800 direncini kırmayı başardığı takdirde piyasaya birazda olsa nefes aldıracaktır. Aksi durumda ise 16.800 doların altında kaldığı sürece alt bölgede bekleyen 15.900 dolar desteğini yeniden test edecektir ve test etmesi halinde düşüşün derinleşebileceğini düşünüyoruz.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 14.11.2022

Zor günlerden geçen Bitcoin’de Elon Musk desteği geldi. Dünyanın en zengin iş adamı olan Tesla kurucusu Elon Musk, Kripto para sektörüne olan yakınlığı ile tanınıyor. Büyük bir Dogecoin hayran olan Musk’ın, lider Kripto para birimi Bitcoin‘e de yatırımları da bulunmakta. Her ne kadar Elon Musk geçtiğimiz çeyrek yatırım yaptığı Bitcoin’lerin yüzde 75’ini satmış olsa da, Kripto para sektörünü yorumlamaya ve desteklemeye devam ediyor.

Lider Kripto para Bitcoin tekrardan yükselişe geçeceğini söyleyen Musk, bu yaşanacak düşüş serüvenin beklenenden çok daha uzun sürebileceğini aktardı. Haftanın açılışını düşüşle başlatan Bitcoin sabah saatlerinde yukarı yönlü bir hamlede bulundu. Şu dönemlerde bu tarz yükselişlere aldanmamak gerekir çünkü piyasada ki korku ve baskının yoğun olduğu dönemlerde yükselişler uzun sürmemekte.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 12.11.2022

Kripto para sektörünün en büyük yatırımcıları olarak görülen Bitcoin madencileri, uzun bir süredir Bitcoin satışı gerçekleştirmemişlerdi. 17 bin – 19 bin dolar aralığına sıkışan Bitcoin, FTX iflası nedeniyle aşağı yönlü bir patlama gerçekleşti. Şuan itibariyle sektörde çok daha büyük düşüşler yaşanması bekleniyor. Çok büyük oranda short pozisyonların açılmış olması ve küresel piyasaların yükselişi, Bitcoin’in 17 bin dolarda tutunmasını sağlıyor.

İlerleyen günlerde short pozisyonların tasfiye edilmesi ve küresel piyasaların düşüş yaşaması halinde Bitcoin’in 11 bin – 13 bin dolar aralığına düşmesi içten bile değil.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 11.11.2022

Binance’in FTX’i satın almayacak olması sektördeki kafa karışıklığını artırıyor. FTX kurucusu SBF’nin son açıklamasında işlerin hala kötü olduğu görülüyor. Bu kötü habere rağmen, Bitcoin’in 18.000 dolara hareketi, büyük çöküşten önce satış yapmak için son şans olabilir. Pazarın düşüşünü sona erdirmek için önce FTX sorununun çözülmesi gerektiğini söylemekte fayda var. Dev borsa şu anda 8 milyar dolarlık bir bilanço açığına sahip.

Justin Sun’ın FTX’i desteklediğine dair söylentileri sektörde bir yükseliş trendine yol açsa da, bu durumların resmileştirilmesi ve Bitcoin’in 18.000 dolarlık direnç seviyesini aşması gerekiyor.

 

Dün ABD cephesinde açıklanan enflasyon oranlarının beklentilerin altında gelmesiyle, Bitcoin ve Ethereum‘daki yükselişleri hızlandırmayı başardı fakat bunun devam edip edemeyeceği konusunda soru işaretleri devam ediyor. Dün yaşananların ardından yüzde 14 oranında yükseliş yaşayan Bitcoin, an itibariyle 18 bin dolar direncine yaklaştığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar kısa vadede dijital varlıklar değer kazanıyor olsa da, bu yaşanan yükselişlerin “ölü kedi sıçraması” olma durumu yüksek gibi duruyor.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 10.11.2022

Lider Kripto para Bitcoin bu hafta itibariyle yüzde 20’den fazla bir düşüş yaşadı. Zor günlerden geçen Bitcoin, altcoin‘lerin de yeni dip seviyelerine ulaşmasına sebebiyet vermiş durumda. Birçok Kripto para yatırımcısı her ne kadar bu seviyelerden Bitcoin ve altcoin satın alma konusunda kararsız davranıyor olsalar da, aslında açgözlülüğün bugünlerde artması gerekiyor.

ATH seviyesinden yüzde 75 oranında düşüş yaşayan Bitcoin önünde ise 2 adet kritik seviye bulunmakta. Okurlarımızın ilerleyen günlerde, 13.884 dolar ve 12 bin dolar destek seviyelerini takip etmeli.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 09.11.2022

Bitcoin gece saatlerinde 17.150 dolar seviyelerine kadar geriledi, bu seviyeden güçlü bir tepki almayı başararak yukarı yönlü hamleler sağladı fakat satıcı baskısı fazlasıyla devam etmekte.

Bitcoin’in 18.300 dolar destek seviyesinde sabitlendiğini görebiliyoruz. Bu destek noktasının kırılmaması için savaşan boğalar, şimdilik Bitcoin’de sert düşüşler kısa süreli de olsa durdurmuş gibi duruyor. Her ne kadar Bitcoin’de düşüşler durmuş gibi gözükse de, halen dip seviyelerden yeni bir yükseliş trendi başlamamış durumda dikkat etmek gerekir.

Kripto para birimlerinde günlük kapanışlar gerçekleşecek. Bitcoin’in 18.300 doların altında kapanış gerçekleştirmesi halinde daha sert düşüşlerin yaşanmasına neden olabilir.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 08.11.2022

Kripto para sektöründe bugün itibariyle aşağı yönlü sert düşüşlerin meydana geldi. Belli bir süredir yukarı yönlü hareketler sergileyen Bitcoin, tekrardan sıkıntılı sürece girdi.

Bu yaşanan düşüşlerin 2 nedeni olduğu söyleniyor. İlk nedenlerden biri bugün gerçekleştirilecek olan ABD ara seçimleri. Bu seçimleri Demokratların kazanma ihtimalini fiyatlayan Bitcoin, zor bir süreçten geçiyor.

2.düşüş ihtimaline baktığımızda ise Binance ile FTX arasında yaşanan gerilim olduğu görebiliyoruz. Binance kurucusu CZ’nin FTT‘yi çökertmesi, piyasadaki dengelerin değiştirmiş durumda.

Bitcoin her ne kadar sert düşüş yaşamış olsa da, 19.350 dolar desteğinden tepki almayı başardı. Bu tepki ile birlikte tekrardan 20 bin dolar seviyesine yaklaşan Bitcoin, bu seviyenin üzerine çıkması halinde piyasanın bir nebze de olsa nefes alacaktır.

20 bin doların altında işlem gören ve böyle devam etmesi halinde, birçok Kripto para yatırımcısının üzerindeki baskıyı ve korkuyu artıracaktır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 07.11.2022

Bitcoin’de yükseliş momentumu güçlüyse, Bitcoin fiyatı 20.800 dolarlık engeli tersine çevirebilme potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Burdan sonraki hamlesi için 22.200 dolar seviyesini destek noktası olarak korumaya çalışabilir. Sonucunda ise hareketle, toplamda yüzde 5’lik bir kazanım sağlaması anlamına gelmektedir.

Bu yükseliş hareketliliği her ne kadar hoş ve olumlu görünse de, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. 20.100 dolarlık destek seviyesinde yaşanacak bir kırılmanın ise durumu dengelemek için Bitcoin fiyatını etkileyebilir. Bunun gerçekleşmesi sonucunda fiyat, 19.300 dolara kadar düşme durumu var. Bu nedenle, 20.100 dolarda yer alan destek bölgesinin tersine dönmesiyle kısa vadeli yükseliş görünümü geçersiz kalabileceği aktarabiliriz.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 05.11.2022

ABD borsalarının haftalık kapanışların pozitif kapatmasıyla beraber, ABD’de açıklanan İşsizlik Oranlarının beklentilerin üzerinde gelmesi, finans piyasalarının yükselmesini sağladı.

Bitcoin’in 21.300 bin doların üzerinde kalıcılık sağlaması, önümüzdeki hafta 25 bin dolara kadar bir yükselişin yaşanmasını sağlayabilir gibi gözüküyor. Lider Kripto para birimi tekrardan 21.300 bin dolar direncini kaybetmesi halinde ise kısa bir süre içerisinde 20 bin doların altına kadar gerilemesi söz konusu.

Her ne kadar sektör üzerinde şimdilik olumlu bir hava hâkim olsa da, Bitcoin’in satıcı baskısından kurtulup kurtulmayacağı ise merak konusu olmaya devam etmekte.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 19.10.2022

Daha kısa zaman dilimine bakıldığında, fiyat hareketi Eylül ortasından bu yana 18.000 $ ile 20,500 $ arasında sıkıştı. Bu arada, Bitcoin bir düşüş kama deseni oluşturdu.

20.500 $ sabit bir düşüşün ardından fiyat, kamanın alt trend çizgisine dokundu ve TÜFE verilerinin yayınlanmasının ortasında Perşembe günü hızla geri döndü.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 10.10.2022

Bitcoin fiyatı kısa süre önce 18.000 $ destek seviyesinden toparlandı ve BTC Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara dokunduğunda oluşmaya başlayan önemli düşüş trend çizgisinin üzerine çıktı.

Ancak 50 günlük hareketli ortalama çizgisi fiyatı reddetti ve yukarıda bahsedilen trend çizgisi bu sefer destek olarak tekrar test ediliyor. Trend çizgisinin geçerli olduğunu varsayalım, 100 günlük hareketli ortalama – şu anda 21.000 $ civarında bir sonraki dinamik direnç seviyesi olacaktır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 07.10.2022

Azalan çok haftalık trend çizgisi (şu anda 20.5K $), son beş aydır fiyata önemli bir direnç olarak hareket ediyor. Bu arada, Bitcoin hafif bir toparlanma gördü ve dördüncü kez trend çizgisine ulaştı. Bu özel seviye aynı zamanda fiyat için çok önemli bir direnç olan 50 günlük hareketli ortalama (20,100 dolarda duruyor) ile de uyumlu. Bugün 15:30 da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi sonucunda volatilite artacak olup fiyat hareketliliği sonucunda tekrar analiz edilmeli

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 01.10.2022

Şu anda 21,200 $ olan 100 günlük hareketli ortalama çizgisi, fiyata önemli bir direnç olarak hareket ediyor. Buna karşılık, 18.000 $ önemli destek seviyesi, Bitcoin için en kritik fiyat noktası olmaya devam ediyor ve daha fazla düşüşü engelledi.

Öte yandan, fiyat ve RSI göstergesi arasında bu seviyeden potansiyel bir toparlanmaya işaret eden yükseliş farklılığına dair kanıtlar görülüyor. Bu nedenle, Bitcoin, olası bir aşağı yönlü devam etmeden önce çok aylı düşüş trend çizgisini ve hem 100 günlük hem de 200 günlük hareketli ortalama çizgilerini muhtemelen yeniden test edecektir.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 28.09.2022

Günlük grafikte, Bitcoin şu anda 18.000 $ ile 18,500 $ arasında destek bölgesinin üstünde işlem görüyor. Haziran ayındaki piyasa çöküşünün ardından bu destek daha fazla düşüşün önüne geçmeyi başardı. Bu, bu seviyenin ikinci başarılı tekrar testiydi.

BTC 18 bin doların altında bir mumu kapatırsa, durdurma kayıplarını tetiklemenin bir sonucu olarak artan satış baskısı ile birlikte, varlık muhtemelen yeni bir yılın en düşük seviyesi olan 16.200 $ seviyesine gelebilir.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 24.09.2022

Günlük zaman diliminde fiyat, ana düşüş eğilimi çizgisinden reddedildikten sonra 18 bin dolarlık destek seviyesini yeniden test ediyor. 50 günlük ve 100 günlük hareketli ortalama çizgileri de BTC’i reddetti.

BTC mevcut destek bölgesinden toparlanırsa, hareketli ortalamalar ve düşüş eğilimi çizgisi, önemli bir statik direnç noktası olan 24.000 $  alandan önce ana dinamik direnç seviyeleri olacaktır.

Devam eden olumsuz eğilimi tersine çevirmek için fiyatın tüm bunların üzerine çıkması gerekir. Öte yandan, 18.000 $ seviyesi aşağı yönlü kırılırsa, 15 .000 $ ve ötesine hızlı bir düşüş daha olası hale geliyor.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 20.09.2022

Günlük grafikte, fiyat geçen haftaki önemli düşüş trend çizgisini kıramadı. 22.000 $ seviyesinin yakınında bulunan 50 günlük ve 100 günlük hareketli ortalama çizgileri de fiyatı aşağı yönde itmede rol oynadı.

Şu anda piyasa, 18.000 $ destek alanını üçüncü kez test ediyor. Ancak, ezici düşüş momentumu göz önüne alındığında, bu önemli seviyenin altında bir kırılma olasıdır.

 

Bitcoin(BTC) Analiz; 15.09.2022

Bitcoin, 14 Eylül’e geçilen gecede ABD’nin yeni enflasyon verilerinin riskli varlıkları tehdit etmesiyle 20.000 dolar desteğini kısa süreli kaybetti. Diğer yandan kripto piyasası, son haftaların en büyük uzun pozisyon likidasyon olaylarından birine şahit oldu. Piyasada 13 Eylül’de toplam 355 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi. Şimdilik iki önemli bölge arasında seyrini devam ettiriyor. İzlenmesi gereken seviyeler ise 19.700 $ destek bölgesi ve 22.000 $ direnç bölgesi

Bitcoin(BTC) Analiz; 14.09.2022

Bitcoin fiyatı 13 Eylül’de sert bir geri çekilme gösterdi. Bu düşüş önceki yükseliş hareketine gölge düşürdü.

BTC, 22.799 dolara ulaşarak bir önceki düşüşün 0.618 Fib düzeltme direnç seviyesinin üzerinde kısa bir süre kaldı. Bu tepe noktasıyla beraber geçtiğimiz günlerde kırılım gerçekleşen yükselen paralel kanalın da destek çizgisi ele geçirilmişti.

Ancak BTC fiyatı yukarı yönlü hareketini sürdüremedi ve aynı gün sert bir düşüşle büyük bir yutan ayı mumu formasyonu oluşturdu. Lider kripto para böylece 19.860 dolara kadar geriledi. Bu düşüş, 0.618 Fib düzeltme direnç seviyesini ve yükselen paralel kanalın alt çizgisini direnç olarak onaylamış oldu.

Bitcoin(BTC) Analiz; 08.09.2022

Bitcoin’in düşüş eğiliminin birkaç nedeni var, ancak çoğu, Federal Rezerv’in enflasyona karşı agresif yaklaşımına atıfta bulunuyor. 𝗔𝗿𝘁𝗮𝗻 𝗧𝗮𝗵𝘃𝗶𝗹 𝗚𝗲𝘁𝗶𝗿𝗶𝗹𝗲𝗿𝗶 ABD 10 yıllık tahvil getirisi, satışların artmaya devam etmesiyle Haziran ayından bu yana %3,25 arttı. Sonuç olarak yatırımcılar güvenli oynuyorlar. Böylece, dijital varlığın fiyatı üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturan Bitcoin gibi daha değişken varlıklardan kaçınıyorlar. Bu durumun böyle sürmeye devam etmesi Bitcoin tarafında da kırılganlığı artmaya devam edecektir. Şu anki yapıya baktığımızda ilk etapta 19.800 dolar seviyesini test edip tekrardan aşağı yönlü harekete başlayacaktır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 07.09.2022

Bitcoin’de uzun süredir dile getirdiğimiz düşüş senaryosu dün gerçekleşti her ne kadar beklenen derece bir düşüş olmasa da bunun sinyallerini verdi diyebiliriz. Ayrıca şu an bir yükselişin olabilmesi için küresel anlamda etki yaratabilecek olumlu haberlere ihtiyaç var bunun eksikliği olduğu sürece fake yükselişleri çok göreceğiz.

Bitcoin(BTC) Analiz; 06.09.2022

Bitcoin 20.000 dolar seviyesinde sıkışmaya devam ediyor. Her yorumumuzda belirtiğimiz gibi bu seviyenin altında kalmaya devam ettikçe her geçen gün düşüş senaryosuna zemin hazırlayacaktır.  Küresel anlamda baktığımızda her hangi olumlu olayların yaşanmaması piyasada ki kırılgan yapı artmaktadır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 05.09.2022

Bitcoin 20.000 dolar seviyesinde sıkışıp kaldı bir türlü bu seviye üzerinde kalıcı olmayı başaramadı. Yeni haftada beklenen hareketi de karşılamaması ve satışların da beraberinde 20.000 doların altında kalmasına neden oldu. Günlük periyotta gerekli hareket gelmez ise risk bir tık daha artacaktır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 03.09.2022

Bitcoin tarafında halen yukarı yönlü bir pozitif hareket gözükmemekte. 20.000 dolar desteğinde sıkıştığı sürece risk oranı her geçen gün artacaktır ve yapı tamamen aşağı yönlü bir eğilim içinde olup düşüş senaryosu derinleşecektir. Bu noktada yeni bir dip arayışına girme durumu yüksek olacaktır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 01.09.2022

Yeni ayın ilk yorumunu Bitcoin ile yapalım. Bitcoin tarafında yön belirsizliği halen devam etmekte 20.000 dolar desteğinde sıkışmış bir durumda hareket ediyor. Piyasanın genel alamın da bir isteksizliğin olduğu ortada. Küresel anlamda olumlu etkenlerin olmaması her geçen gün daha da riskin artmasına neden oluyor.

Bitcoin(BTC) Analiz; 31.08.2022

Bitcoin için olumlu şeyler söylemek çok erken olacaktır. Söylediğimiz düşüş tepkisi devam etmekte ve değişen bir durum ya da bir yapı gözükmüyor ayrıca bir çok metriklerde ise olumlu veriler çıkmadı buda demek oluyor ki Bitcoin tarafında düşüş devam edecektir. Her ne kadar kısa süreli yükselişler olsa da bu tarz hareketlere dikkat etmekte fayda olduğunu belirtelim.

Bitcoin(BTC) Analiz; 29.08.2022

Bitcoin tarafında son belirtiğimiz yorumumuzda beklenen düşüş yaşandı gün geçtikçe bu düşüş derinlik kazandı. Akıllarda ki bir diğer soru bir dip daha yaşanacak mı merak ediliyor. Küresel anlamda olumlu yaşanan bir etken maalesef yok bu yüzden olacak her düşüşe hazırlıklı olmakta fayda var. Düşüş senaryosu halen devam olarak görünüyor.

Bitcoin(BTC) Analiz; 23.08.2022

Bitcoin tarafına dönüp baktığımızda belirttiğimiz seviyelerin altında kalması ve beraberinde satışların gelmesi negatif yönde sert bir şekilde etkileneceğini belirtmiştik. Bundan sonraki hareket yönünü birçok yatırımcı merakla beklemekte. Açık söylemek gerekirse düşüş senaryosu bir süre daha devam edecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 18.08.2022

Bitcoin’de beklediğimiz 24.500$ direncine doğru bir hareket beklediğimiz bu noktada alt destek olan 23.400$ seviyesinin altına indi ama çok uzun sürmeden tekrardan üzerine atmayı başardı. Günlük periyotta bu seviyenin üzerine atmayı başaramaz ise düşüş derinleşecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 17.08.2022

Bitcoin’de kötü senaryo hız kesmeden devam ediyor. 24.500$ seviyesine olan hasreketsizliği Bitcoin’i her her geçen gün daha alt seviyelerine gitmesine neden oluyor. Küresel anlamda bir türlü istenilen olumlu haberlerin gelmemesi negatif durumu artırıyor.

Bitcoin(BTC) Analiz; 16.08.2022

Bitcoin’de işlerin iyi gittiğini söyleyemeyiz güçsüz hareketliliği düşüşe hazırlık mı yapıyor soruları artmaya başladı. Haftalık kapanışı 24.500$ üzerinde kapatmayı başaramazsa düşüş senaryosu derinleşir ve tekrardan piyasa can acıtmaya devam edecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 15.08.2022

Bitcoin’de bir türlü 24.500$ seviyesinin üzerine kalıcılığını koruyamadı. Her kırılım sonrası çok uzun sürmeden tekrardan 24.500$ altına iniyor. Bu hareketin süreklilik haline gelmesi risk taşıdığını söyleyebilirim aksi takdirde beklenmedik seviyelerle karşılaşabiliriz.

Bitcoin(BTC) Analiz; 12.08.2022

Bitcoin yatırımcıları tedirgen etmeye devam ediyor. Beklediğimiz güçlü direnç görevi gören 24.500$ seviyesini aştı fakat çok uzun sürmeden tekrardan altına düştü. Bu hareketin böyle devam etmesi içerde panik satışlara neden olur ve bununla beraber düşüşü derinleştirir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 11.08.2022

Bitcoin tarafında işler oldukça iyi bir şekilde devam etmekte. Dün ABD TÜFE ve bugün de ÜFE verileri beklenti altında gelmesiyle kripto para piyasası için oldukça olumlu bir hava oldu. Bitcoinden ise cevap gecikmeden yukarı yönlü bir seyir izledi. Bu yükselişin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için 24.500$ üzerinde günlük kapanış şart.

Bitcoin(BTC) Analiz; 10.08.2022

Bitcoin için kritik saatlerdeyiz 15:30’da ABD enflasyon verisi açıklanacak. Verinin açıklanmasına son bir gün kala Bitcoin tarafında düşüş başladı bunun son bulması adına beklenti üzerinde verinin açıklanmaması gerekir aksi takdirde bu düşüş fazlasıyla derinleşecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 09.08.2022

Bitcoinde son duruma baktığımızda bir anda sert bir satış yiyerek 23.300$ bandına kadar bir çekilme yaşandı. Yaklaşan ABD enflasyon verisiyle piyasa üzerinde ki baskı artacaktır ve bu durumda alıcılar piyasadan çekilip yerini satıcılara bırakacaktır.

Bitcoin(BTC) Analiz; 08.08.2022

Bitcoin haftanın ilk gününe güzel bir başlangıç böyle devam edecek mi etmeyecek mi kafalarda soru işareti bırakmış durumda çünkü çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon kararı her şeyi netleştirecektir. Tüm küresel piyasaların gözü şu anda o güne odaklanmış durumda verinin olumsuz gelmesi durumunda piyasaları çok derinden etkileyecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 06.08.2022

Bitcoin tarafında inişli çıkışlı hareketler devam ediyor. Bitcoin her ne kadar yukarı yönlü bir hareket içinde olsa da yeterli güçte değil aksine market yapısında tamamen aşağı yönlü bir yapı var ve küresel anlamda olumlu etki edecek gelişmelerinin olmaması piyasada ki isteksizliği de artırıyor. Düşüş yakın bir zamanda gerçekeleşecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 04.08.2022

Bitcoin 23.000$ altına düştü ve 22.000$ seviyelerinde işlem gören Bitcoin aşağı yönlü sinyalleri yaktı diyebiliriz. Alıcılar tedirgin olmaya devam ettiği sürece yukarı yönlü harekette gittikçe zorlaşacaktır. Yavaş yavaş 21.800$ yolculuğu başladı diyebiliriz.

Bitcoin(BTC) Analiz; 03.08.2022

Bitcoin tarafında son duruma baktığımzıda yukarı yönlü istek oluşmuş durumda fakat yeterli bir istek olduğunu söyleyemeyiz. Şu an içerisinde 23.300$ seviylerinde işlem gören Bitcoin 4 saatlik periyotta 23.500$ seviyesinin üzerine atmayı başaramaz ise aşağı yönlü bir arayış başlar. Bununla beraber satışların yoğunlaşmasıyla 21.800$ seviyelerine kadar rahatlıkla itebilir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 02.08.2022

Bitcoin tarafında ki düşüş gün geçtikçe derinleşmeye devam ediyor. Şu an içerisin de 22.700$ seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Satıcının yoğunlaştığı ve kırılgan yapıda kaldığı sürece bu düşüş beklenmedik seviyelere itebilir. İlk olarak takip edeceğimiz seviyelerden bir tanesi 21.850$ seviyesi olacaktır. Bu seviyede ki hareketlilik bizi 19.000$ seviyelerine kadar itebilir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 01.08.2022

Bitcoin tarafında olumsuz hava yeniden başladı. Hafta sonunda hacimsiz bir hareketlilik sonrası hafta başına negatif başladı. 23.400$ desteğin altına düştü bu seviyenin altına hareket etmeye devam ederse bir diğer destek olan 21.850$ seviyelerine kadar tekrardan geri çekilme ihtimali yüksek olacaktır. Bu düşüşün yaşanmaması adına Bitcoin’in 23.400$ seviyesinin üzerinde kapanış yapması şart.

Bitcoin(BTC) Analiz; 30.07.2022

Bitcoin’de 24.000$ bandını halen aşmış durumda değil, bu kritik seviyeyi kırmadığı sürece Bitcoin için düşüş riskini taşımaya devam edecektir. Piyasada küresel anlamda olumlu gelişmelere fazlasıyla ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim, bu durumu yukarı çekecek önemli bir etkendir. Aksi takdirde aşağı yönlü hareketlerin yaşanması an meselesi olabilir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 29.07.2022

Bitcoin tarafında 23.500$ seviyelerin üzerine atması halinde yükselişin olacağını belirtmiştik ve nitekim öyle de oldu. Şu an için aynı durum geçerli olmayabilir, 24.000$ seviyelerinde aşırı satışların yoğunlaşması an meselesi bu durumun yaşanması halinde Bitcoin için tekrardan 20.000$ seviyelerini konuşacağız.

Bitcoin(BTC) Analiz; 28.07.2022

ABD Faiz kararının beklenti yönünde açıklanmasıyla beraber Bitcoin tarafından olumlu bir gelişme olarak yaşandı. Kararın açıklanmasıyla beraber Bitcoin yukarı yönlü hareketini hızlı bir şekilde başlatıp 23.000$’ın üzerine atmayı başardı. Şu an içerisinde 22.900$ üzerinde işlem görmeye devam eden Bitcoin bu yükselişin kalıcılığını sürdürmesi adına 23.500$ üzerine atması gerekir. Aksi takdirde bir geri düzeltme yapması çok gecikmeyecektir.

Bitcoin(BTC) Analiz; 27.07.2022

Bitcoin Analiz, Bitcoin tarafında son günler de devam eden yükseliş hafta başıyla beraber son buldu. Yaklaşan FED faiz kararıyla beraber piyasada baskı artmaya devam ediyor. Şu an içerisinde 21.000$’ın üzerinde işlem görmeye devam etse de FED’ın açıklayacağı faiz kararına göre artık bir yön hareketi belli olacaktır. 100 Bp artırımı gelmesi halinde 20.000$’ın altına çok rahatlıkla inecektir.