BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Proof of Authority Nedir? | Amacı Nedir?

0 35

Proof of Authority Nedir; Blok zinciri sistemi; işlemleri kaydetmek için kurcalamaya karşı korumalı dağıtılmış bir defter kullanan, merkezi olmayan bir bilgisayar ağıdır. Blok zinciri sisteminde kullanılan protokoller işleyici için esastır. Bu protokoller arasında yer alan Proof of Authority hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda.

Blok zinciri sisteminde bulunan protokoller; Bitcoin protokolünü, Ethereum protokolünü ve Hyperledger Fabric protokolünü içerir. Bunun yanında Proof of Authority protokolü de blok zinciri sisteminde bulunan anlaşmaları sağlamak için kullanılır.

Proof of Authority Amacı Nedir?

Blockchain zincirinde bazı protokoller kullanılır. Bu protokoller, güvenliği sağlamak içindir. Bu yüzden Proof of Authority nedir sorusu önemlidir. Proof of Authority; bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için, güvenilir bir üçüncü taraf kullanan bir tür güvenlik protokolüdür.

Üçüncü taraf bir sunucu, yönetici ve başka bir yetkili kullanıcı olabilir. Bu kimlik doğrulama işlemi; kullanıcının söylediği kişi olduğundan emin olmaya ve yetkisiz kullanıcıların kaynaklara erişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Proof of Authority ile Diğer Protokoller Arasındaki Farklar

Blockchain zincirinde Proof of Authority nedir konusunda diğer protokoller olan Proof of Stake ve Proof of Work protokolleri arasındaki farkları da bilmek yerinde olacaktır.

  • Proof of Work; orijinal blok zinciri konsessüs algoritmasıdır. Madenciler, zincire yeni bir blok eklemek için zor bir kriptografik bulmacayı çözmek için yarışır.
  • Proof of Stake; madencilik gerektirmeyen, Proof of Work’a bir alternatiftir. Proof of Authority’de token sahipleri, yeni bloklara oy verebilmek için tokenleri stake eder.
  • Proof of Authority; ağdaki katılımcıların söyledikleri kişi olup olmadıklarını sağlamak için, blok zincirler tarafından kullanılan bir algoritma türüdür.

Bunun yanında Proof of Authority protokolünde madencilik olmadığından, enerji seviyesi oldukça düşük olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.