CFTC Nedir? CFTC Tarihi

CFTC Nedir
CFTC Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CFTC Nedir?

CFTC Nedir? CFTC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki belirli pazarları düzenleyen bağımsız bir düzenleyici kurum olarak bilinir. Commodity and Futures Trading Commission ifadesinin baş harflerinden oluşturulan CFTC’nin kullanıcıların güvenliği için çalıştığı söylenebilir. Peki, CFTC’nin kripto para birimleri ile ne ilgisi olabilir? CFTC adlı bir kuruluş, Bitcoin (BTC) için yaptığı güya düzenlemelerle kripto para camiasında her zaman adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bu içeriğimizde CFTC ve onun kripto para birimleri ile olan ilişkisinden bahsediyoruz. CFTC’yi Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu olarak güzel tenimize tercüme etmek yanlış olmaz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki belirli finansal işlemleri izleyen ve düzenleyen bu kurum, bir süredir Amerikan vatandaşlarına hizmet veriyor.

CFTC Nedir? CFTC başladığında, vadeli işlemler genellikle tarımsal faaliyetlerle ilgili emtialarda alınıp satılırdı. Ancak, teknoloji modernleşen dünyamıza entegre hale geldikçe bu finansal işlemler daha karmaşık hale geldi. Yani bugün Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinden bahsediyoruz. Bu konu hakkında detaylı bilgi için BTC vadeli işlemlerinin ne anlama geldiğine dair içeriğimize göz atın.

CFTC, Kripto Risklerini Gündeme Taşıyor • Coinkolik

Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

CFTC Nedir? CFTC Komisyonu, çeşitlendirilmiş türev piyasasında kullanıcı güvenliğini ve piyasa etkinliğini sağlamaktan sorumludur. Finans sektörünün gelişimini izleyen ve vatandaşlarının finansal güvenliğini sağlayan bu kurum bir anda yepyeni bir kavramla karşı karşıya kaldı. Tüm dünyanın konuşmaya başladığı bu yenilik büyüdü ve hakkında çok fazla tartışma yarattı. Ayrıca birçok kullanıcının bu yeni finansal ürünü benimsemesi ve bazen farkında bile olmadan yatırım yapması CFTC gibi düzenleyicilerin dikkatini çekmiştir. Elbette küresel finans sisteminin gündemine bomba gibi düşen Bitcoin’den bahsediyoruz. BTC’nin adı yasa dışı faaliyetlerle ilgili ödemelere karışınca, CFTC gibi kuruluşlar da konuyu derinlemesine araştırmaya çalıştı.

CFTC Tarihi

CFTC Nedir? ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), teknolojinin yaygın olmadığı ve hisse senetlerinin yaygın olarak alınıp satıldığı bir dönemde kuruldu. O yıllarda hisse senetleri bugünün imkanları olmadan bambaşka bir şekilde alınıp satılırdı. Kullanıcı güvenliğini sağlamak amacıyla kurulan CFTC, o günden bu yana bu amaca hizmet etmeye devam etmektedir. Bu komisyon ilk olarak 15 Nisan 1975’te göreve başlamıştır. Komisyonun kendi internet sitesinde yer alan bilgilere göre kurumun tarihi 1848 yılına dayanmaktadır.

CFTC Nedir? - BTCHaber

19. yüzyılın ortalarına denk gelen bu tarih, başka bir dünyadan, farklı olasılıklardan ve farklı sosyolojik durumlardan bahsetmeyi gerektirir. Ancak o yıllarda CFTC’nin misyonunu yerine getiren kuruluşların olduğunu görüyoruz. Bu kuruluşlar zaman içinde CFTC’nin bugün olduğu şeye dönüştü. Bu değişikliğin tüm detayları CFTC’nin web sitesinde detaylandırılmıştır. Tahıl ticaretinin tarih boyunca ticareti yapılan değerler arasında yer aldığını ve son yıllarda modern değerlerin ortaya çıktığını görebiliriz.

CFTC ve Kripto Paralar

CFTC Nedir? ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), tarihsel olarak vatandaşlarının belirli finansal ürünleri güvenli bir şekilde alıp satmalarını sağlamıştır. Bu piyasa izleme ve düzenleyici kuruluş, ABD Kongresi tarafından federal düzeyde hizmet vermek üzere oluşturulmuştur. O zamandan beri Komisyon, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için önlemler almıştır.

Kripto para birimleri büyük bir pazar haline geldikçe ve kullanıcıların sıklıkla ticaret yaptığı bir parasal değer biçimi haline geldikçe, endüstrinin düzenlenmesi ortaya çıktı. Kripto para birimleri merkezsizleşmeye direnecek bir yapıya sahiptir. Ne yazık ki insanlar bazen kullanıcılarına özgürlük getirmeyi ve daha iyi finansal işlemler yoluyla onları bir araya getirmeyi amaçlayan bu yenilikçi değerleri kullanıyor. Bu tür sonuçlar karşısında şok olan ülkeler bazen bu alanda farklı düzenlemeler getirmeye çalışmaktadır. Bu konunun genellikle kripto para birimlerinin konusu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu tür düzenlemelerde adı geçen finansal kuruluşlardan biri de CFTC’dir.

Şeytan Ayrıntıda Gizli! Tarihi Kripto Para Davasında 7 Detay! › COINTURK

CFTC Düzenlemeleri

CFTC Nedir? ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ayrıca bazı kripto para birimi düzenlemeleri yayınladı. CFTC, bu değerleri dijital varlıklar olarak kabul ediyor ve vatandaşları belirli şeylere dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. CFTC, günümüzde hızla büyüyen kripto para birimlerini de ihmal etmeden konu hakkında çeşitli bilgiler verdi. Finansal teknolojiler dünya çapında çeşitli yenilikleri yönlendiriyor. Kripto para birimleri, bu yeniliklerin tartışmasız en önemlisidir. Bulut madenciliğinden algoritmik ticarete kadar tüm kavramlar CFTC personeli tarafından denetlenir. CFTC web sitesinde, kamuoyunu bu konu hakkında bilgilendirmek ve bilgi eksikliğinden doğabilecek sıkıntıları önlemek için çeşitli tanımlar bulunmaktadır.

CFTC Nedir? CFTC’nin kripto para birimleriyle ilgili vurguladığı şeylerden biri de vadeli işlemlerle ilgili. Vadeli işlem işlemlerinin yapısı gereği yüksek riskler içerebileceği bilinmektedir. CFTC bu gerçeğin farkındadır ve vatandaşları tehlikelere karşı uyarmak için bazı uyarılar yayınlamıştır. CFTC, başta kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok konuda kamuoyunu aydınlatan içerikler ekledi. Komisyonun web sitesinde Bitcoin hakkında bir broşür bile bulabilirsiniz. Peki bu hareketleri nasıl yorumlayabiliriz? Aslında kripto para birimlerinin yıllardır var olan ve insanların güvendiği bir kuruluş tarafından düzenlenmesi piyasanın olgunlaşmasına neden olabiliyor. Eğitimsiz ve bilgisiz yatırımcılar aslında kripto ekosistemine zarar veriyor. CFTC de bu eylemlerin olmasını istemiyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!