Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ? Ne Anlama Gelir ?

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir
Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ?

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ? Soğuk depoda tutulan Bitcoin anahtarları internete hiç dokunmadı, bu da kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve diğer kötü amaçlı bilgisayar korsanlığı girişimleri olasılığını azaltır. Soğuk depodaki Bitcoin anahtarları bir kağıt cüzdana kaydedilebilir, bir donanım cihazında tutulabilir veya fiziksel bir ortama basılabilir. BIP 39, kullanıcının erişilemeyen bir Bitcoin cüzdanını yeniden oluşturmak için soğuk depolama yedekleme yöntemi olarak işlev gören anımsatıcı bir cümleyi ezberlemesine veya kaydetmesine olanak tanır.

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ? Kullanıcılar, yalnızca izleme amaçlı bir cüzdan oluşturmak için genişletilmiş bir ortak anahtarı dışa aktararak Bitcoin’i soğuk depo cüzdanına almaya devam edebilir.

Bitcoin Nasıl Depolanır?

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ? Bitcoin depolama, özel anahtarların saklanması anlamına gelir. Bir Bitcoin işlemi için imza oluşturmak için özel bir anahtar kullanılır. Cüzdandaki belirli bir adresten bitcoin göndermek için özel bir anahtar olmadan, o adresteki bitcoin kilitli kalır ve harcanamaz. Buna göre, Bitcoin’i “depolamak” esasen özel anahtarları yönetmektir.

Bitcoin özel anahtarlarını saklamanın birkaç yöntemi vardır. Unutkanlık, fiziksel yıkım veya bilgisayar korsanlığı gibi iç ve dış tehditler arasındaki dengeler de dahil olmak üzere her yöntemin güvenlik, mahremiyet ve rahatlık açısından belirgin avantajları ve dezavantajları vardır. Özel anahtarların önemi nedeniyle, birçok Bitcoin teknoloji şirketi, banka ve diğer finansal kurumlar , müşteriler adına Bitcoin özel anahtarlarını depolamak için saklama hizmetleri sunar. Bununla birlikte, bazı kişiler, kişisel saklama yöntemleriyle özel anahtarlarını kişisel olarak tutmaktadır.

Sıcak ve Soğuk Depo

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ? Bitcoin cüzdanları “Sıcak” veya “Soğuk” olarak tanımlanabilir. Sıcak cüzdanlar, Bitcoin özel anahtarlarını depolamak için en popüler ve en yaygın yöntemdir. Bununla birlikte, artan sayıda anahtar soğuk cüzdanlara taşınmaktadır. Sıcak cüzdandaki anahtarlar internete bağlı bir yazılımda saklanırken, soğuk cüzdandaki anahtarlar internetten izole edilir.

Soğuk cüzdan özel anahtarları internetten ayırabileceğinden, bireyler Bitcoinlerini soğuk bir cüzdana taşırlar. İnternet bağlantısını denklemden çıkararak kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve SIM değiştirme riski daha düşüktür. Bitcoin özel anahtarlarını kaybetmemek için yeterli önlemler alındığı sürece, soğuk depolamanın güvenlik ve özerklik açısından sıcak depolamadan daha üstün olduğuna inanılıyor. Soğuk depolama, sıklıkla harcanması amaçlanmayan büyük miktarlardaki bitcoin için en uygundur; Sık işlem yapması gerekmeyen birçok yatırımcı ve büyük miktarda Bitcoin sahibi olanlar, soğuk depolamayı sıcak depolamaya daha güvenli bir alternatif olarak buldu.

Soğuk Cüzdan Riski ve Fayda Analizi

Bitcoin özel anahtarlarını saklamanın çeşitli yöntemleri, unutkanlık, fiziksel yıkım veya bilgisayar korsanlığı gibi iç ve dış tehditlere karşı güvenlik arasındaki dengeler de dahil olmak üzere güvenlik, gizlilik ve rahatlık arasında ödünleşimler yapar. Sıcak ve soğuk depolama çözümleri, farklı şirketler veya açık kaynaklı projeler tarafından çeşitli şekillerde uygulanmaktadır, bu nedenle belirli bir çözümün seçilmesi, seçeneklerle ilgili ayrıntılı bir araştırmadan sonra gelmelidir.

Soğuk depolama ile ilgili olarak, yazılımı güncellemek veya kurulumu çok sık değiştirmek zorunda kalmamanın bir avantajı vardır. Miras prosedürlerine de dikkat edilmelidir: Size bir şey olursa, akrabalarınız bitcoin’inizi geri alabilir mi?

Soğuk Depolama Yöntemleri

Bitcoin soğuk depolama için birkaç seçenek vardır. Çoğu Bitcoin cüzdanının kurulumu nedeniyle, özel anahtarlarınızı soğuk tutarken bitcoin almak hala mümkündür. Kullanıcı, açık anahtarlarınızı yalnızca izleme amaçlı bir cüzdan aracılığıyla erişilebilir durumda tutarak, bitcoin’i doğrudan soğuk depoya almak için adresleri diğer kişilerle paylaşabilir.

Kağıt Cüzdanlar

En basit soğuk depolama yöntemi, bitcoin’inizi depolayan özel anahtarı yazmak veya yazdırmaktır. Bu çözüm tamamen soğuk: Bir parça kağıda dijital olarak erişmenin bir yolu yok. Bununla birlikte, bir kağıt cüzdan genellikle kullanıcıya bitcoin alabilecekleri yeni adresleri kolayca oluşturma yeteneği vermez. Böylece kağıt cüzdanlar yüksek güvenlik sunarken bitcoin alamazlar.

Kağıt cüzdan için güvenli bir şekilde özel anahtar oluşturmak için her zaman bilgisayarın internet ve bluetooth bağlantısını kesin. Anahtar oluşturmayı teklif eden herhangi bir hizmet, çevrimdışı çalışabilmelidir. Ayrıca, herhangi bir cihazda anahtarı kopyalayıp yapıştırmaktan veya yazmaktan kaçının.

Bir kağıt cüzdan, kullanıcının internetteki kötü aktörlerden kaçınmasına yardımcı olsa da, kağıt cüzdanlarla ilişkili önemli fiziksel riskler vardır. Örneğin, bir kağıt cüzdan yanlışlıkla atılabilir, üzerine yazılabilir veya imha edilebilir. Bazen kağıt cüzdanın yeri unutulur. Bu fiziksel risklerden kaçınmak için, bazı kullanıcılar anahtarlarını bir kağıda yazar veya yazdırır ya da anahtarları yangına ve anahtarı yok edebilecek diğer doğal olaylara karşı dayanıklı bir ortama kazır.

Donanım Cüzdanları

Bitcoin Soğuk Hava Deposu Nedir ? Donanım cüzdanları, kağıt cüzdanlara göre fiziksel hasara karşı daha güvenlidir, ancak tüm elektronik cihazlar gibi, yine de suya karşı savunmasızdırlar ve yüksek ısıya veya mıknatıslara maruz bırakılmamalıdırlar.

Donanım cüzdanları genellikle tek amaçlı bilgisayarlardır ve yalnızca anahtarları depolayabilen, adres oluşturabilen ve işlemleri imzalayabilen bilgisayarlardır. Bir donanım cüzdanı, donanım cüzdanının kaybolması veya hasar görmesi durumunda cüzdanın başka bir cihazda geri yüklenmesine izin verecek bir tohum üretecektir. Tohum 12-24 kelimelik bir cümle şeklinde kodlanmıştır. Kelimeler sırayla saklanmalı ve yedeklenmelidir. Tohum kaybolursa, cüzdan geri yüklenemez; açığa çıkarsa, cüzdandaki tüm fonlar çalınabilir.

Donanım cüzdanları, bir cihazı bir saldırgandan korumak için tasarlanmış çeşitli güvenlik özelliklerine sahiptir. İlk olarak, bir donanım cüzdanının, cihaza tanıtılan kötü amaçlı yazılım tehditlerini azaltmak için bilgisayarla olan bağlantısını mümkün olduğunca kesmesi amaçlanmıştır. Donanım cüzdanıyla ilişkili resmi yazılım dışında herhangi bir ek yazılım yüklememek en iyi uygulamadır. Bir donanım cüzdanındaki yazılım miktarını azaltmak, saldırı yüzeyini azaltır ve güvenlik açığını en aza indirir.

Çoğu donanım cüzdanı ayrıca kilidi açmak için bir PIN gerektirir. Ancak, bir saldırgan kullanıcının donanım cüzdanına fiziksel erişim sağlarsa, nihai güvenliği sağlamanın bir yolu yoktur; PIN tahmin edilebilir veya tohum cihazdan çıkarılabilir. Bu nedenle, bir donanım cüzdanının fiziksel güvenliğinin yanı sıra yedek tohum ifadesinin sağlanması önemlidir.

Zihinsel Cüzdanlar

BIP 39 (Anımsatıcı Cümleler) , bir Bitcoin cüzdanının 12-24 kelime içeren anımsatıcı bir ifade kullanılarak yeniden oluşturulmasına olanak tanır. Bu yetenek, zihinsel cüzdan olarak bilinen yeni bir soğuk depolama kategorisi yaratır. Kullanıcı cüzdanın anımsatıcı ifadesini hatırladığı sürece, bu cüzdan yeniden oluşturulabilir ve içindeki bitcoine tekrar erişilebilir.

BIP 39

Bir donanım cüzdanı , donanım cüzdanının kaybolması veya hasar görmesi durumunda cüzdanın başka bir cihaza geri yüklenmesine izin verecek bir tohum üretecektir . Tohum, 12-24 kelimelik bir anımsatıcı cümle şeklinde kodlanmıştır. Kelimeler sırayla saklanmalı ve yedeklenmelidir. Tohum kaybolursa, cüzdan geri yüklenemez; açığa çıkarsa, cüzdandaki tüm fonlar çalınabilir.

Cüzdanların ve diğer önemli depolama hizmetlerinin büyük çoğunluğu BIP 39’u uygulamış olsa da, Bitcoin Core ağın tamamı için BIP üzerinde fikir birliğine varmamıştır. Bunun nedeni, BIP39’un erken başlangıç ​​cümleleri ile aynı güvenlik açığına sahip olmasıdır, yani BIP 39’un sabit bir kelime listesi içermesi gerçeği, yani BIP 39’un gelecekteki tüm sürümlerinin aynı kelime listesini içermesi gerektiği anlamına gelir. Bu eksikliğe rağmen, anımsatıcı ifadeler yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor ve sözlerini ezberleyebilen kullanıcılara üstün gizlilik ve koruma sunuyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!