Kripto Opsiyon Piyasası Nedir
Kripto Opsiyon Piyasası Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Kripto opsiyon piyasası, sunduğu sözleşmeler sayesinde kullanıcıya herhangi bir kripto para birimini fiilen satın almadan ticaret yapma fırsatı sunar. Opsiyon sözleşmesi, yatırımcıya bir varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde belirli bir fiyattan alma veya satma hakkı verir. Kripto opsiyon piyasası, yatırımcıların dezavantajlarını azaltmaları ve piyasadaki yüksek fiyat oynaklığına karşı kendilerini korumaları için faydalı yollar içerir. Sözleşmeye dayalı bir opsiyon piyasası, yatırımcıya belirli bir tarihte veya öncesinde sabit bir fiyattan bir hedef varlığı alma veya satma hakkı verir. Öte yandan, bir kripto opsiyon sözleşmesi alındığında veya satıldığında, kripto para birimine fiilen sahip olunmaz. Bu nedenle, opsiyon sözleşmeleri, neredeyse herhangi bir kripto para birimini fiilen satın almadan ticaret yapmanıza izin verir.

Türkiye’nin en aktif yatırımcısına sahip olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

kripto opsiyon piyasasi 2

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon sözleşmesi işlemlerinin ayrıca, varlığın vadesinden önce ve opsiyonun vadesi dolmadan önce alınıp satılabileceği fiyatı belirleyen bir kullanım fiyatı vardır. Kripto seçenekleri; İki seçenek var: Sözleşmenin bitiminden önce herhangi bir zamanda dava açılabilecek Amerika veya ancak sözleşmenin bitiminden sonra dava açılabilecek Avrupa. Bir yatırımcı için hangi tür opsiyon sözleşmesinin en uygun olduğu, genellikle kabul edilebilir riskler ve piyasanın gelecekteki yönüne ilişkin beklentiler tarafından belirlenir. Yatırımcılar, belirli bir değere sahip bir varlığın yükseleceğine veya düşeceğine inanıp inanmadıklarına bağlı olarak bir alım veya satım opsiyonu seçerler. Alım opsiyonu veya alım opsiyonu, dayanak varlığı vadesinden önce belirli bir fiyattan alma hakkı verir. Alım opsiyonları, piyasa yükseliş trendindeyken karlıdır, ancak düşen fiyatlara karşı koruma sağlamaz.

Bir satım opsiyonu veya satım opsiyonu, varlığı sözleşmenin sonunda kararlaştırılan bir fiyattan satma hakkı verir. Put opsiyonları, bir varlığı yüksek bir fiyattan erken satma fırsatı sunar ve piyasa düşüş eğilimindeyken kar elde eder. Bir yatırımcı herhangi bir opsiyon sözleşmesi satın aldığında bir prim ödemek zorundadır. Opsiyon sözleşmesinin vade bitiminden önce kullanılmaması durumunda ödül kaybedilecektir. Ek ücret tutarı; Yatırımcının sözleşmeyi ne kadar süreyle elinde tuttuğuna, dayanak varlığın fiyat oynaklığına ve cari varlık fiyatına göre değişir.

Kripto Opsiyon Piyasası Nasıl Çalışır?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Kripto opsiyon piyasasının nasıl çalıştığını anlamak için bir örneği incelemek iyi bir fikirdir. Diyelim ki 90 gün içinde sona eren ve size 3.000 $ değerinde Ethereum satın alma hakkı veren 300 $ primli bir arama satın aldınız. Basitçe söylemek gerekirse, bu seçenek size 90 gün içinde 3.000$ karşılığında Ethereum satın alma hakkı verir. Ethereum’un fiyatı 4.000$’a yükselirse, sözleşme yapılabilir ve 1.000$’lık kârdan 300$’lık prim çıkarılarak bir kâr elde edilebilir. Öte yandan Ethereum fiyatı 3000$’ın altına düşerse ödediğiniz 300$ komisyonu kaybedersiniz ama en büyük kaybınız 300$ komisyondur çünkü beklediğinizden daha düşük bir fiyattan Ethereum almak zorunda kalmazsınız.

vadeli işlem

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Bunun yerine 90 günlük bir Ethereum satım opsiyonunun satın alındığını varsayalım. Ödül 300$ ve satın alma fiyatı 3.000$ olsun. Bu sefer doksan gün içinde Ethereum’u 3000$’a satma fırsatınız var. Ethereum’un fiyatı 4.000$’a yükselirse, sözleşmeyi işleme koymayarak 1.000$ kaybetmekten kaçınabilirsiniz. Bunun yerine, opsiyon sözleşmesinin sona erme ve 300$’lık primi kaybetme riski vardır. Ancak piyasa düşer ve Ethereum 1.500$’a düşerse, satma opsiyonunuz sayesinde Ethereum’u 3.000$’a satabilir ve tüm zararınızı karşılayabilirsiniz.

Kripto Paralarda Vadeli İşlem Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon sözleşmeleri gibi kripto para vadeli işlemleri, kripto varlıkları satın almadan işlem yapma olanağı sunar. Vadeli işlemler ayrıca emtia, hisse senedi veya kripto para birimi gibi temel bir varlığa dayalıdır ve değerlerini onlardan alır. Opsiyonlardan farklı olarak, ticaret ortakları arasında bir vadeli işlem sözleşmesine girerken, ilgili varlığın son kullanma tarihine kadar alınması veya satılması gerekir. Bu nedenle, vadeli işlem sözleşmeleri doğası gereği opsiyon ticaretinden daha risklidir. Vadeli işlemler yatırımcıyı almaya veya satmaya zorlar. Dolayısıyla alternatiflerine göre daha riskli seviyede çalışmaktadır. Aksine, vadeli işlem sözleşmelerinde komisyon veya ön ödeme gerekmez. Yani önden yükleme yapmadan kar elde etmek mümkündür.

Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon sözleşmesi, kişiye bir varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan alma ve satma hakkı veren bir sözleşmedir. Opsiyon sözleşmeleri vadeli işlem sözleşmelerine benzer, ancak bir noktada farklılık gösterir. Sözleşme alan kullanıcıların kendi bakış açılarını zorlamaları gerekmez. Opsiyon sözleşmeleri genellikle spekülatif ticaret ve mevcut pozisyonları korumak için kullanılır. Hisse senetleri ve kripto para birimleri dahil olmak üzere çok çeşitli varlıklar için de kullanılabilirler.

kripto vadeli islem

Opsiyon Sözleşmesi Türleri

Alım ve satım opsiyonu olmak üzere iki tür opsiyon sözleşmesi vardır.

Alım opsiyonu: Bu, sözleşmenin alıcısına, belirli bir vade tarihine kadar belirli bir kullanım fiyatından belirli miktarda varlığı satın alma hakkı verir. Bir alım opsiyonunun alıcısı, yatırılan varlığın fiyatının gelecekte artacağını varsayar. Satıcının beklentisi fiyatın düşeceğidir.

Satım opsiyonu: Bir sözleşmenin alıcısının, belirli bir vade sonunda belirli bir fiyattan belirli bir miktarda bir varlığı satmasına izin verir. Bir satım opsiyonunun alıcısı, yatırılan varlığın fiyatının gelecekte düşeceğini varsayar. Her iki opsiyon tipinde de prim yükümlülükleri işlem günü uzun pozisyon sahibinin hesabından alınırken, kısa pozisyon sahibinin prim varlıkları işlemden bir gün sonra hesabına aktarılır. Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Prim, piyasa arz ve talebine göre belirlenir ve hakkın kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın iade edilmez.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!