Merkezi Borsalar (CEX’ler) ve Merkeziyetsiz Borsalar (DEX’ler)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi Borsalar (CEX’ler) ve Merkeziyetsiz Borsalar (DEX’ler), farklı türde kripto para borsalarıdır. Fark ne? Ve hangisi senin için en iyisi?

Kripto para birimlerine ilgi artmaya devam ederken, her zamankinden daha fazla yatırım ve ticaret seçeneği mevcut. Çoğu insan kripto para birimlerini merkezi bir borsa (CEX) aracılığıyla satın almaya başlarken, merkezi olmayan finans (DeFi) büyümeye devam ettikçe, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) de öyle. Ancak merkezi bir borsa ile merkezi olmayan bir borsa arasındaki fark nedir?

Merkezi Borsalar (CEX)

Bitcoin’in (BTC) ilk günlerinde madeni para almak zorlu bir işti. İki kişi, 10.000 BTC’yi iki Papa John’s pizzasıyla takas eden, kendi aralarında fiyat pazarlığı yapan ve resmi olarak dünyanın en pahalı pizzasını yaratan Bitcoin forumunda ilk BTC işlemini gerçekleştirdi. 

İlk merkezi borsalar (CEX’ler) 2012 yılına kadar ortaya çıkmaya başladı ve banka havaleleriyle BTC alımlarını mümkün kıldı. Merkezi borsalar, tüccarlar ve alım satımı yapılan varlıkların koruyucuları arasında aracı görevi görür. Borsa fonlarınızı sizin için tuttuğundan,  KYC ve AML kontrolleri, kurumsal düzeyde güvenlik ve müşteri koruması dahil olmak üzere yasal gerekliliklere uygun, sağlam bir itibara sahip bir dijital varlık alım satım platformu seçmeniz hayati önem taşır.

Daha az güvenilir olan CEX’ler, kullanıcıların kripto paralarını kurtaramadıkları borsa hack’leri ve çıkış dolandırıcılıkları nedeniyle bazen eleştirilir.

Bununla birlikte, kripto para biriminin satın alınmasını ve depolanmasını çevreleyen çok sayıda karmaşıklık  katmanıyla, merkezi borsalar piyasaya daha fazla insanın girişini kolaylaştırır. Ayrıca, merkezi borsa teknolojisi gelişiyor ve 2020 kripto pazarında büyük bir büyüme görse de  kripto suçları  önceki yıla göre %57 düştü.

Merkezi borsalar, tekliflerini bir spot işlemde BTC satın almanın ötesinde büyük ölçüde genişletti. Çoğu artık farklı türde madeni paralar, jetonlar, ticaret çiftleri listeliyor ve hatta bazıları marj ticareti veya vadeli işlem sözleşmeleri yapma olanağı sunuyor. 

Merkezi Olmayan Borsalar (DEX’ler) 

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), işlemlerin üçüncü bir taraf olmadan gerçekleşmesine izin verdikleri için popülaritesini artırıyor.

DEX’ler herhangi bir merkezi taraf içermediğinden düzenleyici incelemeye tabi değildir, yani kullanıcıların KYC kontrollerinden geçmesi veya ticaret yapmak için bir hesap açması gerekmez. 

DEX’ler, internet bağlantısı olan herkesin kredi puanına ihtiyaç duymadan yatırımlara katılmasına veya bir krediye erişmesine izin verir.

Finansal kuruluşlarla aynı katı standartlara sahip geleneksel yatırımcılar, müşterilerinin fonlarını düzenlemeye tabi olmayan bir kuruluşta alıp satamazlar. 

CEX’ler ve DEX’ler arasındaki bir diğer önemli fark, DEX’lerde listelenen çok daha yüksek hacimli kripto para birimleridir. Yine, bu düzenleme eksikliğinden kaynaklanmaktadır. CEX’lerde, tokenomiklerini kanıtlamamış, güvenlik protokollerini karşılamamış, yeterli ticaret faaliyetine sahip olmamış veya yasal standartlara uymamış olabileceğinden, 2021’deki tahmini 10.000 kripto para biriminin yalnızca bir kısmı mevcuttur. 

Varlıklar genellikle daha yüksek oynaklığa sahip olacağından ve DeFi alanında dolandırıcılık ve sahte projeler bol olduğundan, bir DEX üzerinde işlem yapmak bir CEX’ten daha risklidir. DeFi, 2021’de kripto hacklemelerinin  ve dolandırıcılıklarının %75’inden fazlasını oluşturuyordu. Daha popüler olan DEX’lerden bazıları, yüksek gaz ücretlerinden muzdarip olan Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildiklerinden çok yüksek işlem ücretlerine de sahipler. 

DeFi, düz bir oyun alanı olmaktan çıkıyor ve büyük balina tüccarları tarafından giderek daha fazla ele geçiriliyor.

CEX Veya DEX: Hangisi Daha İyi?

DEX’lerde işlem yapmak herkes için değildir. Kullanıcılar kendi fonlarını saklamalı ve protokol ihlallerinden veya hatalardan zarar görebilecek gelişen teknolojiyle oluşturulmuş karmaşık arayüzler ve platformlarla nasıl etkileşime gireceklerini öğrenmelidir. 

DEX’ler, ortalama bir kullanıcının etkileşim kurması için çok karmaşık olmaya devam ediyor ve akıllı bir sözleşmedeki  tüm fonların boşaltılmasına neden olan bir hata gibi bir şeyler ters gittiğinde yedekleri yok.

CEX’ler, merkezi olmayan muadillerine göre çok daha kullanıcı dostudur ve kripto para yatırımı dünyasına çok daha kolay bir giriş sağlar. Ek olarak, düzenleme ve güvenlik sizin için çok önemliyse, gidilecek en iyi yol bir CEX’tir.

Kripto para birimleriyle hangi şekilde etkileşime girmeye karar verirseniz verin, her zaman kendi araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!