Kripto Para Madenciliği Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para madenciliği en basit düzeyde, madencinin kripto para ödülü aldığı Proof of Work blok zincirine yeni işlemler ekleme sürecidir.

Bu makale, genel ilkeler diğer PoW zincirleri için geçerli olsa da, madenciliğin Bitcoin blok zincirinde nasıl çalıştığına odaklanacaktır. Ayrıca, anlama kolaylığı için Bitcoin blok zinciri veya ağı ifade ederken, BTC kripto para birimi anlamına gelecektir. 

Madenciler, işlemlerin meşruluğunu onaylayarak ve böylece blok zinciri defterinin bütünlüğünü sağlayarak önemli bir rol oynarlar.

Madencilik, madencilik ödülleri ve işlem ücretlerinden pay yoluyla kripto para birimlerinden para kazanmanın bir yolunu sunar. Ancak, bir bedeli var. Madenciler, madencilik ekipmanına önemli bir ön yatırım öderler ve onu çalıştırmanın devam eden elektrik maliyetlerini üstlenirler. Kripto para madenciliği de yıllar içinde oldukça rekabetçi hale geldi, yani tüm genel giderler ödendikten sonra kar garantisi yok. 

Bitcoin Çift Harcama Sorununu Çözüyor

Bitcoin, çift harcama sorununu başarıyla çözmeyi başaran ilk dijital para birimiydi. Bu sorun, kripto para birimlerine özgüdür ve bunların etkin bir şekilde dijital dosyalar olmaları gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Blockchain, tıpkı bir PDF dosyasını kopyalayıp iki kişiye verebileceğiniz şekilde, herhangi birinin bir BTC’yi kopyalayıp iki kez harcamasını engelleyen bir mekanizma sunar. 

Her BTC’nin tüm işlem geçmişi, Bitcoin blok zincirine kaydedilir. Yeni bir işlem gerçekleştiğinde, madenciler geçerli olduğundan emin olmak için yeni işlemi defterle karşılaştırır. 

Olayların genel sırası şu şekildedir: 

  • A Kişisi B Kişisine 0.25 BTC gönderir.
  • İşlem, aynı anda gerçekleşen diğer tüm işlemlerle birlikte kuyruğa alınır. 
  • Bir madenci, bir grup başka işlemle birlikte işlemi alır.
  • Bu grubun tamamına blok denir.
  • Madenci, A Kişisinin hesabında en az 0.25 BTC olduğunu doğrular.
  • Madenci daha sonra bloklarını blok zincirine eklemek için diğer madencilerle rekabet eder. Yarışmanın şartları, PoW konsensüsünü yöneten kurallardır.
  • Kazanan madenci, işlem bloklarını blok zincirine ekler ve bir ödül alır.
  • İşlem artık blok zincirine kalıcı olarak kaydedilir ve asla silinemez veya değiştirilemez. 

Blockchain Üzerinde Çalışma Kanıtı

Proof-of-Work (PoW), bir hesaplama problemini ilk çözen madenciler arasındaki rekabeti ifade eder. 

Bitcoin protokolü, madencilerin PoW problemini çözmesi ve bir blok madenciliği yapması için geçen süreyi izler. Bloklar çok hızlı bir şekilde çıkarılırsa, protokol bir hedef hash için çalışma gereksinimlerini ayarlayacak ve bunu daha da zorlaştıracaktır. Bu zorluk seviyesi olarak bilinir ve tek bir madencinin daha fazla bilgi işlem gücü ekleyerek ağa hakim olmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Yıllar boyunca saldırılara karşı güvenlik sağlayan Bitcoin tasarımının doğal bir parçasıdır. 

Madencilik Ödülleri ve Yarılanmalar Nelerdir?

Bitcoin ile blok ödülleri, Satoshi Nakamoto tarafından yazılan orijinal koda göre sabitlenir. Satoshi, 2009 yılında Bitcoin genesis bloğunu çıkardığında, blok ödülü 50 olarak belirlendi. 

Ancak Satoshi, Bitcoin yazılımını  her 210.000 blokta bir blok ödüllerini yarıya indirecek şekilde programladı. Yarılanma, Satoshi’nin uzun vadeli değerlerini artıracağına inandığı yeni BTC arzına artan kıtlık getiriyor. Şimdiye kadar, o (veya o) haklı çıktı. 

Şimdiye kadar üç yarılanma oldu. Birincisi Kasım 2012’de, ikincisi Temmuz 2016’da ve üçüncüsü Mayıs 2020’deydi. Bir sonraki yarılanma 2024’te gerçekleşecek. Çoğu Bitcoin analisti, Bitcoin’in uzun vadeli fiyat döngülerinin yarılanma olaylarıyla bağlantılı olduğuna ve fiyatların zirveye ulaştığına inanıyor. yarıya indirildikten sonra 12 ila 18 ay arasında herhangi bir yerde. 

Satoshi, Bitcoin’i var olan maksimum BTC sayısı 21 milyon olacak şekilde programladı. 2140 civarında, artık yeni basılmış BTC olmayacak. 

Bununla birlikte, blok ödüllerinin olmaması, Bitcoin ağında madencilik yapmak için hiçbir teşvik olmayacağı anlamına gelmez. Zamanla, madenciliğin karlı kalmasını sağlamak ve madenciler ağı desteklemeye devam etmek için blok ödülleri azaldıkça işlem ücretleri artacaktır. 

Altcoin Nedir? Detaylı bilgi için tıklayın.

Madencilik ve Enerji Tüketimi (ESG)

Bitcoin’in ilk günlerinde, Satoshi Nakamoto veya başka bir erken madenci, yalnızca standart bir CPU’ya sahip bir kişisel bilgisayar kullanarak ağda madencilik yapmak için gereken hash oranını elde edebilirdi. Ancak madencilik zamanla daha popüler hale geldi ve zorluk seviyesi önemli ölçüde arttı.

Kripto Para Madenciliği, blok ödülleri için rekabet etmek için gereken hash oranını elde etmek için Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) adı verilen özel donanım kullanmalıdır. Binlerce ASIC’i aynı anda çalıştıran geniş operasyonlar olan madencilik çiftlikleri, piyasaya hakim olma eğilimindedir.  

Ethereum, Ethereum 2.0 yükseltmesiyle Proof of Stake’e geçmeyi planlıyor olabilir, Bitcoin’in böyle bir planı yok. Proof of Work algoritması, ağı on yıldan fazla bir süredir güvende tutuyor ve Satoshi’nin mirasının temel bir parçası. 

Bitcoin destekçileri için çok daha endişe verici bir şekilde, Çinli bölgesel düzenleyiciler yakın zamanda   madencilik de dahil olmak üzere kripto para birimi faaliyetlerinde bulunanları kısıtlama planlarını duyurdular. Çin’in küresel madencilik pazarlarının %65’ine sahip olduğu göz önüne alındığında, BTC fiyatları bir roller coaster üzerinde. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!