Silk Road Nedir? Silk Road Faaliyetleri

Silk Road Nedir
Silk Road Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Silk Road Nedir?

Silk Road Nedir? Silk Road, kripto para piyasasının ilk yıllarında faaliyet gösteren ve birçok yasa dışı faaliyete tanık olan bir platform olarak biliniyordu. Kara para aklamadan, yasa dışı ürünlerin alım satımına kadar her türlü faaliyeti düzenleyen İpek Yolu maalesef adını tarihe olumsuz olarak yazdırdı. Öyle ki ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 2013 yılında bu platformu kapattı. Platformun kurucusu şu an cezaevinde. Bu içerik boyunca Silk Road platformundan, geçmiş rezonansının doğasından ve piyasa üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz. permabet

Türkiye’nin en güvenilir borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Silk Road Nedir? Dijitalleşen dünyamız her geçen gün yeni yenilikleri kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu yenilikler her seferinde bilinen sistemi alt üst ederek insanların dikkatini çekmeyi ve kabul ettirmeyi başarıyor. Şu anda çeşitli platformları kullanarak elektronik ticaret yapabiliyoruz. Veya farklı sanal para birimleri ile çevrimiçi satın alınan ürünler için ödeme yapabiliriz. Kripto para birimlerinin hayatımızdaki öneminin her geçen gün arttığını vurgulamakta fayda var. Bu sürprizlerle dolu binlerce yenilikten faydalanıyoruz. Örneğin, veri anonimleştirme teknolojisini kullanarak Blok Zincirleri üzerinde yaşadığımız yerden kredi alabilir veya işlemlerimizi gizli bir şekilde sürdürebiliriz. Elbette sosyal medyanın hayatımıza olan güncel etkisini de göz ardı etmemeliyiz. Ve böylece teknolojinin günlük yaşamlarımız üzerindeki etkileriyle ilgili liste uzayıp gidiyor. casinositeleri.co

Kripto para ekosistemindeki durum da farklı değil. Listelenen kripto para biriminin güncellemelerini günden güne takip etmek neredeyse imkânsız hale geldi. Pazar çok hızlı büyüyor ve ekosistemine yenilikler katıyor. Dijital dünyadaki yeniliklerin büyümesine bağlı olarak sunulan hizmet ve ürünler de artış göstermiştir. Bu da kullanıcıların ihtiyaçlarına göre talep oluşmasına neden olmuştur. Bu durum ülkeleri ilgili düzenlemeleri yapmaya zorlamıştır. Ne yazık ki bu düzenlemelerin olmaması bazı olumsuz durumlara yol açmıştır. İpek Yolu’nun başlaması bu olumsuz durumlara örnek olarak gösterilebilir. fixbet

Silk Road Faaliyetleri

Silk Road Nedir? Web’in karanlık yüzü olarak tanımlayabileceğimiz ekosistemde çok sayıda yasa dışı faaliyet gerçekleşti. Anonim yapıları nedeniyle kripto para birimleri bu tür faaliyetlerin finansmanı için oldukça uygundu. Kripto para endüstrisinde Müşterinizi Tanıyın (KYC) veya Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gibi önlemler bulunmadığından, kullanıcılar Bitcoin’deki (BTC) yasa dışı faaliyetleri için tazminat alabildiler. Silk Road da bu BTC’lerin nakde çevrilmesini sağlayan platformlar arasında yer aldı. Hatta bu platformlara uzun süre öncülük etti. Adı bu tür yasadışı faaliyetler için ödeme yapmakla anılan İpek Yolu platformu, kısa sürede devletin dikkatine sunulmuş ve soruşturma ve fonlarına el konulmasının ardından kapatılmıştır.

Silk Road Nedir? - BTCHaber

Silk Road Nedir? Bu durum kripto para piyasasına olan güveni sarstı ve o yıllarda BTC kıt olduğu için piyasada büyük yankı uyandırdı. Bitcoin, geçmişte bu tür olaylardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Şu anda böyle büyük olaylar olmasa da bu tür bazı durumların BTC fiyatını çok fazla etkilemeyeceğini görebiliriz. Bu, BTC’nin artık daha olgun bir yapıya sahip olduğunu gösterebilir.

Silk Road’un Kapanışı

Silk Road Nedir? ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) kontrolünde olan Silk Road, 2013’te kapatıldı. Yasadışı faaliyetler platformun arkasından finanse edildiği için hükümet ilgili fonlara da el koydu. Özel Tor tarayıcısı kullanıldığı ve BTC anonim bir yapıya sahip olduğu için FBI olaya karışan herkesin kimliklerine henüz ulaşamıyor ancak yasa dışı faaliyetin gerçekleştiği topluluk kapatılmış durumda. Sonuç olarak, FBI Silk Road sitesini kapattı.

SilkRoadMarketplace

Toplamda, platforma ait 144.000’den fazla Bitcoin ele geçirdi. O yıllarda bu BTC miktarı yaklaşık 34 milyon dolardı. Bugün içerik oluşturulurken alınan bilgilere göre 10 milyar doları buluyor. Elbette platformu yöneten kişiler, özellikle de kurucusu Ross Ulbricht tutuklandı ve hapse gönderildi. Ulbricht hala cezasını çekiyor. Adın, yalnızca platformda yasa dışı işlemler için yapılan ödemelerden 80 milyon dolar komisyon kazandığı bildirildi. Ulbricht, 2015 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Borsalar ve Güvenlik

Silk Road Nedir? Kripto para birimleri, kullanıcıların finansal özgürlüğe kavuşmasına yardımcı olmak için başladıkları yolda sağlam bir adım atıyor. Küresel finansal sistemin yerini alan bu yenilikçi değerler, bilinen her alanda kuralları yıkıyor. Maalesef oyunun bozulduğu alanlar kanunla düzenleniyor. Bazen bu sorun yaratmaz, ancak bazen güvenlik sorunlarına neden olabilir. Kripto para birimlerinin blockchain teknolojisi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu teknolojinin anonim işlemler sunması, kullanıcıların kimliklerini gizlemelerine neden olabiliyor. Bu durumda yasa dışı faaliyetlerin finansmanına ortam oluşturmaktadır. İşte kripto borsaları hakkında önemli şeyler.

Silk road

Bu gibi durumlarda, kripto topluluğu şikayetleri önlemek ve bu yenilikçi pazarlama adını kötü durumda tutmak için çeşitli önlemler almıştır. Bunlardan en bilinenleri Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterinizi Tanıyın (KYC). Bu nedenle borsalar, müşterilerinin kimliğini doğrulamadan büyük kripto para transferlerine izin vermiyor. Silk Road Nedir? Bu, potansiyel olarak yasa dışı faaliyetlerde bulunurlarsa bu kullanıcıları taciz etmeyi çok daha kolaylaştırır. Aksi halde blockchain teknolojisinin güçlü yapısı ile kötü niyetli kişileri de koruduğunu görebiliriz. Kriptolarını fiat para birimine çevirmesi gereken kişiler, yukarıda bahsedilen önlemler sayesinde eninde sonunda yakalanacaklardır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!