Spot Piyasa Nedir? Spot Piyasalar Nasıl Çalışır?

Spot Piyasa Nedir
Spot Piyasa Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spot Piyasa Nedir?

Spot Piyasa Nedir? Spot piyasa, anında değiştirilebilen finansal enstrümanların (para birimleri, emtialar, hisse senetleri, kripto para birimleri gibi) fiyatlarının belirlendiği bir piyasadır. Ancak bunlar ürünün son fiyatından anlık alım-satım işlemleridir. Spot piyasada alım satım işlemleri, işlem gününde belirlenen fiyattan itibaren en geç iki iş günü içinde gerçekleştirilir. Nakit piyasası olarak da bilinen spot piyasa, bir finansal ürünün en fazla iki iş günü içerisinde son fiyatından alınıp satılmasıdır. Fiyatı arz ve talep belirler. Yerel piyasayı ziyaret ederken, yatırımcı sadece elindeki fonları kullanabilir, yani. İşlem sırasında herhangi bir finansal kaldıraç yoktur.  Merkezi borsalar, ticareti kolaylaştırmak ve işlemler için komisyon almak için yasal ve güvenlidir. Merkezi olmayan borsalar benzer bir hizmet sunar, ancak blockchain akıllı sözleşmeleri aracılığıyla.

Türkiye’nin en çok yatırımcısına sahip olan Dyorex hakkında tüm merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

spot piyasa

Spot Fiyat Nedir?

Spot Piyasa Nedir? Bir finansal aracın cari fiyatına spot fiyat denir. Enstrümanın hemen satılabileceği veya satın alınabileceği fiyat. Alıcılar ve satıcılar, alış ve satış emirleri vererek bir spot fiyat oluştururlar. Likit bir piyasada, emirler doldukça ve piyasaya yenileri girdikçe spot fiyat saniyeden saniyeye değişebilir. Öte yandan, vadeli fiyatlar spot fiyatlara göre (piyasa faiz oranına göre) belirli bir sınırın üzerine çıktığında, piyasada satış bildirimden ziyade vadeli olarak başlar. Başka bir deyişle, vadeli işlem sözleşmelerinin arzı artmakta ve bu da vadeli işlem piyasasında fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Tersine, vadeli piyasa fiyatları spot fiyatlara göre belirli bir eşiğin altına düştüğünde, satışlar vadeli piyasadan spot piyasaya yönlendirilir.

Spot Piyasalar Nasıl Çalışır?

Spot Piyasa Nedir? Spot piyasa aynı zamanda “fiziksel piyasa” olarak da adlandırılır çünkü işlemler aslında anında varlıklarla değiştirilir. Spot piyasanın işleyişine bakacak olursak; Alıcı ve satıcı arasındaki resmi para transferi 2 günü bulsa da, her iki taraf da işlemi “anında” kabul eder. Bu, spot olmayan veya vadeli işlemlerin şu anda fiyat üzerinde anlaştığı, ancak para transferi ve transferinin daha sonra gerçekleştiği anlamına gelir. Süresi dolan vadeli işlem sözleşmelerine bazen spot sözleşmeler denir, çünkü süresi dolan sözleşme, alıcı ve satıcının varlıklar için hemen nakit alışverişi yapması anlamına gelir.

spot piyasa örnekleri

Spot Piyasa Örnekleri

Spot Piyasa Nedir? Bitcoin spot piyasası örneğine baktığımızda, spot ticaret çifti BTC/USDT’nin bir grafiğini görüyoruz. BTC, döviz çiftinde görünen ilk para birimi olan temel para birimidir. Bunu genellikle kredi para birimi USDT takip eder. Bu piyasada yatırımcılar USDT ile BTC alıp satabilir veya BTC satın almak için USDT’yi kullanabilir.Spot piyasa örnekleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Emtia piyasaları: Altın, gümüş, petrol gibi emtialar
 • Döviz piyasaları: EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY gibi döviz çiftleri
 • Borsalardaki hisse senetleri: Apple, Microsoft, Amazon gibi borsalardaki hisse senetleri
 • Kripto para piyasaları: Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi kripto para birimleri

Spot Piyasanın Avantajları

Spot Piyasa Nedir? Spot piyasa, kullanıcılarına birçok avantaj sunar. Öncelikle bu marketin 24 saat açık olması kullanıcılar için büyük kolaylık. Ayrıca düşük maliyetle hızlı işlem yapılabilmektedir.

Spot piyasa avantajları şunlardır:

 • Hızlı ve anında ticaret yapma imkânı
 • Düşük maliyetler
 • 24 saat açık oluşu
 • Çok sayıda farklı ürün seçeneği
 • Dünya çapındaki likidite seviyesi
 • Düzenlenmiş bir piyasa
 • Otomatik ticaret yapabilme seçeneği
 • Küçük miktarda yatırımla işlem yapabilme

Spot Alım Satım Nedir?

Spot Piyasa Nedir? Spot alım satım yapanlar, değerinin yükseleceği beklentisiyle varlıkları satın alarak piyasada kar etmeye çalışır. Daha sonra, fiyat yükselirse hisselerini spot piyasada karla satabilirler. Spot tüccarlar ayrıca piyasada açığa satış yapabilirler. Bu süreç, bir finansal varlığı satmayı ve fiyat düşerse daha büyük bir miktarı geri almayı içerir. Varlığın cari piyasa fiyatına spot fiyat denir. Bir takas emri kullanarak varlıklarınızı satabilir veya mevcut en iyi spot fiyattan varlık satın alabilirsiniz. Ancak, emrinizin gerçekleşmesi sırasında piyasa fiyatının değişmeyeceğine dair bir garanti yoktur. Ayrıca, siparişinizi istediğiniz fiyattan doldurmak için bir sipariş yeterli değildir.

What is Spot Trading in Crypto? | CoinGecko

Örneğin, emriniz cari fiyattan 10 ETH almaksa ve şu anda sadece 3 ETH satılıyorsa, kalan emri farklı bir fiyattan ETH alarak doldurmanız gerekir.  Spot fiyatlar gerçek zamanlı olarak güncellenir ve siparişler eşleştiğinde değişir. OTC spot ticaretinde süreç farklı işler.

Spot Piyasa Nedir? Bir emir defteri olmadan, doğrudan karşı tarafla belirli bir miktar ve fiyat üzerinden işlem yapabilirsiniz. Hedefe bağlı olarak, teslimat hemen veya genellikle T 2 gün içinde gerçekleşir. T2, iş günü artı iki iş günü anlamına gelir. Daha önce, hisse senetleri ve menkul kıymetler fiziksel sertifikaların transferini içeriyordu. Döviz piyasasında para birimleri de fiziki nakit, banka havalesi veya mevduat olarak gönderilmiştir. Dijital sistemler sayesinde teslimat artık neredeyse anında. Kripto piyasaları ise 7/24 çalışması sayesinde işlemlerin anında yapılmasına olanak sağlıyor. Öte yandan, eşler arası veya tezgâh üstü teslimat daha uzun sürer.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!