Kripto Para Borsası Nedir ? İşleyişi Nasıl Olur?

Kripto Para Borsası Nedir
Kripto Para Borsası Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Borsası Nedir ? Bu borsa birçok kişi tarafından bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Kripto para sahibi olmanın bazı yolları vardır. Bazı kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum) madencilik yöntemleriyle elde edilebilir. Tüm dünyada birçok ekipmanın çıkarılması nedeniyle, her bloğun ödülü büyük ölçüde azaltıldı. Bu nedenle, günümüzde madencilik yoluyla kripto para sahibi olmak çok zordur. Madencilik için özel olarak geliştirilmiş özel bilgisayarlar sayesinde bu madencilik teknolojisi devam etmekte. Kripto para satın almanın bir başka kolay yolu da gerçek para birimi (Türk lirası, ABD doları, euro vb.) Satın almaktır. Gerçek parayla kripto para satın alabileceğiniz web sitelerine “kripto para borsaları” denir.

Kripto Para Borsası Nedir ? İşleyişi Nasıl Olur ?

Kripto para borsası nedir? Kripto para birimi ticaret platformu, gerçek para birimi veya kripto para birimi alıp satabileceğiniz bir platformdur. Borsa , çalışan bir sistem olarak hizmet veren bir değişim sitesidir. Bu sitelerde gerçek para varlıklarını istediğiniz kripto para birimine dönüştürebilir ve ayrıca kripto para birimi varlıklarını diğer kripto para birimlerine veya gerçek para birimlerine dönüştürebilirsiniz. Kripto para birimi değişimi, geleneksel değişim-borsa sistemleri ile birlikte kullanılabilir. Bildiğimiz borsa yani menkul kıymet alım satım sistemlerinden tek farkı, bir komisyoncuya ihtiyaç duymadan yatırım yapmak için kendi bankanızı ve kripto para birimi alım satım hesaplarınızı kullanabilmenizdir. Kripto para borsasına ilişkin işlemler, borsa kullanıcıları arasında gerçekleştirilir. Gerçek parayla satın almak isteyen bir kullanıcı, onu gerçek parayla değiştirmek isteyen başka bir kullanıcıdan kripto para satın alır.

Kripto Para Borsası Nedir ? Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için öncelikle bakiyeniz bulunmalıdır. Gerçek para birimleri ile işlem yapan borsalarda, borsanın desteklediği gerçek para biriminde bakiyeniz olmalıdır. Kripto para borsalarında alış ve satış için iki yöntem bulunmaktadır. Kolay ve Gelişmiş işlem. Kolay alış bölümünde, bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile anında, diğer kullanıcıların satış için emir girdiği işlemlerden alış gerçekleştirirsiniz.

Gelişmiş alış bölümünde ise, alış işlemi için emir oluşturabilirsiniz. Güncel fiyattan veya daha düşük bir fiyattan alış için emir girersiniz. Girdiğiniz emir, karşılığında bir satış emri ile eşleştiğinde otomatik olarak gerçekleşir. Gelişmiş bölümde yaptığınız işlemlerde girdiğiniz emrin işlem görebilmesi diğer kullanıcılara bağlıdır.

Kripto Para Güvenilir mi?

Kripto Para Borsası Nedir ? Kripto paralarla bir dereceye kadar risk alınır. Banka hesabınıza erişmek için şifrenizi unutursanız, müşteri desteğini arayarak şifrenizin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, kripto paralarınıza erişebilmenizi sağlayan özel anahtarlarınızı unutur ya da kaybederseniz, size yardımcı olabilecek kimse yoktur. Güvenilir bir borsa kullanmak daha az riskli bir seçenek olabilir, bu durumda karşı tarafa güvenmeniz gerekir ama özel anahtarlarınızı kaybetme riskiniz bulunmaz.

Açık anahtar kriptografisi henüz kırılabilmiş değildir. Güçlü güvenlik önlemleri kullanırsanız diğer çevrimiçi hesaplarınızın hacklenme riski fonlarınızın çalınma riskinden muhtemelen daha yüksek olacaktır. En iyi korunma uygulamaları arasında yaygın dolandırıcılıklar hakkında bilgi sahibi olmak, özel anahtarları her zaman için çevrimdışı tutmak ve güvenli bir yerde saklamak yer alır.

Kripto Para Borsası Nedir

Kripto Para Anonim midir?

Kripto Para Borsası Nedir ? İsminiz kripto para adreslerinize bağlı değildir. Adresler blockchain üzerinde rastgele bir sayı ve harf dizisi gibi görünür. Fakat bunun sizi anonim yaptığını varsayarken dikkatli olmanız gerekir. Adınız gizlidir ama yine de gerçek hayatta kullandığınız olmasa da bir tür zincir üstü kimliğiniz mevcuttur. Diğer kişilerin, IP adreslerinizle hareketlerinizi bağlamasına imkan tanıyan bazı yöntemler vardır. Bu amaç için dusting saldırıları ve diğer analiz teknikleri gibi anonimliğinizi ortadan kaldıracak başka teknikler de kullanılabilir. Blockchainlerin aslında herkese açık çok büyük veritabanları olduğunu unutmayın. Gizliliğinizle ilgili endişeleriniz varsa, işlemlerinizle adınızın birbirine bağlamasını mümkün olduğunca zor hale getirmeye çalışmalısınız. Bitcoin gibi kripto paralar varsayılan koşullar dahilinde gizli değildir ama coin karıştırma ve CoinJoin gibi yöntemler analiz parametrelerini güvenilmez hale getirebilir.

Kripto Para Borsaları Arasında Farklılıklar Nelerdir?

Kripto Para Borsası Nedir ? Farklılıkları Nelerdir ? Kripto para borsaları, işlem gören varlıkların türüne ve işlenecek kullanıcı türlerine göre değişiklik gösterir. Alım satım için gerçek para biriminin kullanılabileceği borsalar vardır ve alım satım için sadece kripto paranın kullanılabileceği borsalar da vardır. Kendi kripto para biriminizi başka bir kripto para birimi ile değiştirebilirsiniz. Bu borsalarda işlemler genellikle belirli kripto para birimleri kullanılarak gerçekleştirilir. Büyük hacimli kripto para birimleri (Bitcoin gibi), gerçek para birimlerine bağlı sabit (sabit) kripto para birimleri (USDT gibi) veya kripto para birimleri ile diğer kripto para birimleri arasında ticaret yapmanıza olanak tanır. Dünya çapında hizmet veren küresel borsalar, herhangi bir kısıtlama olmaksızın ticaret yapabileceğiniz borsalardır. Daha öncede söylediğimiz gibi merkezcil olmayan ve ülke kanunlarına göre yasaklanmaması durumuna bağlıdır. Çoğu küresel borsa, gerçek para birimlerinde işlem yapma fırsatı sağlamaz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!