Stop Limit Nedir ? Ne İşe Yarar ? Ne Anlama Gelir ?

Stop Limit Nedir
Stop Limit Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stop Limit Nedir ?

Stop Limit Nedir ? Hangi Durumlarda Kullanılır? Stop limit emri muayyen şartlar bir araya vardığında çalışan koşullu bir kullanıcı emridir. Birleşik bir buyruk olarak anlatım edilebilecek stop limit, stop ve limit emirlerinin bir araya getirilmesiyle meydana geliyor. Alım satım platformlarının, kullanıcılarına böylesine birleşik yapılı bir buyruk çeşidini sunmalarının peşinde yatan en büyük niçin ise piyasaların ihtiva ettiği yatırım riskleri. Kripto para analizlerinde stop limit emrinden faydalanan kullanıcılar bu sayede alım satım işlemleri sırasında gerçekleşebilecek kayıplardan uzaklaşabilme olanağını elde ediyor. Stop limit emrini anlayabilmek için alım satım işlemlerinde kullanılan öteki emirlerden haberdar olmak gerekiyor. Zira bu buyruk türü birden fazla piyasa emrinin özelliklerini bünyesinde barındırıyor. İsminden de anlaşıldığı suretiyle stop limit tatbik eden kullanıcılar hem limit emri bununla beraber stop emrini uygulamış oluyorlar. Peki bu ne idrak etme geliyor? Stop limit, iki fiyat kriterini yer alıyor diyebiliriz. Bu fiyatlar tahmin edebileceğiniz suretiyle stop fiyatı ve limit fiyatı. Stop fiyatı, limit emrini etken hale getirecek fiyata mukabil geliyor. Limit fiyatı ise emrin gerçekleşmesi için getirilen kriteri anlatım ediyor.

Stop Limit Emri Ne Demek?

Stop Limit Nedir ? Stop limit emri borsa üzerinden verilen bir şartla Emir türü olarak ön plana çıkar. Bu emir türü kapsamında triger olarak otomatik bir fiyat belirlenir. Bu fiyat özellikle borsa üzerinden alım noktasında en düşük fiyatı belirlenmesidir. Böylece satış açısından en düşük noktaya geldiği zaman, bu noktadan düzene çıkan fiyat kapsamında alım gerçekleşir. Bu alım bir emir ile beraber otomatik olarak gerçekleşir. Böylece fiyat yükseldiği anda kazanç elde edilmeye başlanır.

Kripto Paralarda Stop Limit Ne İşe Yarar ?

Stop Limit Nedir ? Kripto para piyasası, geleneksel emtia piyasalarından birçok yönle ayrılıyor. Geleneksel emtialar devletler tarafınca sıkı bir biçimde denetleniyor ve fazlaca sayıda düzenlemeye doğal olarak tutuluyor. Bu duruma paralel bir biçimde, bu emtiaların alınıp satılmış olduğu platformlar da kullanıcılarının büyük zararlar almamaları için muayyen emniyet tedbirlerini uygulamaya yönlendiriliyor. Ancak devletlerin kullananların güvenlikleri için attığı bu adımlar, alınacak riskleri azalttığı şeklinde aynı seviyede kar etme oranlarını da düşürüyor. Kripto para piyasalarında ise kullananların kısa bir müddette fazlaca büyük bir kar elde edebilmelerine imkan sunuluyor. Elbette ki bu konum tam tersi biçimde de gerçekleşebilir ve kullananların büyük zarar etmeleriyle sonuçlanan talihsiz durumlar yaşanabilir. Yine de dünyanın dört bir yanındaki kripto severler geleneksel piyasalara bakılırsa bu riskli sadece fırsatlarla dolu piyasayı tercih etmekten geri durmuyor.

Stop Limit Emirleri Vermek İçin Stratejiler

Stop Limit Nedir? Stop limit emirleri incelediğimize göre bunları kullanmanın en iyi yollarından da bahsedebiliriz. Stop limit emirlerinizin verimliliğini artırmak ve bu emirlerin bazı dezavantajlarından kaçınmak için bazı temel alım satım stratejileri bilmemiz gerekir:

1. Stop Limit Emri Vereceğiniz Varlığın Oynaklığını Araştırın: Limit emrinizin gerçekleşme ihtimalini artırmak için stop emri ve limit emri arasında küçük bir fark bırakmanız gerekir. Fakat işlem yaptığınız varlık oynaksa bu farkı biraz daha geniş tutmanız gerekebilir. 

2. İşlem Yaptığınız Varlığın Likiditesini Dikkate Almanız Gerekir: Stop limit emirleri, yüksek teklif-talep farkına ya da düşük likiditeye sahip varlıklarla işlem yaparken daha kullanışlıdır.

3. Fiyat Seviyelerini Belirlemek Adına Teknik Analiz kullanın: Stop fiyatınızı varlığın destek ya da direnç seviyelerine göre belirlemeniz faydalı olabilir. Bu seviyeleri belirlemenin bir yolu da teknik analizdir. Örneğin, bir kırılmadan faydalanmak için stop fiyatını önemli bir direnç seviyesinin hemen üstünde belirleyerek bir alış stop-limit emri verebilirsiniz. Ya da bir destek seviyesinin hemen altında bir satış stop-limit emri vererek piyasa daha da fazla düşmeden çıkış yapmayı garanti altına alabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!