Stablecoin Nedir?

Stablecoin Nedir
Stablecoin Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stablecoin Nedir; Stablecoin, borsa üzerindeki etkileri ile tanınan bir kripto para birimidir. Stablecoin’in borsa üzerindeki etkisi, kendi volatilitesi ile tanınan ve bu özelliğiyle fiyat kararlığını korumasıdır. Bu durum stablecoinin bir direnç unsuru gösteriyor olması şeklinde de ifade edilebilir. Stablecoin, fiziki paralar ve madeni değeri olan varlıkla endekslenmiş bir durumdadır.

Stablecoin Özellikleri

Stablecoin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Stablecoinin en büyük özelliği kripto para borsasında stabil bir durum yaratmaya çalışmasıdır.
  • Kripto para borsasında yer alan ve ayı piyasası olarak adlandırılan durumlarda kripto para birimleri çok kısa bir sürede stablecoine çevrilebilir.

Stablecoin Türleri

Stablecoin türleri ikiye ayrılır. Bu türler şu şekilde açıklanır:

  • Teminatsız Stablecoin: kripto para birimlerinin talep oranlarını kontrol ederek fiyatları belirli seviyede tutmak için kullanılan türüdür.
  • Teminatlı Stablecoin: endeksli olan birimlerin miktarı kadar kuruluşunda elinde aynı miktarda coin bulundurması ile yönetilen stablecoin türüdür.

Stablecoin Ne işe Yarar?

Stablecoinin çıkış amacının fiyat seviyelerini korumak olduğu belirtilmişti. Stablecoin ne işe yarar konusu altında bakıldığında kripto para borsasında özellikle bazı birimlerin kısa zaman içerisinde çok değişiklik yarattığı bilinir. Bu birimler bir saat içerisinde binlerce dolar yükselebilir veya düşebilir. Piyasa üzerinde yaşanan bu durumlarda en az seviyede etkilenebilecek kripto para birimlerinin olması öngörülmüştür. Bu noktada stablecoin belirtilen işlevi yerine getirmesi için üretilmiştir. Bu coin yatırımcıların güvenlik çadırı olarak da nitelendirilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!