BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Vitalik Buterin Kimdir?

0 29

Vitalik Buterin 31 Ocak 1994 Rusya Kolomna doğumlu olan genç bir girişimcidir. Asıl adı Vitaly Dmitriyevich olarak geçmekte ise de Vitalik olarak nam salmıştır. Moskova – Kolomna şehrinde yaşarlarken Kanada’ya taşındılar. Hayatının şekil almasına yardımcı olan kişi ise bilgisayar bilimci bir babaya sahip olması ile başladı, denilebilir.

Vitalik Buterin’in Hayatı

Vitalik Buterin babası bilgisayar noktasında iyi bir düzeyde bilgi sahibiydi. Henüz kendisi 4 yaşında olduğu dönemlerde ilk bilgisayarını edindirilmiş oldu. Ailesinin desteği ve bilgisi sayesinde ise, yaşıtlarının oynadığı ve vakit öldürdüğü gibi oyun peşinde gezmiyordu. Henüz 4 – 5 yaşlarında olduğu dönemlerde Microsoft Excel programı ile ilgilenmeye ve onu keşfetmeye yol aldı.

İlkokula gittiği dönemlerde, yaşıtlarından farklı olan davranışları; öğretmenlerinin de gözünden kaçmamıştı. Ve üstün zekası onun eğitim hayatını şekillendirmeye yarayarak; kendisi gibi üstün zeka sahibi olan yaşıtlarının ayrıldığı sınıfa geçiş yaptırıldı.

Henüz 7 yaşında olduğu dönemlerde, hayvanlara karşı da ilgili gelişmeye başladı. Özellikle tavşanlar fazlasıyla ilgisini çekiyordu. Ve daha o yaşta, karmaşık olduğu gibi detaylı yapıya sahip bir ansiklopedi yazım girişiminde bulundu ve bunu da başardı.

Lise döneminde özel bir okulda devam eden Vitalik Buterin, bu dönemde küçüklüğünde olduğu gibi yine bilişim alanında ilgilenmeye devam etti. Aynı zamanda matematik hususunda da bir hobisi oluşmuştu.

Vitalik Buterin’in Bitcoin Serüveni

2011 yılına gelinmesi ile birlikte yine bilgisayar bilimci babası, onun hayatına yön vermiş oldu ve bu süreçte bitcoin sistemiyle tanıştı. Başarıları 2012 yılında uluslararası bir bilişim olimpiyatında bronz madalya ile taçlandı.

2011 yılında Bitcoin Magazine dergisi ortak kurucuları arasına girdi. Blok zincir altyapısı sağlayan ve bir tür geliştirici olan Ethereum’un gelişmesine adım attı. Şuan bu dünya çapında 2. büyük kripto para birimidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.