BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Tahviller İyi Bir Yatırım mı?

0 21

Tahvillere yatırım yapmak, gelecek için tasarruf etmenin iyi bir yolu olabilir. Ancak kararınızı vermeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Tahviller güvenli bir yatırımdır ancak, diğer seçeneklerle aynı getirileri sunmayabilir.

Tahvil ve Hisse Senedi Arasındaki Fark Nedir?

Belirli bir süre boyunca istikrar ve gelir sağlayabilen bir yatırım türü olan tahviller iyi bir yatırım mı olacağı, yatırımcılar için önemlidir. Aynı zamanda tahviller ve hisse senetleri arasındaki farkı bilmek, yatırımın daha kolay yapılmasını sağlar.

  • Hisse senetleri, daha yüksek getiri potansiyeli ve aynı zamanda daha büyük risk sundukları için, genellikle tahvillerden daha risklidir.
  • Hisse senetleri tipik olarak, bir şirketin karından hissedarlarına dağıtılan getiriler olan temettüler öderken, tahvil ödemeleri genellikle sabittir yani değişmez.
  • Ödenen faiz miktarı, tahvilin koşullarına göre değişir ancak, genellikle bir hisse senedinden kazanacağınızdan daha düşüktür.

Örneğin 10 yıllık bir hazine bonusu, yılda yaklaşık %2 ödüyor. Öte yandan bir şirketin hissesi, yıllık temettülerde %25 veya daha fazla ödeme yapabilir.

Tahvillere Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yatırım söz konusu olduğunda, tahviller iyi bir yatırım mı sorusu, birçok yatırımcıyı meraklandırır. Tahviller, birçok insan için, popüler bir seçimdir. İstikrar ve düzenli gelir sunarlar ve düşük riskli bir yatırım olarak kabul edilirler.

Tahvillere yatırım yapmanın avantajları; düşük riskli bir yatırım olmaları, istikrar sağlamaları ve öngörülebilir bir gelir akışı sunmalarıdır. Aynı zamanda düzenli bir gelir akışı sunarlar.

Tahvillere yatırım yapmanın dezavantajları arasında; tahvillerden elde edilen gelir, genellikle hisse senetlerinden veya yatırım fonlarından kazanacağınızdan daha düşük olması vardır.

Aynı zamanda düşük getiri sunmaları, satılmalarının zor olabilmesi ve hisse senetleri kadar likit olmaması da dezavantajları arasındadır.

Tahvillere Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım söz konusu olduğunda tahviller iyi bir yatırım mı, güvenli bir seçenek mi merak edilir. Tahviller, yatırım sürecinde güvenilir seçeneklerden biridir. Bir tahvil satın aldığınızda; düzenli faiz ödemeleri ve orijinal yatırımınızı gelecekte bir noktada geri ödeme vaadi karşılığında ihraççıya borç para verirsiniz.

Tahviller; hisse senetlerinden daha düşük riske sahip oldukları ve faiz ödemeleriyle düzenli gelir sunduklarından, güvenli ve istikrarlı bir yatırım olabilir. Faiz oranları yükseldiğinde, tahvillerin değeri genellikle düşer. Bu da onları o sırada satarsanız, potansiyel olarak kar elde edeceğiniz anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.