Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır
Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır; Yatırımcıların yatırım yapmaları amacı ile çıkartılmış olan tahvil, bir yatırım aracı olarak değerlendirilir. Tahvil aynı zamanda ise bir kamu ya da şirketler için bir şekilde borçlanma araçları olarak da işlem görmektedir. Başka bir şekilde tabir etmek gerekirse de devletlerin hazine ve buna ek olarak şirketlerin de finansal birimlerinin işleyişi amacı ile nakit akışının sürdürebilir bir şekilde sağlanmasıdır. Bunun için ise piyasa üzerinden nakit girdisinin yapılması için bir borç senedi olarak da bilinir.

Yatırımcıların daha iyi bir yatırım yapması açısından ise tahvil seçeneği ile birlikte gerek finansal bir kaynak sağlamak gerek ise kıymetli olarak ihraç edilen bir evrak olarak taşınan bir yatırım aracıdır. Tahvil yatırımları söz konusu olduğu zaman yatırımcılar tahvil ihracı sağlayarak sabit ya da değişkenlik gösteren faiz oranları ile birlikte belirli bir vadeye ulaşması ile bir getiri elde etmiş olurlar. Bu ise tahvil yatırımı olarak değerlendirilir.

Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Tahvil çeşitleri gerek vadelerine, gerek ihraç edilmiş olan kurumlara, ihraç şekillerine gibi bazı durumlarda değişik çeşitleri barındırmaktadır. Bunlara ek olarak ise gerek garantili gerek ise garantisiz olan tahviller de bulunur. Genel olarak kullanılan tahvil çeşitleri ise;

  • Devlet tahvilleri
  • Hazine bonoları
  • Özel sektör tahvilleri
  • Sabit faizli ya da değişken tahviller
  • Endeksli tahviller

Olarak değişiklik gösterir, Aynı zamanda bu çeşitler de oldukça kapsamlı olan ve durumlara göre değişkenlik gösteren tahvil çeşitleri olarak bilinir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!