Sıfır Bilgi İspatı Nedir?

Sıfır Bilgi İspatı Nedir
Sıfır Bilgi İspatı Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıfır Bilgi İspatı Nedir?

Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Sıfır Bilgi İspatı (Zero-Knowledge-Proof) (ZKP), bilginin kendisini paylaşmadan gerçekliğini doğrulamak için kullanılabilen bir kriptografik tekniktir. Blockchain, kripto para birimlerinde ve merkezi olmayan finansta (DeFi) gizliliği ve güvenliği iyileştirmek için giderek daha önemli bir teknoloji haline geliyor. Türkiye’nin Global borsası olan Dyorex kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından ulaşabilirsiniz.

Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Birçok DeFi projesi, kullanıcılara borç verme, borç alma ve ticaret gibi hizmetler için gizlilik ve güvenlik sağlamak için ZKP’yi kullanır. Birçok Tier 1 blok zinciri ayrıca ZKP tabanlı toplamalar (zkEVM) ekliyor. Bilgi kanıtı uygulamalarının daha yaygın hale gelmesi ve blockchain ve Web3 dünyasında giderek daha önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Sıfır Bilgi İspatı Nasıl Çalışır?

Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Sıfır bilgi ispatı, bir tarafın (kanıt) başka bir tarafa (doğrulayıcı) ek bilgi paylaşmadan bir ifadenin doğru olduğunu kanıtlayabildiği bir yöntemdir. Bu, özellikle bilgi gizliyse ve noter denetçinin bu bilgilere erişmesini istemiyorsa yararlıdır. Bir kanıtlayıcı, yalnızca kendisinin oluşturabileceği matematiksel bir kanıt sunar ve kanıtlayıcı bu kanıtı bir ifadenin doğruluğunu veya yanlışlığını kontrol etmek için kullanabilir. Ancak kanıtlar, orijinal bilgileri yeniden oluşturmak için kullanılamaz. A ve B olmak üzere iki girişi olan bir tünel ve yolu kapatan ve insanların tünelin bir ucundan diğerine (A’dan B’ye) gitmesini engelleyen gizli bir kodla kilitlenmiş bir kapı düşünün.

Gizli bir kod biliyorsunuz ve bunu tünele girmek isteyen X kişiye satmak istiyorsunuz. Kişinin size ödeme yapmasını ve ardından size kodu vermesini istiyorsunuz, ancak önce kodu gerçekten bildiğinizi kanıtlamanızı istiyorlar. Bu durumda tünelin önünde durup sizin bir girişten girip diğerinden çıkışınızı izleyebilir. Bu şekilde, gizli kodu gerçekten bildiğinizi onaylar.

Sıfır Bilgi İspatları Neden Kullanılır?

Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Blockchain ve kripto para birimlerinde sıfır bilgi kanıtlarının popülaritesi, dijital işlemlerde artan gizlilik ve güvenlik talebinden kaynaklanmaktadır. Blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin ortaya çıkışı, hassas bilgileri paylaşmadan işlemleri doğrulamanın bir yoluna olan ihtiyacı da artırdı ve ZKP bu ihtiyacı karşılayabilir. Son yıllarda sıfır bilgi kanıtlarına yönelik artan ilgi ve talep nedeniyle, ZKP kullanan birçok protokol benimsendi ve büyük ölçekli blok zincirleri sıfır bilgi toplamaları geliştirdi. Sıfır bilgi kanıtlarının popülaritesinin açık bir işareti, DevCon 2022 konferansındaki tüm konuşmaların %20’sinden fazlasının teknoloji hakkında olmasıdır.

Sıfır Bilgi İspatları için Kullanım Alanları

Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Sıfır bilgi kanıtlarının birçok kullanımı vardır. Bunlardan bazıları halihazırda uygulandı ve diğerleri gelecekte uygulanacak. ZKP’nin başlıca uygulama alanları şunlardır:

Dijital kimlik doğrulama

Hassas kişisel bilgileri paylaşmadan kullanıcıların kimliğini doğrulamak için sıfır bilgi kanıtlarını kullanabilirsiniz. Bu özellik, seçmen anonimliğini korurken kimlik doğrulaması gerektiren dijital oylama sistemleri gibi uygulamalarda kullanışlıdır.

Gizliliği koruyan işlemler

Sıfır bilgi kanıtlarının kripto para birimlerindeki en yaygın kullanımlarından biri gizliliği artıran işlemleri etkinleştirmektir. Örneğin, Manta Network’ün merkezi olmayan uygulaması (DApp) MantaPay, kullanıcıların kimliklerini veya işlem bilgilerini paylaşmadan merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) ticaret yapmasına izin vermek için ZKP’yi kullanır. Bu, kullanıcıların gizliliklerini korurken platformu ticaret için kullanmalarına olanak tanır.

Korumalı işlemler

Zcash, güvenli işlemler sağlamak için sıfır bilgi kanıtları kullanan bir kripto para birimidir. Bu tür işlemlerde, gönderici ve alıcının adresleri ile işlem tutarı, genel blok zincirinde gizlenerek kullanıcı gizliliğini artırır.

Tokenleştirme ve sahiplik doğrulaması

Sıfır bilgi kanıtları, varlıkları tokenize etmek ve sahiplik kanıtlarını doğrulamak için de kullanılabilir. Örneğin, herhangi bir kişiyle başka herhangi bir bilgi paylaşmaya gerek kalmadan mülkler belirtilebilir ve sahiplikleri herhangi bir tarafça doğrulanabilir.

Küresel uyumluluk

Bazı ülkelerde mali bilgilerin toplanması ve paylaşılmasıyla ilgili katı düzenlemeler vardır ve merkezi olmayan platformların bu düzenlemelere uyması zor olabilir. Sıfır bilgi kanıtları, gerekli bilgileri düzenleyicilerle paylaşmak için kullanılabilir, ancak diğer taraflara karşı gizli tutar. Bu, merkezi olmayan platformlar ile geleneksel finans kurumları arasında bir köprü sağlayarak DeFi’nin çeşitli yetki alanlarındaki düzenlemelere uymasını kolaylaştıracaktır.

Sıfır Bilgi İspatlarının Sınırlamaları

Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Sıfır bilgi kanıtları, gizliliği korurken bilgilerin doğruluğunu göstermenin benzersiz bir yöntemidir, ancak %100 doğruluğu garanti etmez. Kullanıcılar, ZKP’nin kusursuz olmadığının farkında olmalıdır, ancak ispatlayan yalan söylerken bilgilerin doğrulanma şansı zayıftır. Ayrıca, sıfır bilgi kanıtlarında kullanılan algoritmalar hesaplama açısından yoğundur. Bazı ZKP türleri, doğrulayıcılar ve kanıtlayıcılar arasında çok sayıda etkileşim gerektirdiğinden hesaplama açısından yoğundur. Diğer durumlarda, algoritma hesaplama açısından çok yoğun olabilir ve ZKP’nin olası uygulamalarını sınırlayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!