Ren Coin Nedir? Ren Ağı Güvenilir Mi? [ 5 Başlıkta İnceleme ]

Ren Coin Nedir
Ren Coin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ren Coin Nedir?

Ren Coin Nedir? Ren farklı blockchain platformları arasında birlikte çalışabilirlik ve likidite sağlamak için açık bir protokol olarak tasarlanan Ren (REN), herkesin farklı blockchain ağları arasında hem yeni hem de mevcut varlıkları transfer etmesine izin veren küresel bir kullanıcı platformudur.

Eskiden Cumhuriyet Protokolü olarak bilinen Ren, 2018’de 34 milyon dolarlık ilk madeni para arzını (ICO) tamamladı ve Mayıs 2020’de sanal makineler için bir ana ağ olan RenVM’yi piyasaya sürdü. Protokolün yerel belirteci REN, karanlık düğümler olarak bilinen RenVM çalıştıran düğümler için bir bağlantı noktası görevi görür. Ren Coin Nedir? Ren, blok zincirleri arasındaki likidite ile ilgili engelleri kaldırarak birlikte çalışabilirliği artırmayı ve merkezi olmayan finansa (DeFi) erişimi genişletmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin en çok yatırımcısına sahip Dyorex kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir makale yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Ren Nasıl Çalışır?

Ren Coin Nedir? Ren, akıllı sözleşme kodunu Ren ağına dağıtan özel bir sanal makine kullanarak karmaşık işlemlerini yönetir ve yürütür. Sanal makine, temel bilgileri açığa çıkarmadan dağıtılmış bir ağ üzerinde hesaplamalar gerçekleştirebilen fiziksel bir bilgisayarın öykünmesidir. Bunu başarmak için Ren’in sanal makinesi, işlemlerin güvenliğini sağlamak için Zcash tarafından popüler hale getirilen bir şifreleme tekniği olan zkSnarks’ı ve komutların şifresini çözmek ve düğümlerden bilgi gizlemek için Shamir gizli paylaşım şemasını kullanır.

Ren ekibi, bu tasarımın, Ren’e erişimi olan herkesin kendileri veya işlemleri hakkında bilgi vermeden herhangi bir blok zincirindeki uygulamaları finanse etmesine olanak tanıdığını iddia ediyor. Ethereum blok zincirinde. Oradan, Bitcoin sahipleri, Bitcoin satmak veya blok zincirleri arasında varlık aktarmak zorunda kalmadan Ethereum’un Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ürününe erişmek için Ren’i kullanabilir. Ethereum belirteçleri, kullanıcıların Compound ve Aave gibi borç verme ve borç verme platformları dahil olmak üzere Ethereum’un DeFi ekosistemine katılmasına bile izin verir. Tüm bu süre boyunca, kullanıcının bitcoin’i Ren yazılımında kilitli kalır. Fonlarının kilidini açmak isteyen kullanıcılar, REN kripto para birimini kullanmalıdır. Bu, ağı işletmek ve sürdürmek için düğümlere ödenmelidir.

RenBridges

Blok zincirleri arasında varlık alışverişi yapmak için Ren sanal makinesi, bir zincirdeki belirteçleri kabul eder ve RenBridge aracılığıyla başka bir zincirdeki orijinali temsil eden yeni belirteçler oluşturur. Örneğin, kullanıcılar Bitcoin’i RenVM’ye gönderebilir. RenVM, orijinal Bitcoin’i temsil eden renBTC adlı Ethereum’da yeni bir belirteç oluşturur.

Ren Coin Nedir? Ren’in sanal makinesi, orijinal fonları tutar ve kullanıcıların Bitcoin’i almak istediklerinde işlemleri tersine çevirmelerine olanak tanır. 2020 itibariyle Ren sanal makinesi Bitcoin, Bitcoin Cash ve Zcash’i Ethereum’a çevirebilir. Ren sanal makinesinin Mayıs 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana 1,2 milyar dolardan fazla varlık takas edildi.

REN’i Farklı Kılan Nedir?

Ren Coin Nedir? Ren’in yerel kripto para birimi olan REN, Ren ağındaki işlemler için ödeme yapmak için kullanmktadır. DarkNode operatörlerinin düğümü çalıştırmak için 100.000 REN stake etmesi gerekir. Bir DarkNode’u çalıştırmak için REN belirteçleri gerektiğinden ve toplam sabit REN arzı 1 milyar REN olduğundan, olası DarkNode sayısı sınırlıdır. Bu, REN belirteçlerine olan talebi artırabilir.

Ayrıca, diğer kripto para birimlerinin aksine, kullanıcıların platforma erişmek için REN satın almasına veya elinde tutmasına gerek yoktur. Bunun yerine kullanıcılar, ekonomik faaliyet yürüten blockchain kripto para biriminde ücret öderler.

REN’in Avantajları

Ren Coin Nedir? Ren, DeFi projelerine giriş ve yatırımın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış karmaşık, çok amaçlı bir platformdur. Bir eklenti olarak, DeFi projelerinin Bitcoin (BTC) ve Zcash (ZEC) gibi yabancı kripto varlıklarına teklif vermesine olanak tanır. Daha geniş anlamda, kullanıcılar esas olarak herhangi iki blok zincir arasında herhangi bir jetonu değiştirebilir. B. Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Wrapped Ethereum (WETH) gibi belirteçlerin “sarmalanmış” sürümlerini kullanın. Ren, çoğu madencilere ödenen ve doğrudan gelir sağlamayan dahili operasyonları için çeşitli ücretler alır.

Bir ERC-20 belirteci olarak REN, elektrik ticareti için değişken gaz fiyatlarını cezbeder. REN kullanıcıları, portföylerindeki kripto para biriminden bağımsız olarak herhangi bir blok zincirinde iş yapma fırsatına sahiptir. Dolayısıyla blockchain üzerinde çalışan tüm mevcut uygulamalara ve protokollere erişmek isteyen kullanıcılar REN’i kullanabilirler.

Ren Ağı Nasıl Güvenli Tutulur?

RenVM, güvenli çok taraflı hesaplama (sMPC) yoluyla ECDSA eşiği oluşturmayı ve imzalamayı kolaylaştıran, hataya dayanıklı bir Bizans protokolüdür. Bu, RenVM’nin farklı blokaj zincirlerindeki özel anahtarları (ECDSA) güvenli bir şekilde yönetmesine ve belirteçlerin bu blok zincirler arasında taşınmasına (yani birlikte çalışabilirlik) izin verir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!