BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Piyasa Emri Nedir | Nasıl Alınır?

0 29

Piyasa Emri Nedir; Tüccarlar menkul kıymetleri üzerinde bazı emirler vererek alım satım işlemleri gerçekleştirir. Ancak yatırımlara göre hangi emirlerin doğru olacağı, yatırımlar için hangi emrin nasıl verileceği öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yatırımcılar, piyasanın o andaki durumuna göre en iyi fiyattan alım satım yapmak için, bazı emir türleri kullanır. Verilen bu emirler, işlem yaparken bazı koşulları oluşturmanızı sağlar.

Piyasa Emri Nasıl Alınır?

Bir hisse senedi ya da menkul kıymet almak istiyorsanız, bazı emirlere aşina olmanız gerekir. Bu yüzden Piyasa emri nedir, nasıl emir verilir konularına bilmeniz önemlidir. Piyasa emri; bir menkul kıymeti mevcut piyasa fiyatından alacak ya da satacak emirdir.

  • Hisse senedi satın almak istiyorsanız, bir piyasa emri verirsiniz. Bunun anlamı; emrin genellikle mevcut piyasa fiyatı olan mevcut en iyi fiyattan doldurulması gerektiğidir.
  • Satın almayı karşılamak için, hesabınızda yeterli para olmalıdır.
  • Siparişinizi vermek için, son dakikaya kadar beklemek doğru bir tercih olmayacaktır.
  • Siparişiniz, piyasa fiyatından mevcut olmama gibi bir durum söz konusu olduğu için, son dakikaya kadar beklenmemelidir.

Piyasa emirlerinde piyasa yapıcı emir ve piyasa alıcı emir verebilirsiniz. Piyasa yapıcı emir; herhangi bir emirle eşleşmez ve emir defterine eklenir. Piyasa alıcı emir ise; emir defterinde bulunan en iyi alış ya da satış emirleriyle eşleşen emirlerdir.

Piyasa Emrinin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yatırımcıların Piyasa emri nedir konusunun dışında piyasa emrinin artıları ve eksileri konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Bir piyasa emri verdiğinizde, piyasanın mevcut en iyi fiyatı bulacağına güvenirsiniz. Bu, nasıl baktığınıza bağlı olarak lehte ya da aleyhte olabilir.

Piyasa emri, size anında uygulama sağlar. Emrinizin dolmaması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü o fiyattan satmak ya da almak isteyen varsa, piyasa her zaman emrinizi alır.

Piyasa emirlerinin bir diğer avantajı da kullanımlarının çok kolay olmasıdır. Piyasa emri vermek için teknik analiz ya da grafik hakkında hiçbir şey bilmenize gerek yoktur. Piyasa emirlerinin dezavantajı ise, mümkün olan en iyi fiyata alamamanızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.