Pay to Public Key Hash Nedir? P2PKH Betiği Nasıl Çalışır?

Pay to Public Key Hash Nedir
Pay to Public Key Hash Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pay to Public Key Hash Nedir?

Pay to Public Key Hash Nedir? Bitcoin’de yeni betikler popülerlik kazanırken, P2PKH betikleri olarak bilinen genel anahtar hash’lerine yapılan ödemeler, ağ üzerinde işlem gerçekleştirmenin en popüler yöntemidir. Başlangıçta ağ, Pay to Public Key (P2PK) komut dosyalarını kullandı, ancak gelecekteki kuantum bilgi işlem saldırılarına karşı savunmasızlığı nedeniyle, daha iyi güvenlik ve ağ koruması için P2PKH’ye geçti. O zamandan beri, bu komut dosyası çoğu Bitcoin işleminde önemli bir rol oynadı. Aslında hem P2PK hem de P2PKH birbirine çok benzer. Hem P2PK hem de P2PKH, kullanıcının karmaşık bir şifreleme mekanizmasını kanıtlamasını gerektirir. Bu mekanizma, ödemeleri almak için bir genel anahtarın ve alınan ödemeleri yapmak için bir özel anahtarın gerçek sahibi olduğunuzu kanıtlamaya dayanır.

Türkiye’nin Global Kripto para borsası olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından ulaşabilirsiniz.

What is a private key? | Coinbase

Pay to Public Key Hash Nedir? Ancak P2PK ile P2PKH arasındaki temel fark, P2PKH’nin kullanıcının bir işlem alırken tam ortak anahtarı scriptPubKey’e geçirmesine izin vermemesidir. P2PK betiklerinde meydana gelen durumlar. Bu basit değişiklik, kuantum bilgisayarların olası saldırılarına karşı Bitcoin’in güvenliğini büyük ölçüde geliştirdi. Ancak aynı zamanda, yalnızca her bir işlemin boyutu küçülmekle kalmaz, aynı zamanda işlemlerin gizliliği de iyileştirilir, bu da Bitcoin’in ölçeklenebilirliği için büyük bir avantajdır. Bunun nedeni, tam ortak anahtarı sağlamak yerine yalnızca 20 baytlık bir sağlamanın sağlanmasıdır. Bilinmesini veya ifşa edilmesini engelleyen ve bir bütün olarak ağın güvenliğini artıran koşullar. Ancak P2PKH’nin tüm bunları nasıl mümkün kıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu hangi mekanizma ile çalışıyor? Peki, buna aşağıda daha yakından bakacağız.

P2PKH Betiği Nasıl Çalışır?

Pay to Public Key Hash Nedir? P2PKH betiğinin yürütülmesi, gönderici ve alıcı harekete geçmeye hazır olur olmaz başlar. Bu noktada, alıcı bir genel/özel anahtar çifti oluşturmalıdır. Bu anahtarlar oluşturulduktan sonra alıcı, ortak anahtarını işlem sahibiyle paylaşır. Alıcı, bu anahtarları şifrelerken, ortak anahtarın bir karmasını oluşturur ve işlemi tamamlamak için güvenli bir şekilde gönderene gönderir. Bu karma bir kripto para birimi veya bitcoin adresidir. Yayıncı, Bitcoin adresinin sahibi olduktan sonra, bir işlem oluşturma süreci başlar. Bu işlem, P2PKH’nin parçası olacak özel bir dizin oluşturmak için Bitcoin betiğini kullanır. Bu indekse scriptSig adı verilir ve ihraççının çıkardıkları kripto para biriminin gerçekten sahibi olup olmadığını doğrulamak için kullanılır.

P2PKH Eg

Bunu yapmak için, o sırada kripto para birimini veren tarafından alınan genel anahtarı alır ve kripto para birimini yayınlayabilecek özel bir anahtara sahip olduğundan emin olur. Bu adım onaylandıktan sonra, yayıncı P2PKH komut dosyasını oluşturmaya devam edebilir. Sürecin ikinci kısmı, scripPubKey alt simgesini oluşturmaktır. Komut dosyasının bu kısmı, düzenleyicilerden alınan genel anahtar karmalarına iletilen kripto para birimlerinin gücünü gösterir. scriptSig ve scriptPubKey’i birleştirmek bize tam bir P2PKH verir. İşlevselliği şu şekilde özetlenebilir:

 

Pay to Public Key Hash Nedir? İhraççı, alınan bitcoinleri yalnızca ihraççının sahip olduğu bir genel adreste harcayabilir. Ancak, verilebilmesi için adresin gerçekten size ait olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Bu nedenle, çıktının kilidini açmak için doğru ortak ve özel anahtarları sağlamalısınız. İhraççı bu noktayı kabul eder ve bu koinleri ancak artık elinde olmayan belirli bir miktar kripto para birimini başka bir kullanıcının mülkü haline gelmek üzere başka bir adrese göndererek ve aynı prosedürü izleyerek ihraç edebilir.

P2PKH Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

Bir P2PKH betiği uygulamanın en büyük avantajlarından biri, kuantum bilgisayarlardan kaynaklanan saldırı ve tehdit potansiyelini azaltarak onu alım satım sırasında çok daha güvenilir hale getirmesidir. P2PKH sayesinde, genel anahtarınız asla ifşa edilmez veya iletilmez. Pay to Public Key Hash Nedir? Genel anahtarın tamamını göndermek yerine yalnızca karma kullanılır. Bu komut dosyasının bir diğer büyük avantajı da basitliği ve kullanım kolaylığıdır. P2PKH’yi uygulayan adresler çok daha kısadır ve yönetimi daha kolaydır. Bu, P2PK adreslerine kıyasla hata olasılığını azaltır.

Qué Es Pay To Public Key Hash? [P2PKH] - Criptotario

Dezavantajları

Pay to Public Key Hash Nedir? P2PKH adreslerinin kullanımı çok kolaydır, ancak üretim süreci P2PK betiklerinden çok daha karmaşık ve zordur. Bu nedenle, bir P2PKH işlemi oluşturmak, birçok ek adım veya programlama düzeyinde işlem gerektirir. Ancak bu, kullanıcı için biraz şeffaftır ve mevcut cihazların performansını olumsuz yönde etkilemez. Ek olarak, bu komut dosyası, bu komut dosyası çalıştırılmadan çok önce başlatıldı ve uygulandı, bu nedenle eski adresler, sanki komut dosyası P2SH yapıyormuş gibi, bu formatı uygulayan cüzdanlar ve cüzdanlarla uyumludur.

P2PKH adreslerinden SegWit adreslerine işlem göndermek mümkündür. Ancak bu işlemlerin ücretleri genellikle yüksektir. P2PKH işlemlerinin uygulanması, Bitcoin ağında önemli bir rol oynar, ancak kullanıcılar SegWit’i benimsemeye başladıkça kullanımı azalabilir ve azalabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!