P2SH Nedir? P2SH Ne İşe Yarar?

P2SH Nedir
P2SH Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

P2SH Nedir? 

P2SH Nedir? Pay-to-ScriptHash veya P2SH olarak da bilinen bu, Bitcoin’leri betik hash’lerinde (parçalar) kilitleyen ve bitcoin varsa orijinal betiği (dolu) sağlayan, ağ bitcoin’inde kullanılan bir betik biçimidir. Bu özellik, başkalarıyla kolayca paylaşabileceğiniz özel kullanım komut dosyaları oluşturmanıza olanak tanır. Başka bir deyişle, geleneksel olmayan programlamayı kullanarak adresler ve işlemler oluşturabileceksiniz. Ve yalnızca belirli koşulları yerine getirerek açılırlar. 2012’den bu yana, çoğu Bitcoin ve diğer kripto para birimi adresleri artık P2SH formatını içeriyor. Yani işlemler 1 ile başlayan adresler (ECDSA) yerine 3 ile başlayan adreslere gönderilmektedir.

Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

P2SH

P2SH Nedir? Bu biçimde kodlanmış bir adres, bu nedenle, ECDSA ortak anahtarını değil, betiğin kodlanmış karmasını temsil eder. Bu özelliği nedeniyle, P2SH tarzı adresler genellikle çoklu imza adresleriyle işlem yapmak için kullanılır. P2SH, diğer işlem türlerini kodlayan betikleri temsil eden adresleri yapılandırmanıza olanak tanır. Örneğin, P2SH, kullanıcıların güvenliğin nasıl yapılandırıldığını bilmeden, çeşitli veya alışılmadık yollarla güvenli adreslere bitcoin göndermesine olanak tanır. İşlem alan bir kullanıcının, işlemin kilidini açmak için belirli koşulları veya özel talimatları karşılaması gerekebilir.

P2SH uygulamasının avantajları

Çoklu imza adresleri

P2SH Nedir? P2SH aktivasyonları, Bitcoin sistem kullanıcılarının birden çok imzaya sahip adreslerde işlem yapmasına ve işlem almasına olanak tanır. Aslında bu, P2SH formatı için bilinen en yaygın yöntemdir. Bunun nedeni, P2SH biçimindeki adreslerin, ilişkili özel anahtar sayısına eşit veya daha az bir imza aralığını destekleyecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Başka bir deyişle, kendisiyle ilişkilendirilmiş üç anahtara sahip çoklu imzalı bir adresin üç anahtar imzası olabilir, yalnızca iki anahtar imzası olabilir veya bunlardan biri başarısız olabilir. Ayrıca, P2SH formatındaki Bitcoin adresleri 3 ile başlar, dolayısıyla tanınmaları kolaydır. 3 rakamıyla başlayan adresler her zaman P2SH adresleridir, ancak her zaman çok imzalı adresler değildir.

Güvenlik ve Gizlilik

P2SH Nedir? P2SH biçimi, kullanıcıların herhangi bir komut dosyasıyla ilişkili harcama şartlarını bilmeden herhangi bir komut dosyasına fon sağlamasına olanak tanır. Başka bir deyişle, kullanıcılar, bu şartların ve güvenlik talimatlarının nasıl yapılandırıldığına dair kısmen veya tamamen bilgi sahibi olmadan, işlemlerle ilişkili komut dosyalarını gönderebilir veya paylaşabilir. Bu nedenle gönderici sizseniz P2SH adresine sadece yapmak istediğiniz işlemleri göndermeniz yeterlidir. Gönderdiğiniz fonların ne için kullanıldığını bilmenize gerek yok. Bir alıcı veya alıcı iseniz, bu işlemle ilişkili maliyetlerin hüküm ve koşullarından haberdar olmalısınız.

Kripto borsalarından Bitcoin çıkışları devam ediyor - EKOTÜRK

Bu, gönderilen kripto para birimlerine erişmek için birden fazla imza, parola ve diğer ihtiyaçları içerir. Benzer şekilde, bir P2SH blok betiği, betiğin yalnızca bir karmasını içeriyorsa, bu hashten ne tür bir betiğin üretildiğini bilmek imkânsız olacaktır. Bu, kullanıcıların bir işlemin belirli bir adresten mi yoksa birden fazla imzadan mı geldiğini bilmesini engeller.

Daha küçük harcanmamış çıkışlar

Kullanılmayan bitcoin çıkışları veya utxos, düğümün RAM’inde saklanır, bu nedenle bu depolama alanından tasarruf etmek önemlidir. Bu nedenle, daha küçük dizilere sahip P2SH engelleme betiklerini kullanan UTXO’lar daha az bellek gerektirir, bu da düğümleri hesaplama açısından daha verimli ve çevik hale getirerek ağ işlemlerini düzgün bir şekilde doğrulamalarına olanak tanır.

Daha düşük komisyon oranları

Bitcoin’de alınan komisyon oranı, gönderilen miktardan ziyade işlemin boyutuna bağlı olduğundan, daha kısa komut dosyası karması, gönderenlerin parayı bir P2SH adresine göndermek zorunda kalmadan göndermelerine olanak tanır. P2SH Nedir? Tam betiği kullanmaya benzer. Bu şu anda ciddi bir sorun değil, ancak gelecekte bir sorun haline gelebilir. Madencilik ödülü azaltılırsa ve düğüm işlem ücreti oranında tutulur.

Bitcoin'de Kararsızlık Sürüyor! 7 Nisan Bitcoin (BTC) Analizi • Coinkolik

Takip

P2SH Nedir? P2SH biçimli adresler, hem adreslenmiş hem de adreslenmemiş adresleri destekler. Bu nedenle, kullanıcılar her iki cüzdanda da kolayca para transferi yapabilir ve işlem yapabilir.

P2SH uygulamasının dezavantajları

Aslında, P2SH’nin birkaç dezavantajı ve sınırlaması vardır. P2SH, orijinal Bitcoin komut dosyası geliştirildikten bir süre sonra uygulandı, bu nedenle geliştiriciler, o sırada ağın sınırlamalarını ele alma fırsatını değerlendirdi. Ancak, P2SH aşağıdaki sınırlamalara sahiptir:

Veri boyutu

P2SH Nedir? P2SH, blok zincirinde daha fazla yer kaplar. Bu, tıkanıklığa neden olabilir ve ağın çalışma yeteneğini etkileyebilir. Bunun nedeni, Bitcoin P2SH’de bloke edildiğinde, orijinal komut dosyasına 25 bayt daha eklenerek P2SH’de 278 baytlık çoklu imza 2/3 komut dosyası bırakılmasıdır. P2MS kullanıyorsanız, aynı 2/3 çoklu imzalı komut dosyası için 253 bayt ile karşılaştırın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!