Node Nedir, Ne Anlama Gelir?

0 6

Node Nedir, ne anlama gelir sorusu kripto para ya da blokchain doğrultusunda araştırma yapıyorsanız cevap aradığınız konu başlıkları içerisindedir. Kısa bir şekilde tanımlamamız gerekirse, blok zincirinin bütünlüğünü korumak adına önemli göreve sahiptir. Yalnızca bilgisayarda ya da farklı bir donanım aygıtında bulunan blok zinciri kopyası şeklinde tanımlanıyor.

Node Nedir, Ne Anlama Gelir; Kısaca İşlevi

Node nedir, ne anlama gelir; Türkçede düğüm olarak bilinmektedir. Temelde insanların blok zincir üzerinde meydana gelen kripto para birim işlemlerini takip etmek amacıyla kullandıkları kopyalardır.

  • Yeni bir düğüm oluşturmak isteyen herkes bu işlemi basit gerçekleştirir. Herhangi bir özel kripto para birimi ya da farklı amaçlar için bütün geçmişi elde edilir. Fakat şöyle bir sorun bulunur.
  • Düğümleri çalıştırabilmek için çok fazla alana ve belleğe ihtiyacınız olur. Blokchainler, fazla miktarda veri içerir. Düğüm oluşturmak isteyen kişilerin, bu noktada tüm verileri başa çıkabilecek kapasitesi olması gerekiyor.

Nodeların Amacı

Düğüm olarak ifade edilen nodeların temel amacı, kripto para birimlerindeki blok zincirler arasında bulunan bütünü korumaktır. Dünyanın birçok noktasında yalnızca tek bir düğüm varsa tüm bir blok zincirinin geçmişi bu şekilde korunur. Düğümler sayesinde blok zincir üzerine çalışan kripto para birimleri siber saldırılar, sistematik çözümler gibi sorunlara karşı dirençli hale geçecektir. Yani en başa gelecek olursak asıl amacı bütünlüğü korumak ve oluşabilecek problemlerin önüne geçmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.