Nesnelerin İnterneti Nedir? Nesnelerin İnterneti (IoT) Nasıl Çalışır?

Nesnelerin İnterneti Nedir
Nesnelerin İnterneti Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir? Şu anda Nesnelerin İnterneti (IoT) ve onun seyahat ve alışveriş yapma şeklimizden üreticilerin envanter seviyelerini nasıl takip ettiğine kadar her şey üzerindeki etkisi hakkında çok fazla heyecan var. Muhtemelen Nesnelerin İnterneti (IoT) terimini duymuşsunuzdur, ancak bunun ne olduğunu veya ne anlama geldiğini anlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. İnternete bağlanabilen cihazlar yalnızca bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değildir. Ampuller, televizyonlar, büyük ev aletleri ve hatta kapı zilleri gibi günlük öğeler giderek daha fazla çevrimiçi oluyor. Nesnelerin İnterneti (IoT), veri merkezlerine bağlantılar aracılığıyla aynı ağdaki diğer cihazlarla iletişim kuran çevrimiçi bir cihaz ve nesne ağını ifade eder. Kısacası Nesnelerin İnterneti, herhangi bir cihazı (açma/kapama anahtarı varsa) İnternete ve diğer bağlı cihazlara bağlama konseptidir.

Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti Nedir? IoT, kullanım davranışları ve çevreleyen ortam hakkında veri toplayan ve paylaşan, birbirine bağlı nesneler ve insanlardan oluşan geniş bir ağdır. Bu, yiyecekleri doğru zamanda otomatik olarak pişiren akıllı mikrodalga fırınlardan, yollarındaki nesneleri algılayan gelişmiş sensörlere sahip kendi kendine giden arabalara ve nesneleri ölçen giyilebilir fitness makinelerine kadar her şekil ve boyuttaki harika şeyleri içerir. Kalp atış hızınızı ve gün içinde attığınız adımları ölçer ve bu bilgileri size uygun bir egzersiz planı önermek için kullanır. Ayrıca, atılan mesafeyi ve hızı izleyen ve bu istatistikleri uygulama aracılığıyla gelecekteki antrenman amaçları için kaydetmenize izin veren bağlantılı bir futbol topu da vardır.

Nesnelerin İnterneti IoT (Internet of Things) Nedir? - ENTES Elektronik

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nasıl Çalışır?

Nesnelerin İnterneti Nedir? Yerleşik sensörlere sahip cihazlar ve nesneler, farklı cihazlardan gelen verileri entegre eden ve en değerli bilgileri belirli ihtiyaçları karşılamak üzere oluşturulmuş uygulamalarla paylaşmak için analitik uygulayan bir Nesnelerin İnterneti platformuna bağlanır. Bu güçlü IoT platformları, hangi bilgilerin yararlı olduğunu ve hangilerinin güvenli bir şekilde göz ardı edilebileceğini tam olarak belirleyebilir. Bu bilgiler, kalıpları tespit etmek, önerilerde bulunmak ve olası sorunları oluşmadan önce tespit etmek için kullanılabilir. Örneğin, bir araba üretim işletmem varsa, hangi isteğe bağlı bileşenlerin (örneğin deri koltuklar veya alaşım jantlar) en popüler olduğunu bilmek isteyebilirim. Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanarak şunları yapabilirim:

  • Bir showroomdaki hangi alanların en popüler olduğunu ve müşterilerin en uzun süre oyalandığı yerleri tespit etmek için sensörleri kullanır
  • Hangi bileşenlerin en hızlı sattığını belirlemek için mevcut satış verilerini inceler
  • Popüler ürünlerin stokta kalmaması için satış verilerini tedarikle otomatik olarak hizalar

Nesnelerin İnterneti Nedir? Bağlı cihazlar tarafından toplanan bilgiler, gerçek zamanlı bilgilere dayanarak hangi bileşenlerin stoklanacağı konusunda akıllı kararlar vermemi sağlıyor ve bu da zamandan ve paradan tasarruf etmeme yardımcı oluyor. Gelişmiş analitik yoluyla elde edilen içgörüler, süreçleri daha verimli hale getirmek için kullanılabilir. Akıllı nesneler ve sistemler, belirli görevleri, özellikle tekrarlayan, rutin, zaman alıcı ve hatta tehlikeli görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilir. Bunun pratikte nasıl çalıştığını bazı örneklerle görelim.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? | Speaker Agency

Senaryo 1: Evinizde IoT

Nesnelerin İnterneti Nedir? Her gün sabah 7’de işe gitmek için uyandığınızı hayal edin. Çalar saatler sizi uyandırmak için çok iyi çalışır. Yani, bir şeyler ters gidene kadar. Tren iptal oldu, onun yerine işe gitmem gerekiyor. Tek sorun, yolculuğun uzun sürmesi ve geç kalmamak için sabah 6:45’te kalkmak zorunda kalmamdı. Oh, yağmur yağıyor, bu yüzden normalden daha yavaş sürmem gerekiyor. Bağlı bir çalar saat veya IoT özellikli bir çalar saat, tüm bu faktörlere göre otomatik olarak sıfırlanır, böylece işe zamanında başlayabilirsiniz. Normal treninizin iptal olup olmadığını tespit edin, alternatif rotalar için seyahat mesafesini ve seyahat süresini hesaplayın, yolculuğunuzu yavaşlatan şiddetli yağmuru hesaba katmak için hava durumunu kontrol edin ve uykusuz kalmamak için ne zaman uyanmanız gerektiğini bilin.

Senaryo 2: Taşımada IoT

Nesnelerin İnterneti Nedir? Akıllı bir alarmla uyandınız ve şimdi işe gidiyorsunuz. Motor lambası yanacaktır. Direk servise gitmek istemezsiniz ama ya acil bir durum olursa Bağlantılı bir arabada motor kontrol ışığını yakan sensör araçtaki diğer sensörlerle haberleşir. Teşhis veri yolu adı verilen bir bileşen, bu sensörlerden veri toplar ve bunu aracın içindeki ağ geçidine göndererek en alakalı bilgileri üreticinin platformuna gönderir. Üreticiler, parçaların onarım sürelerini planlamak için araç ayrıntılarını kullanabilir ve geldiklerinde gitmeye hazır olmaları için doğru parçaları sipariş etmeleri için en yakın bayilerine talimatlar gönderebilir.

What is the IoT

Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Nedir?

İşletmelerin, hükümetlerin ve tüketicilerin IoT cihazlarına bağlanmasını sağlayan tüm bileşenler (uzaktan kumandalar, panolar, ağlar, ağ geçitleri, analitik, veri depolama, güvenlik vb.) Nesnelerin İnterneti ekosisteminin parçasıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!