Monero Coin Nedir? Monero’un Özellikleri [ 5 Başlıkta İnceleme ]

Monero Coin Nedir
Monero Coin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Monero Coin Nedir?

Monero Coin Nedir? 2014 yılında ByteCoin’in bir çatalı olarak başlayan Monero, gizlilik ve güvenliğe odaklanan bir blockchain projesidir. Monero, kullanıcıların finansal bilgilerini gizli tutarak merkezi olmayan ve anonim bir şekilde ticaret yapmalarına olanak tanır. Bu proje, bu gizliliği daire imzası ve gizli adres teknolojisi aracılığıyla sağlamaktadır. Projenin yerel kripto para birimi XMR madeni parasıdır. XMR, gizlilik odaklı projeler arasında en popüler kripto para birimlerinden biridir ve ağ içinde çeşitli kullanım durumlarına sahiptir. Blockchain ağları genellikle şeffaftır. Bu, işlemlerinizi herkesin görmesini kolaylaştırır ve belirli kişilerin işlemin kaynağı olan kullanıcıya erişmesini kolaylaştırır.

Herkes bir kripto para birimi seri numarasını görebilir. Monero Coin Nedir? Monero projesi varsayılan olarak tüm işlemleri gizler. Bu, göndereni, alıcıyı ve aktarılan jeton sayısını gizleyen Circle imza teknolojisi kullanılarak yapılır. Bu teknoloji, kullanıcı işlemi tamamlarken geçmiş işlem çıktısının görüntülenmesini sağlar. Çıktı, eylemi kimin gerçekleştirdiğini bilmek isteyen kullanıcıları yanıltıcı bir tuzak görevi görür. Ayrıca projede gizli defter teknolojisi de kullanılıyor. Ağda gerçekleşen her işlem için benzersiz bir gizli adres oluşturulur. Proje, sunduğu yüksek düzeyde gizlilik nedeniyle kötü niyetli kişilerin de ilgisini çekiyor. Bu nedenle, devlet kurumları tarafından bir tehdit olarak kabul edilir. Proje, güvenlik ve mahremiyeti ön planda tutarken kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi de hedefliyor. Ağ, Bitcoin’den daha hızlı ve daha ucuz çalışır.

Monero’nun Amacı Nedir?

Monero Coin Nedir? Monero, dijital gizliliğe ve güvenliğe değer verenler arasında popüler olan, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Monero çok özeldir ve bu bir kullanım durumu sağlar. İlginç bir şekilde, öncelikle izlenemeyen derin web işlemleri için kullanılır. Monero’nun amacı, onu tamamen anonim işlemler ve sıfır izlenebilirlik için kullanmaktır. Bunun derin ağda yalnızca yasa dışı amaçlar için kullanıldığını söyleyebilirsiniz, ancak bu aşırı basitleştirme olur. Tamamen özel bir para biriminin ‘normal’ işlemlere göre birçok avantajı da vardır. Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Monero Neden Takip Edilemez?

Monero Coin Nedir? Monero’nun takip edilememesinin nedeni açıktır. Monero, blok zincirindeki tescilli kriptografik sistemi nedeniyle izlenemeyen, gizlilik odaklı, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. İşlem şeffaflığı istemeyen kullanıcılar Monero’ya geçer. Örneğin birine para gönderirseniz sizden olduğunu söyleyemez. Birine size para gönderebilmesi için Monero cüzdan “adresinizi” verirseniz, başka hiç kimse size kaç kez para gönderildiğini veya size ödeme yapılıp yapılmadığını bilemez. Birisi size iki kez para gönderirse, aynı kişiye iki kez ödeme yapıldı diyemezsiniz. Monero ağını izleyenler, anonim olarak aktarılan fonların değerini doğrulayamaz.

Birisi sizin kontrolünüzdeki bazı anonim fonları bilse bile, bu fonları ne zaman ve nasıl harcadığınızı bilemez. İnsanlar paranızı her zaman kendi işlemleri için kullanıyor gibi görünüyor, dolayısıyla bu paraları kime gönderdiğinizi asla bilemezsiniz. (Bu, halka imzalar adı verilen bir kriptografik mekanizma aracılığıyla elde edilir).

Monero Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Monero Coin Nedir? Bitcoin gibi, Monero da çalışma kanıtı konsensüsü kullanılarak çıkarılır. Monero’nun felsefelerinden biri, adil madenciliği sürdürmek ve herkesin madencilik yapma fırsatına sahip olmasını sağlamaktır. Bunu başarmak için Monero, Monero topluluğu üyeleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen özel bir algoritma olan RandomX’i kullanır. Bu PoW algoritması ASIC’e dayanıklıdır ve Monero madenciliği yapmak için özel donanım oluşturmayı imkansız hale getirir. Madenciler, tüketici donanımını kullanmalı ve adil bir şekilde rekabet etmelidir. XMR, cihazın CPU’sunu veya GPU’sunu kullanan herhangi bir madenci tarafından çıkarılabilir. Madenciler tek başlarına veya havuzlarda madencilik yapmayı seçebilirler. Her yöntemin artıları ve eksileri vardır, ancak Monero projesi, bireyleri yalnızca Monero yazılımını (GUI ve CLI) kullanarak madencilik yapmaya teşvik eder. Ayrıca P2Pool ile madencilik yapmanızı öneririz.

Monero Gizliliği Nasıl Sağlar?

Monero Coin Nedir? Monero, kendi ağında gizliliğin sağlanması için belli başlı fonksiyonlar kullanır ve bunlar:

Yüzük İmzası
Halka imzalar, kendi imzanız yerine başkasının imzasını kullanarak işlemlerin izlenmesini zorlaştırmak için kullanılır. Bu, işlemlerin başka biri tarafından yapılmış gibi görünmesi ve takip edilmelerini zorlaştırıyor. Monero, bu konsepti zaman içinde geliştirerek kullanıcıların sürece kendi numaralarını eklemesine izin verdi. Bugüne kadar 11 imza ile işlem izlenemez hale gelir.

Gizli Adres
Gizli adresler, kullanıcıların işlemden sonra tek kullanımlık hesaplar oluşturmasına olanak tanır. Kullanıcılar, işlemleri kolayca takip edebilir ve kendi anahtarlarını kullanarak takip etmekten kaçınabilir.

Halka CT
2017 gizlilik araştırması olan Ring CT, kullanıcıların işlemlerinin ayrıntılarını kaydetmelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Protokol, işlemin çeşitli girdi ve çıktılarını dahil ederek anonimlik sağlar ve çifte harcama sorunlarını önler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!