Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Merkeziyetsiz (DEX) Bir Borsa Nasıl Çalışır?

Merkeziyetsiz Borsa Nedir
Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkeziyetsiz Borsa Nedir?

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? DEX’lerin (Merkezi Olmayan Borsalar), merkezi borsalara kıyasla merkezi olmayan borsalar gibi davranarak bir alternatif sunduğu bilinmektedir. Bir DEX (Merkezi Olmayan Borsa), alıcıları ve kripto para satıcılarını birbirine bağlayan eşler arası bir pazar yeri olarak da bilinir. Merkezi borsaların aksine, merkezi olmayan platformlar izlenmez. Yani kullanıcılar DEX platformunda işlem yaparken kendi private anahtarlarının kontrolü altında işlem yapmaya devam ediyor. Merkezi bir otorite olmadan DEX’ler, belirli koşullar altında kendi kendini yürüten ve blok zincirindeki tüm işlemleri kaydeden akıllı sözleşmeler kullanır. Bu işlemlerin güvence altına alınması, dijital varlık piyasasının hızlanan ve yeni finansal araçlara yol açan bir bölümüdür.

Türkiye’nin önde gelen ve parlayan Kripto para borsası olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Geleneksel hisse senedi ve fiyat ticareti, alıcıları ve satıcıları tek bir yerde bir araya getirerek yatırımcıların belirli zamanlarda pozisyonlara girip çıkmasını kolaylaştırarak piyasaya likidite enjekte eder. Yüksek likidite, ticaretin diğer tarafında alıcı veya satıcı ile ticaret yapmaya istekli birinin olma olasılığını artırır. Kripto para birimi borsaları, platformun merkezi olmayan veya merkezi olmayan olmasına izin verirken blok zinciri tabanlı dijital varlıkların ticaretini kolaylaştırırken merkezi borsalar olarak da bilinir. Merkezileştirilmiş borsalar, işlemlerde güvenilir aracılar olarak hareket eder ve genellikle özel anahtarların saklanabileceği ve korunabileceği, böylece fon sağlayabileceği saklayıcılar olarak hareket eder.

DEX Nedir?

Önde gelen merkezi kripto borsaları, güvenlik ve adil piyasa fiyatlarından yasal uyumluluk, tüketici koruması ve modern dijital varlıklara erişime kadar dijital varlık ticaretinin tüm yönlerini kolaylaştırır. Birçok merkezi borsa, ticaretten önce borsada tutulan bir kripto cüzdanına fiat veya kripto varlıklarının yatırılmasını gerektirir. Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Ayrıca borsa cüzdanları dışında kripto cüzdanlara da para transferi yapılabilmektedir. Ayrıca sanal para biriminizi fiat para birimiyle değiştirebilir veya banka hesabınızdan para çekebilirsiniz. Eylül 2020 itibarıyla, CEX (Merkezileştirilmiş Borsalar) tüm kripto ticaret hacminin yaklaşık %95’ini oluşturuyor ve merkezi olmayan borsalar, eşler arası ticaretin ve CEX platformunda gelişmekte olan merkezi olmayan finansa erişimin birincil kaynağı.

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Sağlanan sanayi. Şu anda 35’in üzerinde merkezi olmayan borsa seçeneği var. Ocak 2019’da DEX platformları, küresel ticaret hacminin yalnızca %0,11’ini oluşturuyordu, ancak Ağustos 2020’de bu rakam %6’ya yükseldi. Ekim 2020’de merkezi olmayan borsanın aylık işlem hacmi 20 milyar dolardı. DEX platformları, dijital varlık ticaretini kolaylaştırmak için farklı yaklaşımlar benimsiyor. İşlemleri halletmek için komisyoncular kullanmak yerine, DEX’ler kendi kendini yürüten akıllı sözleşmelerin gücünü kullanır. DEX’ler, oluşturulan özel anahtarlar ve kripto para birimi fonları üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan gözetim dışı bir yol izler. DEX’in karşı taraf risk sorunu yoktur. Bu, kredi yükümlülüğü riski olmadığı ve Müşterini Tanı veya Kara Para Aklamayı Önleme protokollerini takip etmediğimiz anlamına gelir.

Merkeziyetsiz Borsanın Avantajları Nelerdir?

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Merkezi olmayan borsalar, tek bir kontrol merkezi ve merkezi olmayan mimariden yoksun oldukları için güçlü yönlere sahiptir. Bu yönlerden ilki güvenliktir. Kullanıcılar varlıklarını saklamazlar, bu nedenle hacker saldırıları veya tam bir borsa çökmesi nedeniyle para kaybı olmaz. Bir kişinin tüm varlıklara ve verilere erişememesi de siber korsanların işini zorlaştırıyor. Diğer bir avantaj ise borsa manipülasyonuna yol açan merkezi bir yapının olmaması, dolayısıyla dolandırıcılık işlemlerinin ve fiyatların hacminin en düşük seviyede olmasıdır. Merkezi olmayan borsalarda kişisel hesap yoktur. Yine doğrulama gerekmez. Bu nedenle kişisel veriler çalınamaz.

What Is a Decentralized Exchange (DEX)? | SoFi

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Merkezi olmayan borsalar, merkezi olmayan mimariye sahip borsaları uluslararası kuruluşlar ve yerel makamların müdahalesinden korur. Bu nedenle hizmetler, seçenekler veya konumlar açısından sınırlıdır. Ayrıca bu değişim, doğrudan sisteme dahil olan yeni ırkların oluşmasına da olanak sağlayacaktır. Bu şekilde, yeni girişimler, büyük platformlara katılmak için yüksek ücretler ödemek zorunda kalmadan minimum likidite ile ticaret yapar.

Merkeziyetsiz Bir Borsa Nasıl Çalışır?

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? DEX’ler bazı yönlerden merkezi platformlara benzer, ancak bazı yönlerden çok farklıdırlar. İlk olarak, birçok farklı merkezi olmayan borsa türü olduğu belirtilmelidir. Bu borsaların ortak noktası, emirlerin zincir üzerinde (akıllı sözleşmeler kullanılarak) yürütülmesi ve kullanıcıların her zaman fonlarına güvenmek zorunda olmamasıdır.

Zincirler arası DEX’ler üzerinde bazı çalışmalar yapılmıştır, ancak en popüler DEX’ler tek bir blok zincirindeki varlıklar etrafında döner.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!