Marjin Nedir? Marjin Nasıl Hesaplanır?

Marjin Nedir
Marjin Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marjin Nedir; Marjin Forex piyasası üzerinde önemli  bir yere sahip olan aynı zamanda da temel terimler arasında yer alan bir terimdir. Öyle ki bu konuda ise yatırımcılar daha ilk yatırım yapmaya başladığı andan karşılaşmaktadır. Bu sebeple de sürekli olarak Marjin nedir sorusu karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcılar için marjin kelime anlamı ve hesaplaması büyük bir yere sahiptir. Bu bağlamda ise marjin, herhangi bir enstrüman üzerinde pozisyon açılışının meydana gelmesi ve aynı zamanda minimum para miktarı anlamına gelmektedir.  Bu miktar ise aynı zamanda kaldıraç oranlarına ve işlem hacimlerinin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Marjin Nasıl Hesaplanır?

Marjin her ne kadar bazı uygulamalar üzerinden otomatik bir şekilde sağlansa bile aynı zamanda mantığının bilinmesi de çok önemlidir. Genel olarak bazı formüller ile de hesaplaması yapılır. Marjin hesaplama formülü ise, İşlem hacmi ve kaldıraç oranları ile birlikte hesaplanmaktadır. Herhangi bir şekilde pozisyonun açılması amacı ile de gerekli olan ve doğrulanmış olan teminat miktarı ise pozisyonun açıldığı ilk an itibari ile sistem tarafından bir bloke işlemi gerçekleşir. Pozisyonun açık olarak bulunduğu bütün süre içerisinde ise, bloke olan teminat üzerinden herhangi olumlu veya olumsuz işlem sürdürülemez. Buna ek olarak ise marjin pozisyonun taşındığı süreç boyunca da kullanılmamış olan hiçbir teminat pozisyon kapanması ile birlikte serbest bir hale gelir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!