Spread Nedir?

Spread Nedir
Spread Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımların artışı ve aynı zamanda borsaya olan merak artışı ile karşımıza sürekli farklı terimler çıkmaktadır. Bunlardan birisi ise spread nedir olarak çıkıyor. Basit bir anlam ile spread kelimesi, finansal varlıkların menkul olan kıymetler üzerinden alış ve satış fiyatlarının aralarından bulunan fiyat farkları anlamına gelir. Bu fark ise hisse senetleri, endeksleri emtia, opsiyon gibi kanatlar üzerinden de bazı varlıkların alış satış fiyatlarını da temelde temsil eder. Bunlara ek olarak da bu fiyatlar arasında bulunan farka dayanan bir kelimedir. Aynı zamanda ise spread yatırımcılar tarafından çok yaygın şekilde kullanılsa da bazı işlem maliyetleri oluşumunu da sağlar. Bunlara ek olarak ise bu durum entürmandan enstrümana da farklılık gösteren bir husustur.

Spread Çeşitleri Nelerdir?

Spread sabit olmamak ile birlikte aynı zamanda farklı olan iki çeşidi de bulunur. Bu çeşitler ise;

  • Sabit spread
  • Değişken spread

Olarak adlandırılır. Sabit olan spread piyasa şartları ve değişiklikleri ne olursa olsun herhangi bir aralıkta olan ve çok fazla değişiklik göstermeyen spread olarak tanımlanır. Değişken spread ise piyasa koşulları ve değişen durumlara göre belirlenir. Farklı bir şekilde ortaya çıkar. Bu durumda ise likidtein artışı olduğu durumlarda daralam görülebilir, azalma olduğu süreçlerde ise genişleme kaydedebilir. Aynı zamanda ise her yeni pozisyon açılımı sırasında da bir spread ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!