BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Kripto Paralar Türkiyede Yasal mı?

0 31

Kripto para birimlerinin popülaritesi artmaya devam ederken, farklı ülkelerdeki kripto para birimlerinin yasal statüsünü anlamak önemlidir. Türkiye’de kripto para birimleri, yasal ödeme aracı olarak kabul edilmez.

Türkiye’de Kripto Paradan Vergi Alınıyor mu?

Kripto paralar Türkiyede yasal mı noktasında herhangi bir denetleme ya da kontrol bulunmadığı için, şu anda herhangi bir illegal durum bulunmuyor. Halkın inancından başka bir şey tarafından desteklenmiyor ve değeri oldukça değişiyor.

Kripto para birimlerinin Türkiye’de para depolamak ve ticaret yapmak için değerli bir yol olabileceği gibi; çok popüler hale gelirlerse, yetkililerin kripto para birimleri üzerinde baskı yapma olanağı da bulunuyor.

Elinizde kripto para bulunuyor ve herhangi bir işleme tabi tutmadıysanız ve değerinde zamanla artış da olmuşsa, bundan gelir vergisi alınır. Yani kripto parayla; satış, takas ya da bir harcama yapılmışsa, sermaye kazancı olarak değerlendirme yapılır ve vergiye tabi olmuş olursunuz.

Türkiye’de Bitcoin Üretiliyor mu?

Kripto para piyasasına giren birçok Türk yatırımcı, kripto paralar Türkiyede yasal mı konusunu merak ediyor. Türkiye’de kripto para birimleri, yasal ödeme aracı olarak kabul edilmiyor.

  • Türkiye’de kripto para birimleriyle mal ve hizmet satın alınamıyor.
  • Türkiye’de kripto para birimleri üzerinde herhangi bir yasak bulunmuyor.
  • Türkiye’de yasal bir düzenleme olmadığından; kripto para kullanımı serbesttir ancak yasal yaptırımlara tabidir.

Sistemi tam olarak onaylayan ya da yasaklayan bir düzenleme bulunmadığı gibi, kripto para birimlerinin denetlenmesi ve gözetimi ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bırakılmış durumdadır.

Türkiye’de Kripto Para için Ceza Var mı?

Kripto para piyasasında bulunan kişiler, kripto paralar Türkiyede yasal mı noktasında herhangi bir cezası olup olmadığını merak edebilir.

Yeni çıkarılan taslak doğrultusunda; herhangi bir izne tabi olmadan, kripto varlık faaliyet yürüten tüzel ya da gerçek kişiler için, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bu işlemleri yürüten kurumlara da vergi cezası bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.