BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Kripto Para Ve Para Arasındaki Farklar Ayırıcı Özellikleri

0 68

Kripto para ve para arasındaki farklar içerisinde, en önemlisi kripto para birimlerinin ademi merkeziyetçi olmasıdır. Yani merkez bankası ya da hükümet gibi merkezi bir otorite tarafından dolaşıma girmez ve desteklenmez. Bunun yerine sadece bilgisayar aracılığı ile yönetilir. Dijital para birimleri sanal olarak bulunur. Geleneksel para biriminin tüm özelliklerine sahiptir.

Kripto Para Ve Para Arasındaki Farklar Ayırıcı Özellikleri;

Kripto Para Ve  Geleneksel Paranın Ayırıcı Özellikleri

Kripto para ve para arasındaki farklar şu şekildedir;

  • Geleneksel para ile yapılan işlemlerin tamamı gerçek bilgiler ile gerçekleşir. Kripto paralarda ise kişisel bilgilere ihtiyaç duyulmaz.
  • Gerçek paralar da merkezi bir kurum mevcuttur. Kripto paralar, sanal işlem görür. Burada herhangi bir merkezi kurumda denetleme işlemleri yapılmaz.
  • Dijital paralar da birçok ülke tarafından yasal düzenlemeler bulunur. Uluslararası anlaşmalar bile yapılır. Kripto paralar ise yeni sistemler olduğundan dolayı varlıklar ile alakalı çok sayıda ülkede sınırlı yasalar bulunmaktadır.
  • Kripto paralar siyasi bağımsızlıkları ve veri güvenliği sebebiyle günümüz teknolojisinde en güvenilir yatırım araçları içerisindedir. Dijital sistemlerde hükümet kendi etkisinde bulunan banka hesabını kolaylıkla dondurur ve geçirir. Benzer olay kripto para cinsinden tutunan fonlarda yapılır. Fakat aynı durum değildir. Hem kripto para, hem de dijital para da kaybetme ya da kazanma olanağı ayrılmaktadır.

Kripto paralar ile işlem yapan kişilerin, sürekli olarak takip etmesi gerekiyor. Dijital para ile ilgili yükselme ve düşüş durumları haber kanallarında düzenli olarak paylaşılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.