Kripto Opsiyon Piyasası Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir
Kripto Opsiyon Piyasası Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon piyasası kriptosu, yatırımcıların dezavantajlarını azaltmaları ve kendilerini piyasadaki yüksek fiyat oynaklığından korumaları için kazançlı fırsatlar içerir. Bir sözleşme opsiyon piyasası, yatırımcıya belirli bir tarihte veya öncesinde belirli bir fiyata dayanak varlığı alma veya satma hakkı verir. Öte yandan, kripto opsiyon sözleşmeleri alınıp satıldığında, kripto para birimlerine fiilen sahip olunmaz. Bu şekilde, opsiyon sözleşmeleri, neredeyse herhangi bir kripto para birimini fiilen satın almadan ticaret yapmanıza olanak tanır. Bir opsiyon sözleşmesinde, ticaret için bir kullanım fiyatı da vardır. Opsiyonun vadesi dolmadan ve vadesi dolmadan önce varlığın alınıp satılabileceği fiyatı belirler.

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Kripto opsiyonlarının iki varyantı vardır: Sözleşme sona ermeden herhangi bir zamanda işlenebilen Amerikan ve yalnızca sözleşme sona erdiğinde işlenebilen Avrupa. Yatırımcılar için en uygun opsiyon sözleşmesi türü, genellikle tolere edebilecekleri risk miktarına ve piyasadaki gelecekteki gelişmelerle ilgili beklentilerine bağlıdır. Yatırımcılar, belirli bir fiyatın yükselip düşmeyeceğine bağlı olarak alım veya satım opsiyonlarını seçerler. Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Bir “alma opsiyonu” veya “alma opsiyonu”, dayanak bir varlığı vadesi dolmadan önce belirli bir fiyattan satın alma hakkı sağlar. Piyasa yükseliş trendindeyse, alım opsiyonu karlı olacaktır ancak düşüş trendini engellemeyecektir. Bir “satma opsiyonu” veya “satma opsiyonu”, sözleşme sona erdiğinde bir varlığı kararlaştırılan bir fiyattan satma hakkı verir. Satım opsiyonu size bir varlığı erkenden ve daha yüksek bir fiyattan satma fırsatı vererek, piyasa düşüş trendindeyken kâr elde etmenizi sağlar. Bir yatırımcı bir opsiyon sözleşmesi satın aldığında, bir prim ödemek zorundadır. Süre bitiminden önce opsiyon sözleşmesinin kullanılmaması durumunda prim kaybedilecektir. Prim tutarı; yatırımcının sözleşmeyi ne kadar süredir elinde tuttuğuna, dayanak varlığın fiyat oynaklığına ve varlığın cari fiyatına bağlıdır.

Tỷ giá hối đoái và lạm phát có quan hệ gì?

Kripto Opsiyon Piyasası Nasıl Çalışır?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon piyasasının kripto para birimlerinde nasıl çalıştığını anlamak için bir örneğe bakmak en iyisidir. Diyelim ki 90 gün içinde vadesi dolan 300$ primli bir alım opsiyonu satın aldınız ve size 3.000$’a Ethereum satın alma hakkı veriyor. Basitçe söylemek gerekirse, bu seçenek size 90 gün boyunca 3.000$’a Ethereum satın alma hakkı verir. Ethereum’un fiyatı 4.000$’a yükselirse, sözleşme imzalanacak ve 1.000$ kar eksi 300$ prim alacaksınız. Öte yandan, Ethereum’un fiyatı 3.000$’ın altına düşerse ödediğiniz 300$’lık bounty’yi kaybedersiniz ama en büyük kaybınız 300$’lık bounty paradır çünkü Ethereum’u beklediğinizden daha ucuza almanıza gerek yoktur.

Bunun yerine, Ethereum’da 90 günlük bir satış opsiyonu satın alındığını varsayalım. Prim 300$ ve işlem fiyatı 3000$ olsun. Artık Ethereum’u 90 gün içinde 3.000$’a satma şansınız var. Ethereum’un fiyatı 4.000$’a yükselirse, sözleşmeyi yürütmeyerek 1.000$’lık bir kaybı önleyebilirsiniz. Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Bunun yerine, opsiyon sözleşmesinin süresi dolar ve 300$’lık priminizi kaybetme riskiniz olur. Ancak, piyasa düşerse ve Ethereum 1.500$’a düşerse, satma opsiyonu sayesinde Ethereum’u tüm kayıplarınızı karşılamak için 3.000$’a satabilirsiniz.

Kripto Paralarda Vadeli İşlem Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon sözleşmeleri gibi kripto para vadeli işlemleri, gerçekten kripto varlıkları satın almadan işlem yapma fırsatı sunar. Vadeli işlemler ayrıca değer elde ettikleri emtialar, hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi temel varlıklara da dayanır. Opsiyonlardan farklı olarak, karşı taraflar arasında bir vadeli işlem sözleşmesi akdedildiğinde, vade sonunda ilgili varlığı alma veya satma zorunluluğu vardır. Bu nedenle, vadeli işlem sözleşmeleri doğası gereği opsiyon ticaretinden daha risklidir. Vadeli işlemler, yatırımcıları satın almaya veya satmaya mecbur eder. Bu onları seçeneklerden daha riskli yapar. Öte yandan, vadeli işlem sözleşmelerinde peşin prim veya ücret yoktur. Böylece önceden para yüklemeden kar elde edebilirsiniz.

Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Kripto Opsiyon Piyasası Nedir? Opsiyon sözleşmesi, size bir varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren bir sözleşmedir. Opsiyon sözleşmeleri vadeli işlem sözleşmelerine benzer, ancak bir açıdan farklılık gösterir. Bir sözleşme alan bir kullanıcının konumunu zorlaması gerekmez. Opsiyon sözleşmeleri tipik olarak mevcut pozisyonların riskini dengelemek için spekülatif ticaret için kullanılır. Hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi farklı varlık türleri için de kullanılabilir.

Opsiyon Sözleşmesi Türleri

İki tür opsiyon sözleşmesi vardır: alım opsiyonları ve satım opsiyonları.

Alım Opsiyonu: Sözleşmenin alıcısına, belirli bir vade tarihine kadar belirli bir kullanım fiyatından belirli miktarda bir varlık satın alma hakkı verir. Alım opsiyonu alıcısının beklentisi, yatırılan varlığın fiyatının gelecekte yükseleceği yönündedir. Satıcılar fiyatların düşmesini bekliyor.

अलार्म घड़ी पैमाने गोल बेल सामने चित्रण घड़ी क्लिपआर्ट काले और सफेद, घड़ी, रेखा का मसौदा, काला और सफेद PNG चित्र और वेक्टर मुफ्त डाउनलोड के लिए

Satım Opsiyonu: Sözleşmenin alıcısına, belirli bir vadeye kadar belirli bir fiyattan belirli miktarda bir varlığı satma fırsatı verir. Bir satım opsiyonu alıcısının beklentisi, yatırım amaçlı gayrimenkulün fiyatının gelecekte düşeceği yönündedir. Her iki opsiyon tipi için de, Prim Borcu uzun pozisyon sahiplerinin hesaplarından işlem gününde borçlandırılırken, kısa pozisyon sahiplerinin Prim Borcu işlem kapanışından sonraki gün hesaplarına alacak kaydedilir. Kripto Opsiyon Piyasası Nedir Prim fiyatı piyasa arz ve talebine göre belirlenir ve opsiyon kullanılsın veya kullanılmasın prim fiyatı iade edilemez.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!