Public Key Nedir? Public Key (Genel Anahtar) Nasıl Çalışır?

Public Key Nedir
Public Key Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Public Key Nedir?

Public Key Nedir? Genel anahtar, kripto para birimlerini almak, göndermek ve depolamak için kullanılan cüzdan adresidir. Genel anahtarlar, özel anahtarlarla birlikte kripto ekonomisini güvence altına almak için gerekli araçlardır. Eşsiz ve bireysel. Public key ile şifrelenen bilgiler private key ile açılabilir. Açık anahtar işlemleri izlenebilir, ancak anahtarın kime ait olduğuyla ilgili ayrıntılar açıklanmaz. Bir kullanıcı, Bitcoin veya Altcoin kullanarak ilk işlemini başlattığında, benzersiz bir genel/özel anahtar çifti oluşturulur. Her anahtar, bir kullanıcının dijital ekosistemdeki varlıklarını korumaya yardımcı olan uzun bir alfanümerik diziden oluşur.

Public Key Nedir? Özel anahtar yalnızca sizin tarafınızdan bilinir ve dijital kimliğiniz olarak işlev görür. Özel bir anahtar, bir kullanıcıya hesabından harcama, para çekme, aktarma veya diğer işlemleri gerçekleştirme yetkisi verir. Genel anahtarı oluşturmak için özel anahtara karmaşık bir algoritma uygulanır ve her iki anahtar da bir dijital cüzdanda saklanır. Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Public Key (Genel Anahtar) Nasıl Çalışır?

Public Key Nedir? Genel anahtar, taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan ve kullanıcıların hesaplarında kripto para birimleri almalarına olanak tanıyan bir kriptografik koddur. Kullanıcılar, bir işlemi ilk başlattıklarında özel ve genel anahtarları alırlar. Özel anahtar, yalnızca o kullanıcı tarafından kullanılabilir ve kullanıcının hesabından işlemleri kolaylaştırmasına olanak tanır. Genel anahtar, özel anahtarın sahipliğini kanıtlayan dijital imzayı doğrulamak için kullanılır. Bir kullanıcı, başka bir kişiye bitcoin göndermek için bir işlem başlattığında, işlemin doğrulanması ve blok zincirinde saklanabilmesi için, işlemin, dağıtılmış düğümlerin işlemi doğruladığı ağa gönderilmesi gerekir. İşlemler yayınlanmadan önce özel bir anahtarla dijital olarak imzalanır. İmza, özel anahtarın sahipliğini kanıtlar, ancak özel anahtarın ayrıntılarını kimseye açıklamaz.

Public Key (Genel Anahtar) Nedir?

Public Key Nedir? Genel anahtar, özel anahtardan üretilir, bu nedenle kullanıcının genel anahtarı, dijital imzanın özel anahtardan geldiğini kanıtlamak için kullanılır. İşlemin geçerli olduğu onaylandıktan sonra, fonlar alacaklının genel adresine gönderilecektir. Genel adres, genel anahtarın hashlenmiş versiyonudur. Genel anahtar çok uzun bir sayı dizisidir, bu nedenle genel adresi oluşturmak için sıkıştırılır ve kısaltılır. Uygulamada, özel anahtarlar ortak anahtarlar üretir ve genel anahtarlar genel adresler oluşturur. İki kişi, birinin diğerine jeton veya madeni para gönderdiği bir anlaşma yaptığında, birbirlerinin genel adreslerini ifşa ederler. Genel adres, banka hesap numarası gibidir. Gönderenin, alıcıya para gönderebilmesi için bir numaraya ihtiyacı vardır ve alıcı, özel anahtarını harcamak veya çekmek için kullanabilir.

Alıcılar, ekranda görüntülenen gönderenin genel adresini kullanarak da gönderenin madeni paralarını doğrulayabilir. Bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, genel adreslerde bulunan herhangi bir Bitcoin veya Altcoin’e kalıcı olarak erişilemez. Öte yandan, ortak anahtarı kaybeden bir kullanıcı, genel anahtarı yeniden oluşturmak için özel anahtarı kullanabilir.

Public Key (Genel Anahtar) Nasıl Oluşturulur?

Public Key Nedir? Bir cüzdandan kripto para çekmek için o cüzdanın özel anahtar bilgilerine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle özel anahtar bilgilerinin korunması ve başkalarıyla paylaşılmaması önemli bir detaydır. Genel anahtarlar ise bu amaçla başkalarıyla paylaşılabilecek bilgileri içerir. Genel anahtar, taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan ve kullanıcıların hesaplarında kripto para birimleri almalarına olanak tanıyan bir kriptografik koddur. Genel anahtarın hashlenmiş versiyonu genel adrestir. Genel anahtar, genel adresi oluşturmak için sıkıştırılır ve kesilir.

Özel anahtar nedir? | Coinbase

Çünkü açık anahtar çok uzun bir sayı dizisinden oluşur. Aslında özel anahtar, genel adresi oluşturan genel anahtarı oluşturur. İki kullanıcı kripto para transfer etmeyi kabul eder. Ardından genel adresleri birbirinize gönderin. Bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, genel adreslerinden Bitcoin’lere veya Altcoin’lere kalıcı olarak erişilemez. Öte yandan, ortak anahtarı kaybeden bir kullanıcı, genel anahtarı yeniden oluşturmak için özel anahtarı kullanabilir.

Public Key ve Private Key Arasındaki Fark Nedir?

Public Key Nedir? Özel anahtar, gizli özel anahtardır ve genel anahtar, genel anahtardır. Genel anahtar, banka hesap bilgileri. Öte yandan özel anahtar, o hesaba erişim sağlayan bir hesapla ilişkili bir şifre veya kredi kartı bilgileriyle karşılaştırılabilir. Ancak paranızı korumak ve başkalarının kullanmasını engellemek için kredi kartı bilgilerinize ve şifrelerinize yalnızca sizin erişiminiz olmalıdır. Kredi kartı bilgileriniz kişisel bilgileriniz olup diğer kullanıcılar ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca özel anahtar bilgisi sadece kullanıcı tarafından bilinmelidir. Genel anahtar, diğer kullanıcıların kripto para birimini cüzdanınıza aktarması için ihtiyaç duyduğu bilgileri içerir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!