Kripto Endeks Fonu Nedir? Kripto Endeks Fonu Hangi Açılardan Farklıdır?

Kripto Endeks Fonu Nedir
Kripto Endeks Fonu Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Endeks Fonu Nedir?

Kripto Endeks Fonu Nedir? Kripto endeks fonlarını anlamak, piyasa endekslerine aşinalık gerektirir. Basitçe söylemek gerekirse, bir piyasa endeksi, borsanın veya belirli bir şirket grubunun ve hisse senetlerinin performansını izlemek ve ölçmek için verileri kullanma yöntemidir.

Kripto Endeks Fonu Nedir? Kripto endeks fonları, geleneksel endeks fonları fikrini alır ve şirket hisse senetleri yerine temel varlık olarak kripto para belirteçlerini kullanır. Bununla birlikte, kripto endeks fonları şu anda hala çok yeni ve sayıca az. Globalleşmiş Türk borsası olan Dyorex Kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir makale yazısından ulaşabilirsiniz.

Geleneksel Endeks Fonu Nedir?

Kripto Endeks Fonu Nedir? Kripto endeks fonlarını düşünmeden önce, geleneksel bir endeks fonunun ne olduğunu anlamak önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, bir endeks fonu, belirli bir dayanak varlık sepetini izlemek için tasarlanmış bir yatırım portföyüdür. Geleneksel endeks fonları genellikle, S&P 500 veya Dow Jones Endüstriyel Ortalama gibi belirli bir finansal piyasa endeksinin kompozisyonunu ve performansını yakından yansıtmak üzere yapılandırılmış bir tür yatırım fonu olarak tanımlanır.

B tipi fon nedir? | Genel Haberler

Peki yatırım fonu nedir? Ve finansal piyasa endeksleri ne anlama geliyor? Yatırım fonu, insanların paralarını yönetilen fonlarda toplamasına olanak tanıyan bir finansal araçtır. Fon, havuzda kar elde etmek amacıyla hisse senedi ve tahvil gibi varlıklara yatırım yapmaktadır. Bir yatırım fonunun portföyü, fon ve yöneticisi tarafından belirlenen belirli yatırım hedeflerini karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır.

Kripto Endeks Fonu Nedir? Öte yandan bir piyasa endeksi, borsanın veya borsanın bir kısmının performansını izlemek ve ölçmek için verileri kullanma yöntemidir. Piyasa endekslerine örnek verecek olursak S&P 500, Dow Jones Endüstriyel Ortalama ve FTSE 100 gösterilebilir.

  • S&P 500, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve en önemli halka açık 500 şirketin hisse senedi fiyat performansını izler.
  • Dow Jones Sanayi Ortalaması, halka açık 30 ABD şirketinin, özellikle de büyük şirketlerin hisse senedi fiyat performansını izliyor.
  • FTSE 100 ise Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasa değerine göre ilk 100 şirketin hisse senedi fiyat performansını takip ediyor.

Kripto Endeks Fonu Nedir? Bu nedenle, endeks fonlarında yatırım portföyü, belirli bir piyasa endeksinin (fon tarafından belirlendiği şekilde) bileşimini yansıtacak şekilde oluşturulur. Fon genelinde piyasa endeksine uygun performans göstermeyi hedefliyoruz. Buna karşılık, yatırım fonu portföyleri, fon yöneticisinin neye yatırım yapmak istediklerine ilişkin görüşü üzerine kuruludur. Buradaki amaç piyasadan daha iyi performans göstermektir.

Kripto Endeks Fonu Hangi Açılardan Farklıdır?

Elbette, geleneksel endeks fonları ile kripto endeks fonları arasındaki temel fark, yatırılan varlıkların türüdür. Bir diğer önemli fark, kripto para piyasalarının geleneksel piyasalardan daha yüksek oynaklık yaşayabilmesidir. Sonuç olarak, kripto endeks fonları, geleneksel endeks fonlarından daha büyük fiyat hareketleri yaşayabilir. Dolayısıyla kripto endeks fonuna yatırım yapan bir kişi daha fazla kar elde edebilir ama aynı zamanda daha büyük kayıplara da uğrayabilir.

Daha yüksek risk ve ödül potansiyelinin yanı sıra, geleneksel endeks fonları ile kripto endeks fonları arasındaki bir diğer fark, mevcut ürün sayısı ve tüketiciler için erişim kolaylığıdır. Her türden piyasa endeksini izleyen yüzlerce, bazen binlerce geleneksel endeks fonu vardır. Buna karşılık, kripto endeks fonları, şu anda listelenen çok az fonla nispeten yenidir.

Geleneksel Endeks Fonlarının Avantaj ve Dezavantajları

Kripto Endeks Fonu Nedir? Endeks fonları, daha geniş borsaya benzer getiriler sunan pasif yatırım stratejileri olarak bilinir. Amaç piyasadan daha iyi performans göstermek değil, sadece piyasa endeksinin hareketini kopyalamaktır. Çalışmalar, pasif fonların uzun vadede aktif fonlardan daha iyi performans gösterebileceğini gösteriyor.

Yatırım fonu nedir? Fon alırken nelere dikkat edilmelidir? | Doviz.com

Bu nedenle, endeks fonların en önemli avantajlarından biri, aktif olarak yönetilen fonlara kıyasla bu tür fonların uzun vadeli daha iyi sonuçlar vermesidir. Örneğin, 1957’den (endeksin ilk kez 500 hisseye genişletildiği zaman) 2021’in sonuna kadar, S&P 500’ün bileşik yıllık getirisi %11,88’dir. Aynı zamanda, endeks fonları temel olarak endeksteki tüm şirketlerin çok sayıda küçük parçalarından oluşmakta ve portföyü çeşitlendirmektedir. Bu, yatırımların tek bir şirketin başarısına güvenmek yerine tüm endeksin performansını bir bütün olarak yansıtması gerektiği anlamına gelir. Kısacası, endeks fonları daha geniş bir pazara maruz kalma imkânı sunar.

Kripto Endeks Fonu Nedir? Ek olarak, endeks fonları izledikleri endeksin kompozisyonunu takip ettikleri için portföyün yapısı nadiren değişir. Bu hem operasyonel hem de işlem maliyetlerini ve ücretlerini düşük tutar. Bununla birlikte, dezavantaj, düşük serbestlik derecesidir. Aktif olarak yönetilen fonlar, düşük performans gösteren hisse senetlerini satabilir ve iyi yönetildiğinde daha geniş pazardan daha iyi performans gösterebilir. Endeks fonları, endeks düştüğünde zarar görürken, aktif fonlar durgunluk dönemlerinde kar edebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!