Kısmi Rezerv Nedir? Kısmi Rezerv Nasıl çalışır?

Kısmi Rezerv Nedir
Kısmi Rezerv Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısmi Rezerv Nedir?

Kısmi Rezerv Nedir? Kısmi rezerv, ticari bankaların müşterilerinin mevduatlarının bir kısmını ödünç vererek ve yalnızca küçük bir kısmını gerçek nakit olarak çekilebilir olarak tutarak kar elde etmelerini sağlayan bir bankacılık sistemidir. Pratik bir bakış açısıyla, bankacılık sistemi müşterilerin bankalardaki yatırımlarını kullanarak sıfırdan para yaratır.

Kısmi Rezerv Nedir? Diğer bir deyişle, bu bankaların kalan fonları ödünç verebilmeleri için finansal hesaplarında yatırılan fonların asgari bir yüzdesini tutmaları gerekmektedir. Bir banka kredi verdiğinde hem banka hem de kredi alan parayı bir varlık olarak kabul eder ve böylece başlangıçtaki tutarı ekonomik olarak ikiye katlar. Bu para yeniden kullanılır, yeniden yatırılır ve tekrar tekrar ödünç verilir. Böylece bir çarpan etkisi oluşur ve kısmi rezerv bankaları “yeni para yaratır”. Borç verme ve fon alma, kısmi rezerv bankacılığı sisteminin önemli bir parçasıdır ve ticari bankalar, para çekmeyi mümkün kılmak için genellikle merkez bankasının yeni para sunmasını ister.

Çoğu merkez bankası, diğer şeylerin yanı sıra zorunlu karşılıkları belirleyerek düzenleyici olarak da hareket eder. Bu, çoğu ülkede finans kurumları tarafından kullanılan bankacılık sistemidir. Kullanımı Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer serbest ticaret ülkelerinde yaygındır. Türkiye’nin en çok yatırımcısına sahip olan Dyorex kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Kısmi Rezerv Bankacılık Sistemlerinin Yaratılması

Kısmi Rezerv Nedir? Kısmi rezerv bankacılığı sistemi, 1668 civarında Riksbank dünyanın ilk merkez bankası olarak kurulduğunda oluşturuldu, ancak o zamana kadar daha basit bir kısmi rezerv bankacılığı biçimi zaten kullanımdaydı. Yatırılan paranın büyüyüp genişleyebileceği ve borç vermenin ekonomiyi canlandırabileceği fikri hızla popülerlik kazandı. Mevcut kaynakları kasada biriktirmek yerine harcamaları desteklemek için kullanmak mantıklı görünüyordu.

Kısmi Rezerv Nedir?İsveç’in bu uygulamayı daha resmi hale getirmek için adımlar atmasının ardından kısmi bir rezerv sistemi kurulmuş ve hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Amerika. İlki 1791’de ve ikincisi 1816’da olmak üzere iki merkez bankası kuruldu, ancak ikisi de ayakta kalamadı. 1913’te, bugünkü Birleşik Devletler Federal Rezerv Sistemini oluşturan Federal Rezerv Yasası yürürlüğe girdi. Federal Rezerv Bankası’nı kurdu. Bu finans kurumu için tanımlanmış bir hedef. Fiyatlara, işgücüne ve faiz oranlarına dayalı olarak ekonomiyi tahmin edin, dengeleyin ve maksimize edin.

Nasıl çalışır?

Kısmi Rezerv Nedir? Bir müşteri banka hesabına para yatırdığında, paranın sahibi artık mevduat sahibi değildir, en azından doğrudan. Bankalar artık paranın sahibi ve karşılığında müşterilerine istedikleri zaman para çekebilecekleri yatırım hesapları sunuyor. Bu, müşterilerin belirli bankacılık kuralları ve prosedürleri kapsamında tüm mevduatlara her zaman erişebilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ancak banka mevduatı kontrol ettikten sonra tutarın tamamını elinde tutamaz. Bunun yerine, yatırılan paranın küçük bir kısmı (kısmi rezerv) tutulur. Bu rezerv genellikle %3 ila %10’dur ve paranın geri kalanı diğer müşterilere kredi olarak kullanılır.

Borç vermenin nasıl yeni para yarattığını aşağıdaki basit örnekte görebilirsiniz.

Müşteri A, Banka 1’e 50.000 $ yatırır. Banka 1, Müşteri B’ye 45.000 $ borç veriyor

Müşteri B, Banka 2’ye 45.000 $ yatırır. Banka 2, Müşteri C’ye 40.500 $ borç verdi

Müşteri C Banka 3’e 40.500 $ yatırır. Banka 3, müşteri D’ye 36.450 $ borç verdi

Müşteri D, Banka 4’e 36.450 $ yatırır. Banka 4, müşteri E’ye 32.805 $ borç verdi

Müşteri E, Banka 5’e 32.805$ yatırdı. Banka 5, müşteri F’ye 29.525 $ borç verdi

%10 zorunlu karşılık ile orijinal yatırım tutarı, tüm müşteri mevduatlarının toplamı olan 50.000 $’dan 234.280 $’a yükseldi. Bu örnek, kesirli rezerv bankalarının çarpan etkileri yoluyla nasıl para yarattığına dair çok basit bir örnektir, ancak asıl noktayı ortaya koymaktadır.

Bu işlemin borçlanmaya dayalı olduğunu unutmayın. Yatırım hesabı, bir bankanın müşterilerine ödemek zorunda olduğu parayı (yükümlülükleri) temsil eder ve bankanın parayı en iyi şekilde değerlendirerek bankanın aktifine dönüştüğü yatırım geliri kredisidir. Kısmi Rezerv Nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bankalar yatırım hesaplarındaki yükümlülüklerden daha fazla kredi bakiyesi oluşturarak para yaratırlar.

Kısmi Rezerv Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Kısmi Rezerv Nedir? Bankalar bu oldukça kazançlı sistemin büyük bir kısmını kullanırlar, ancak kârlarının sadece küçük bir yüzdesi yatırım hesaplarından aldıkları faiz ile müşterilerine ulaşır. Devlet kısmı da sistemin bir parçasıdır ve genellikle kısmi rezerv bankacılığı sisteminin harcamaları desteklediğini ve ekonomik istikrar ve büyüme sağladığını iddia eder. Öte yandan, çoğu ekonomist, özellikle çoğu ülkede mevcut para sisteminin gerçek para yerine kredi/borca ​​dayalı olduğu göz önüne alındığında, kısmi rezervlerin sürdürülebilir ve riskli olmadığına inanıyor.Bence bu çok fazla. Sahip olduğumuz ekonomik sistem, insanların hem bankalara hem de devlet tarafından belirlenmiş fiat para birimlerine güvendiği varsayımına dayanmaktadır.

Kısmi Rezerv Bankacılığı ve Kripto para

Kısmi Rezerv Nedir? Geleneksel fiat para birimi sistemlerinin aksine, Bitcoin merkezi olmayan bir dijital para birimi olarak yaratıldı ve tamamen farklı bir şekilde çalışan alternatif bir ekonomik çerçeve yarattı. Çoğu kripto para birimi gibi, Bitcoin de merkezi olmayan bir düğüm ağı üzerinden yönetilir. Tüm veriler kriptografik kanıtlarla korunur ve blok zinciri adı verilen halka açık bir deftere kaydedilir. Bu, merkez bankalarına veya yetkili makamlara ihtiyaç olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, çıkarılan Bitcoin miktarı sınırlı olduğundan, çıkarılan madeni para sayısı üst sınır olan 21 milyona ulaştığında ihraç edilmeyecektir. Yani içerik tamamen farklı, Bitcoin ve sanal para dünyasında kesirli bir rezerv yok.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!