Hisse Senedi Döviz Kuru İlişkisi

Hisse Senedi Döviz Kuru İlişkisi
Hisse Senedi Döviz Kuru İlişkisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hisse senedi döviz kuru ilişkisi; döviz kurları dünya piyasalarını etkileyen en önemli aktördür. Kriptodan bağımsız görünür ancak döviz, hisse senedi ve diğer tüm işlemler aslında eşdeştir. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar makro düzeyde etkiler yarattığı gibi mikro düzeyde de etkiler yaratmaktadır. Uluslar arası piyasada yer alan şirketler bu dalgalanmalarda etkilenmektedir. Kullandığı para birimin yaşadığı fiyat değişimleri şirketleri zarara uğratabilir ya da kar artışına neden olabilir.

Hisse senedi döviz kuru ilişkisi; şirket döviz kurunda oluşan değişimlerden dolayı zarara uğrar ise hisse senedi değer kaybı yaşar.

Döviz kurlarının değişimlerini takip ederek bu dalgalanmaları kullanabilen şirketler ise kar sağlar. Böylece firmaların rekabet gücü artmış olur. Piyasada yer alan şirketler likiditeleri ile birlikte değerlerini de artırırlar. Şirket değerlerinde yaşanan bu artış aynı zamanda hisse senedi değerlerinin de artması demektir.

Yani yaşanan döviz kuru değişimleri hisse senetlerini olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu yatırımcıların dikkate etmesi gereken yatırım yaptıkları hisse senedinin döviz dalgalanmalarına karşı verdiği tepkilerdir.

Hisse Senedi Özellikleri

  • Aracı kurum olmadan hisse senedi işlemleri yapılamaz.
  • Alım-satım hızlı
  • Şirketlerle ilgili bazı haklara sahip olmayı sağlar.
  • Alım sayısına bağlı olarak şirket yönetiminde söz hakkı verir.
  • Herhangi bir sınırlandırmaya tabii değil.

Yatırımı için hisse senedi tercih eden yatırımcılar piyasa koşullarını okumayı öğrenmelidirler. Böylece aldıkları hisse senedini hangi aktörler etkiliyor takip edebilirler. Hangi finansal varlık ile hangi piyasada yatırım yapıldığı fark etmez; bir miktar finans okur-yazarlığı olamayan hiç kimse yatırımlarından kazanç sağlayamaz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!