Bloomberg Dolar Endeksi Nedir?

Bloomberg Dolar Endeksi Nedir
Bloomberg Dolar Endeksi Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg Dolar Endeksi nedir; dolar endekisine alternatif bir endekstir. İçerisinde on para birimi bulunur. Dolar endeksi yedi büyük para birimlerinden biri olan Doların diğer para birimlerine bağlı yaşadığı değer değişimleri takibidir.

Dünyada bütün piyasalarda geçerli bir para birimidir. Yaşadığı değişimler dünya piyasalarında da değişimlere neden olmaktadır. Bu yüzden yurt içi ve yurt dışı bütün yatırımcılar piyasa yönelimlerini anlamak için Doları takip etmektedir. Piyasaların belirsiz olduğu zamanlarda Dolar değer artışı diğer zamanlarda ise değer azalışı beklenir fakat her zaman olağan durumlar yaşanmaz. Beklenilenin tam tersi durumlarda meydana gelebilir.

Bloomberg Dolar Endeksi nedir; Dolar‘ın küresel olaylar karşında verdiği tepkileri gösteren fiyat değişimleridir. Dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenerek değer alır. Artış ve azalışlar ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi nedenler ile gerçekleşir. Örneğin; ülkemizde olduğu gibi enflasyon var ise Dolar Endeksi değer kazanır. Çünkü enflasyon TL alım gücünü düşürmektedir.

Enflasyon düşürse ülkede ihracat artar, ithalat azalır. Sonuç olarak ülkeye döviz girişi sağlandığı için döviz talebinde düşüş yaşanır ve Dolar Endeksi değer kaybeder.

Dolar Endeksinin yukarı doğru hareketlenmesi değer artışı, aşağı hareketlenmesi ise değer kaybettiği şeklinde yorumlanır.

Bloomberg Dolar Endeksi Zirvede

Rusya- Ukrayna savaşı ve Fed’in faiz kararı tahminleri ile Bloomberg Dolar Endeksi 2020’den sonra en yüksek seviyeyi 2022 yılı nisan ayında gördü. Savaşlar, salgınlar ve diğer gelişmelre doların artışını hızlandırdı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!