Helium (HNT) Nedir?

Helium (HNT) Nedir
Helium (HNT) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Helium (HNT) nedir; IoT ekipmanlarının beraber çalışmasını sağlayan blok zinciri temelli ağ. Ekipmanların iletimi sırasında sistem ağ düğümlerine data yollar. Ağı meydana getiren düğümler, Helium düzeninde Kablosuz Bağlantı Noktaları olarak tanımlanır. Helium geliştirdiği blok zinciri sayesinde merkez bağlantısı olmayan bir altyapı oluşturmuştur. Helim coin(HNT) bu sistemin yönetimi için geliştirilen dijital para.

Nesnelerin İnternetinin genişlemesi ekipmanlar arasında olan iletişim problemleri yaşanmaya başlamıştır. Nesnelerin datalara erişimi ve dataların uzaktan denetimi güçleşmiştir. 2018 tarihinde Andrew Thompson, Amir Haleem, Marc Nijdam, Andrew Allen ve Rahul Garg tasarının Whitepaper ilan etmişlerdir.

Helium Tasarısının Farkı Nedir?

En önemli farkı oluşturulma şeklidir. Helium (HNT) nedir; IOTA ve ekipmanları IoT ile birleştiren Tangle ağı hariç çalışan Nesnelerin İnterneti ile alakası olan nadir bir blok zincir tasarısıdır. Proof of Coverage düzeninde ortaya çıkar. PoC, Helium ağına özgün tasarlanmış bir düzenektir. Helium, tokeni olan HNT yanında değişimi yapılmayan ve katılımcıların işlem maliyetlerini karşıladıkları farklı bir token daha kullanmaktadır. HNT coin madencilik faaliyetleri yapılır. Bu madencilik faaliyeti için Helium Hotspot ekipmanları kullanılabilir.

Helium Madencilik Faaliyetleri Nasıl Yapılır?

Hotspot Helium ağında nesneler arası iletişimi gerçekleştiren yapılardır. Hotspot kurulumu yapan bir katılımcı IoT ekipmanlarına kapsama alanı hizmeti verir ve yaptığı alan hizmeti için HNT coin kazancı sağlar. Helium ağında Light Hotspot, Full Hotspot ve Data Only Hotspot üç farklı Hotspot bulunur. Hotspotların tamamı ağa yolladıkları datalar içim HNT geliri sağlar. Hotspot ekipmanı üzerinden her katılımcı şartları sağladıktan sonra Hotspot noktası yaratır ve elde ettiği datalar ile HNT geliri elde etmeye başlar. 2020 tarihli güncelleme ile Hotspot ödül sisteminde değişim yapmıştır.

Helium Yapı Taşları

Proof of Coverage (PoC): Helium merkez üstü blok zincir yapısıdır. PoC, Helium ağının IoT datalarını ulaştıran Hotspotların kuruldukları mekan ve kapsama alanı kesinliği için yararlanılan algoritmalardır. Radyo frekanslarından faydalanır.

Epoch: devir, seçilen bir Helium kanıtlayıcı topluluğunun konsensüs topluluğu olduğu süredir. Süre için 30 blok belirlenmiştir.

Fikir birliği: helium fikir birliği diğer blok zincirlerinden farklıdır. Helium fikir birliği HoneyBadgerBFT isimli fikir birliği esas alınarak işlemektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!