Hareketli Ortalama Nedir, Nasıl Yararlanılır?

Hareketli Ortalama Nedir
Hareketli Ortalama Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hareketli ortalama nedir, nasıl yararlanılır; finansal bir varlığın belirli bir süredeki ortalamasıdır ve piyasa analizlerinde yararlanılır. Oluşan fiyat hareketleri gün sayısına bölünerek ulaşılır. Fiyatların her gün için ayrı hesaplanıp, birleştirilmesi ile oluşturulan diziler hareketlerinin yönlerini belirler. Sıklıkla tercih edilen; 5,10, 20, 50, 100 ve 200 gün olarak hesaplamaktır. Güncel fiyatlara yakın hareketli ortalama için kullanılacak aralık sık olmalıdır.

Hareketli ortalama nedir, nasıl yararlanılır; geçmiş fiyat hareketleri ile fiyatların gelecek yönelimleri hakkında fikir veren analiz göstergesidir. Trend takibinin önemli bir argümanıdır. Yaşanmış fiyat hareketleri sonucu oluşan gecikmeli göstergedir. Gelecekte yatırımcıların, stratejileri korunması veya farklı stratejiler geliştirmesine sebep olmaktadır. Teknik analiz yöntemlerinden en sık tercih edilendir. Hareketli ortalama verileri kesin değildir.

Hareketli Ortalama Türleri

  • SMA: Basit hareketli ortalama. Finansal varlığın belirli günlerdeki kapanış fiyatlarının ortalamasıdır. Yatırımcının kısa vadeli yatırımlarına uygundur. Her gün eşit değerdedir. Yavaş olduğundan işlemlerde gecikmeye neden olmaktadır. Hesaplanacak süre ile doğru orantılı olarak hatalı sonuçlarda artar.
  • WMA: Ağırlıklı hareketli ortalama. Finansal varlığın belirli günlerdeki kapanış fiyatları ortalamasında son günlerin rakamlarının daha önemli görülmesidir.
  • EMA: Üste Hareketli ortalama. Finansal varlığın belirli bir dönemde geçirdiği değişimi gösteren teknik göstergedir. Belirlenen dönem ortalaması alınır ancak hesaplamada yakın dönem fiyat değişimlerine önem verilir. Fiyat dönüşümleri ile birlikte hareket eder.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!