Bitcoinin Arkasında Kim Var?

Bitcoinin Arkasında Kim Var
Bitcoinin Arkasında Kim Var
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoinin arkasında kim var; Satoshi Nakamoto isimli gizemli kişi vardır. Bu kişinin gerçek kimliği bilinmiyor. Açılanması halinde Bitcoin’in olumsuz etkileneceği belirtilmektedir. Günümüzün en popüler kripto para biri olan Bitcoin’ in hikayesi oldukça garip.

2008 yılında varlığına dair ilk işaretlere internete rastlanılıyor. “bitcoin.org” adı ile çevrimiçi olarak piyasaya çıkıyor. İki ay sonra ‘ Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi’ makalesi ile şifreli bir e-posta listesinden paylaşılıyor. Satoshi Nakamoto ilk burda ortaya çıkıyor ve Bitcoin ile kalıcı olarak bağlanıyor.

Bitcoin, piyango tabanlı bir sistem üzerinden Bitcoin arayan ve madenciliğini yapan tarafından çıkarılan özel bir yazılım programı çalışmaktadır. Bitcoin’in arkasında kim var; Satoshi Nakamoto olduğu söylenen gizemli bir kişi vardır. Bitcoin’ in ilk takipçilerinden olan Hal Finney bir konsol oyunu geliştiricisidir. Finney, Bitcoin’i Nakamoto’ nun şifreli e-postası ile keşfettiğini söylemektedir. Finney’in Bitcoin ilk geliştiricisi olduğu iddialarını reddetmiştir.

Bitcoin Mucitleri Anonim Kalmayı Seçiyor

Bitcoin yaratıcısı anonim kalmak istemektedir. Bunu belli bir amaç ile yapmak olduğu düşünülmektedir. Örneğin; anonim kimliğini korumak ve oluşacak olumsuz yasal sonuçlarda korunmak. Bu amaçlardan birisi olabilir. Çünkü kripto para piyasasının bir denetim mekanizması olmadığı için kara para aklamada kullanıldığı düşünülmektedir. Ayrıca bir dönem Bitcoin uyuşturucu ticareti için kullanılmıştır.

Yani Bitcoin’i geliştiren kişi veya kişiler kendilerini piyasada yaşanan yasa dışı olaylardan etkilenmemek için gizliyor olabilirler. Nakamoto isminin bir kişi ya da grubun takma ismi olma olasılığı oldukça yüksektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!