Halving Nedir? Halving’in Avantajı Nedir? [ 4 Başlıkta İnceleme ]

Halving Nedir
Halving Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halving Nedir?

Halving Nedir? Halving kelime anlamı olarak ikiye bölmek demektir. Kripto para birimleri (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vb.) madenciliği yaparken, madencilik üretiminde blok başına ödül düzenli aralıklarla yarıya indirilir. Madencilik, hem kripto para birimlerinin üretimi hem de blockchain sistemlerindeki transferlerin onaylanması için gereklidir. Madencilik sonlandırmaları ve işlem yavaşlamaları, sistemin kullanılabilirliğini etkiler. Madencilik tarafından üretilen tüm kripto para birimleri için üretilen birim sayısı düzeltildi. Belirtilen miktardan fazlasını üretemiyoruz. Bu sayede kripto para fiyat oluşumunun ana itici gücü olan arz ve talep dengesi korunarak enflasyonun önüne geçildi.

Türkiye’nin önde gelen Kripto para borsası Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

Bitcoin (BTC), madencilik kripto para birimleri tarafından oluşturulan bir kripto para birimidir. Madenciler, çözdükleri her blok için Bitcoin ile ödüllendirilir. Blockchain ağında hem Bitcoin üretimi hem de işlemler bu şekilde gerçekleşir. Bitcoin (BTC) blok zinciri yarılanması ile blok başına aldığınız ödül yarıya inecektir. Bitcoin (BTC) madenciliği, 31 Ekim 2008’de kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan “Genesis Block” ile başladı. Sonraki tüm onaylar bu bloğa yazılır. Halving Nedir? Bitcoin (BTC) 2008’de ilk ortaya çıktığında, blok başına 50 BTC’lik bir ödül vardı. Madenci sayısını artırmayı ve işlemleri yavaşlatmayı uman geliştiriciler, blok başına ödülü otomatik olarak azaltan bir “yarıya indirme” sistemi oluşturdu. Bitcoin ağındaki ilk halving, blok başına 25 BTC ödülle 2012’de gerçekleşti.

Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen halving, blok başına 12,5 BTC ödülle bir sonraki yarılanmayı 2016’da gerçekleştirdi. 2020’de blok başına 6,25 BTC ödülle üçüncü bir yarılanma olacak. Bitcoin fiyat yarılanması sürecine yansımalar her zaman olumlu ve 2020 yarılanması için beklentiler bu yönde.

Halving’in Avantajı Nedir?

Halving Nedir? Halving, kripto para birimleri madenciliği yaparken belirli aralıklarla madencilik ödüllerinin kasıtlı olarak azaltılmasıdır. Bu sürecin iki temel nedeni vardır. En başından beri kripto para birimlerine inanan kullanıcıları ödüllendirin. Kripto para birimlerine inanan ve ilk çıkışından bu yana bu alanda madencilik yapan kullanıcılar, başlangıçta işlemleri yarıya indirmeye karşı bağışık oldukları için bu alanda çalışan madencilerden çok daha fazla blok ödülü alacaklar. Madencilik süreci sadece kripto para birimlerinin üretimi için gerekli değil aynı zamanda blockchain sistemi üzerinde yapılan transferleri doğrulama görevini de yerine getirdiği için ağın temelini oluşturuyor. Üretilebilecek kripto para birimi sayısının bir sınırı olması, ilk bloğun ödül sayımı devam ederse tüm kripto para birimlerinin üretileceği anlamına gelir.

Halving Nedir? Bu durumda madenciler ödül olmadığı için blockchain ağından yani madencilik ağından çekilmeye başlar ve bu da sistemin tıkanmasına neden olur. Madencileri blockchain ağında kripto para birimleri üretmeye devam edecek kadar uzun süre tutmak için madenci sayısı arttıkça blok ödülünün düşmesi gerekiyor.

Halving Nasıl çalışıyor?

Halving Nedir? Bitcoin genellikle altınla karşılaştırılır. Çünkü Bitcoin, değerli metaller gibi enflasyona dayanabilecek değerli ve kıt bir metadır. Ancak altından farklı olarak, Bitcoin dijitaldir (dünyanın herhangi bir yerine bir e-posta kadar kolay bir şekilde gönderilebilir). Üstelik eksiklik durumu herkes tarafından biliniyor ve doğrulanıyor. U.S. Geological Survey’e göre şimdiye kadar çıkarılan tüm altın olimpik büyüklükteki üç havuzu zar zor doldurabilir, ancak Dünya’da hala ne kadar altın bulunduğunu nasıl bilebiliriz? Hatta her yıl yeni altın rezervlerinin keşfedilmesiyle teslimat süreleri tahmin edilemez hale geliyor.

Bitcoin ise sınırlı ve bilinen bir tedarik planına sahip. Toplamda yalnızca 21 milyon Bitcoin var ve 2020’nin son ayında çıkarılacak 2,5 milyondan az Bitcoin kaldı. • Bitcoin altın gibi çıkarılır. Ancak bu, Bitcoin işlemlerini doğrulamak için birbirleriyle rekabet eden küresel bir bilgisayar ağı tarafından elektronik olarak yapılır.

Madenciler, Bitcoin’deki çabaları için ödüllendirilir. 2020’nin başlarında, yaklaşık her 10 dakikada bir 12,5 yeni Bitcoin çıkarıldı. Mayıs ayında, bu miktar her 10 dakikada bir 6,25 yeni Bitcoin’e düştü.

Blok ödülleri olarak da bilinen Bitcoin madenciliği ödülleri, yaklaşık dört yılda bir yarıya inmeye devam ediyor. Bu süreç, 2140 civarında 21 milyon Bitcoin’in tamamı çıkarılana kadar devam edecek. (Bu noktada, bir Bitcoin madencisinin geliri, doğrudan yeni oluşturulan Bitcoin’leri kazanmak yerine ağdaki işlem ücretlerinden elde edilir.) Daha fazla Bitcoin’in var olması imkânsızdır. Bu noktada, fiat para birimi ve bitcoin zıt kutuplardır. Fiat para biriminin basılması, hükümetin veya merkez bankasının takdirine bağlıdır. Bu muhtemelen enflasyona yol açacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!