Gitcoin Nedir? 5 Başlıkta Gitcoin (GTC) İnceleme

Gitcoin Nedir
Gitcoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gitcoin (GTC) Nedir?

Gitcoin Nedir? Gitcoin (GTC), Ethereum blok zincirinde çalışan bir bağış toplama platformudur. Platform, 2017 yılında Kevin Owocki, Scott Moore ve Vivek Singh tarafından kuruldu. Mayıs 2021’de Gitcoin DAO ve Gitcoin’in yönetim belirteci GTC piyasaya sürüldü. Gitcoin, projelerin, bağımsız geliştiricilerin ve fon verenlerin açık kaynaklı yazılım aracılığıyla bağlantı kurmasına ve işbirliği yapmasına olanak tanır. Proje sahipleri Gitcoin’de reklam verebilirken, grafik tasarımcılar ve yazılımcılar kendilerine uygun projeleri seçip kripto para birimlerinde ödeme alabilirler.

Gitcoin ayrıca Web3 ekosistemine büyük değer katan açık kaynaklı projelerin desteklenmesine yardımcı olur. Fon verenler, Web3 ekosistemi için faydalı gördükleri projeleri desteklemek için Gitcoin’i kullanabilirler. Projeler ayrıca Gitcoin’de hackathon’lara ev sahipliği yapabilir. Gitcoin Nedir? Bireysel katılımcılar, ödüller kazanmak ve benzer düşünen insanlarla ağ kurmak için bu hackathonlara katılabilir. Ayrıca bireyler, ödüller kazanmak ve benzer düşünen insanlarla ağ kurmak için proje sponsorluğundaki hackathonlara katılabilir. Veriler ve fonlar, Ethereum blok zincirinde depolanır ve Gitcoin’in kullanıcı verilerinden para kazanmasını imkansız hale getirir.

Gitcoin Ne İşe Yarar?

Gitcoin Nedir? GTC Coin, Gitcoin platformunun yönetişim belirtecidir. Yukarıda bahsedildiği gibi, Gitcoin’in bir DAO’su vardır. GTC, bu DAO için finansman ve yönetim sağlayacaktır. Bu aslında Ethereum tabanlı bir ERC-20 belirtecidir, ancak GTC’nin Near ağında bir sürümü de mevcuttur. GTC madeni para fiyatı bu yazının yazıldığı sırada 2,86 dolardan işlem görüyor. Ayrıca 14,2 milyon ÖYK dolaşımdadır. Toplam jeton arzı 100 milyon adet olarak belirlenecek. Şimdi GTC madeni para kullanım durumuna bir göz atalım. GTC sahipleri Gitcoin DAO’ya katılabilir. DAO’ya katılan kullanıcılar, platformun işleyişine doğrudan katılarak topluluğa teklif verebilir. Diğer kullanıcıların tekliflerine de oy verebilirsiniz.

Bu nedenle, GTC madeni para sahipleri bazı açılardan Gitcoin hissedarlarına benzer. Bununla birlikte, jetonlar ödüller için de kullanılır. Platformun geliştiricilere verdiği ödül GTC paralarıdır. Kullanıcılar, diğer geliştiricilere GTC veya ETH hakkında ipuçları verebilir. Türkiye’nin en çok yatırımcısı sahip olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir makale yazısından detaylıca ulaşabilirsiniz.

GTC Coin’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Gitcoin Nedir? Gitcoin projesi ve GTC, benzersiz yönleri ile dikkat çekerken yatırımcılar için de önemli avantajlar barındırır. Bir yatırımcı gözünden yapılacak değerlendirmede projenin artıları ve eksileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Avantajları

 • Açık kaynaklı projelerin finansmana erişimini “hibe” yolu ile kolaylaştırır.
 • Büyük ve etkin bir topluluk oluşturarak Web3 gelişimini destekler.
 • Pasif gelir elde edilebilir.
 • Uygulama satış yolu ile geliştiricilere kazanç elde etme fırsatı tanır.
 • Büyük borsalarda listelenir.
 • Güvenlik anlamında geliştirdiği “Gitcoin Passport” ile kimlik bilgilerini saklamaya yardımcı olur.
 • Önemli isimlerce desteklenmektedir.
 • GTC, ekosistemin yönetişiminde kullanılır.

Dezavantajları

 • Maksimum token arzı sınırlandırılmamıştır.
 • GTC Token, yönetişim dışında protokol içi bir kullanım alanına sahip değildir.
 • Dalgalı fiyat seyri nedeniyle GTC Token yatırımı riskli görülebilir.

Gitcoin (GTC) ekonomisi

Gitcoin Nedir? GTC belirteçlerinin toplam arzı 100.000.000’dir. 16 Aralık 2021 tarihi itibariyle dolaşımda olan 14.198.202 adet genel hüküm ve koşul bulunmaktadır. 100.000.000 GTC’nin %15’i geriye dönük airdrop’larda platform kullanıcılarına ve %35’i mevcut paydaşlara dağıtıldı. Kalan %50, Gitcoin DAO tarafından dağıtılacak. Gitcoin DAO için ayrılan GTC belirteçleri, topluluk tarafından yönetilen bir Hazine tarafından yönetiliyor ve bu GTC belirteçleri, Mayıs 2023 civarında 50 milyon kilidi açılana kadar aylık eşit taksitler halinde mevcut olacak. Bunu yapabilirim.

Gitcoin Projesi ve Whitepaper

Gitcoin Nedir? Gitcoin, misyonunu dijital kamu malları yaratmak ve finanse etmek olarak tanımlıyor. Oluşturucu topluluğunun açık ağın geleceğini şekillendirmek için bağlantı kurmasını ve işbirliği yapmasını sağladığını iddia eden Gitcoin, yalnızca son dört yılda dünya çapında on binlerce inşaatçıyı açık kaynak projeleri başlatmak ve bu projeler için para toplamak üzere cezbetti. genişletildi. Gitcoin; projelerin, bağımsız geliştiricilerin ve fon sağlayıcıların açık kaynak yazılımlar aracılığıyla bağlantı kurması ve işbirliği yapması için bir ortam sağlar. Proje sahipleri protokol aracılığıyla reklam yayınlayabilirken, grafik tasarımcılar ve yazılım geliştiriciler favori projelerini seçip çalışmaları karşılığında kripto para birimi ödemeleri alabilirler.

Gitcoin Nedir? Gitcoin, Web3 ekosistemine değer katacağına inandığımız için açık kaynak projelerinin sürdürülmesine de yardımcı olur. Gitcoin, binlerce projenin ve ekibin açık kaynak ekosistemini büyütmesine yardımcı olmak için proje finansmanı sağlar ve her topluluk için fonlara erişimi birleştirmek için kendi bağış toplama programını yürütür. Gitcoin yalnızca sosyalleşmeyi desteklemekle kalmaz, aynı zamanda geliştiricileri çekmek için projeleri hibe ve fonlarla finanse eder. Geliştiriciler, Gitcoin’deki çeşitli topluluklara katılarak takip ettikleri geliştiricilere bağışta bulunabilirler. Web3 eğitim platformuna da sahip olan Gitcoin, DAO’lar ile merkezi olmayan yönetişimi hedefliyor ve ERC-20 standartlarıyla geliştirilen GTC token bu anlayışın merkezinde yer alıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!