GameFi Nedir? GameFi Nasıl Çalışır?

Gamefi Nedir
Gamefi Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GameFi Nedir?

Gamefi Nedir? GameFi, oyun ve finansı birleştiren türetilmiş bir kelimedir. GameFi, oyunculara ekonomik teşvikler sağlayan, oynayarak kazanılan blockchain oyunlarını ifade eder. GameFi ekosistemi, sanal oyun ortamları oluşturmak için kripto para birimleri, benzersiz belirteçler (NFT’ler) ve blockchain teknolojisini kullanır. Oyuncular genellikle görevleri tamamlayarak, diğer oyuncularla savaşarak ve oyunun çeşitli seviyelerinde ilerleyerek oyun içi ödüller kazanabilirler. Varlıklar ayrıca kripto para borsalarında ve NFT pazaryerlerinde satış için oyun dışına aktarılabilir.

GameFi Nasıl Çalışır?

Gamefi Nedir? GameFi’de ödüller birçok biçimde gelir. Örneğin, bu ödüller sanal para birimi veya sanal araziler, avatarlar, silahlar ve kostümler gibi oyun içi varlıklar olabilir. Her GameFi projesinin farklı bir modele sahip olup ve oyun ekonomisi vardır. Çoğu durumda oyun içi varlıklar da, blok zincirinde çalışan NFT’ler olduğunu söyleyebiliriz. Bu, varlıkların NFT pazarında alınıp satılabileceği anlamına gelir. Ancak, oyuncuların ticaret yapmak veya satmak için önce oyun içi varlıkları NFT’ye dönüştürmesi gerekebilir. Oyun içi varlıklar genellikle oyunculara belirli avantajlar sağlayarak daha fazla ödül kazanmalarını sağlar. Türkiye’nin önde gelen Kripto para borsası olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Ancak bazı oyunlar, yalnızca görsel amaçlı olan ve oyunu veya geliri etkilemeyen avatarlar veya dekoratif öğeler içerebilir. Oyuna bağlı olarak oyuncular görevleri tamamlayarak, diğer oyuncularla savaşarak ve topraklarında para kazandıran yapılar inşa ederek de ödüller kazanabilirler. Bazı oyunlar, oyuncuların oyunu hiç oynamadan diğer oyunculara oyun varlıklarını stake ederek veya ödünç vererek pasif gelir elde etmelerine olanak tanır. GameFi’de yaygın olarak bulunan bazı özelliklere bir göz atalım.

GameFi’nin Geleceği!

Gamefi Nedir? GameFi projelerinin sayısı 2021’de önemli ölçüde artacak ve artmaya devam edebilir. Mart 2022 yılı itibariyle, DappRadar’da listelenen ve 1.400’den fazla blockchain oyunu bulunduğunu söyleyebiliriz. Popüler oyun artık Ethereum, BNB Smart Chain (BSC), Polygon, Harmony, Solana ve diğer birçok blok zincirinde mevcut. GameFi’nin yükseliş eğiliminin, blockchain teknolojisi ilerledikçe daha hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor. Oyun içi varlıklara sahip olma ve oyunlardan para kazanma yeteneği olup, GameFi’yi özellikle gelişmekte olan ülkeler için çok çekici bir hale getiriyor.

Dijital Varlık Mülkiyeti

Gamefi Nedir? Daha önce bahsedildiği gibi, blockchain teknolojisi, dijital varlıkların sahipliğini mümkün kılarak oyuncuların oyun içi varlıklarından çeşitli şekillerde para kazanmalarına olanak tanır. Video oyunlarına benzer şekilde, oyuncular avatarlarına, evcil hayvanlarına, evlerine, silahlarına, araçlarına ve daha fazlasına sahip olabilir. Ancak GameFi, bu varlıkların blok zincirinde NFT’ler (aka NFT çıktıları) olarak çıkarılmasına veya oluşturulmasına izin verir. Bu, oyunculara varlıkları ve doğrulanabilir sahiplikleri üzerinde tam kontrol sağlar.

Decentraland ve The Sandbox gibi bazı popüler meta-evren oyunları, arazi mülkiyeti kavramına odaklanır. Oyuncular sanal araziyi nakde çevirebilirler. Sandbox, oyuncuların dijital mülkler satın almalarına ve gelir elde etmelerine olanak tanır. Örneğin, arazinizi ziyaret eden diğer kullanıcılardan ücret toplayabilir, etkinliklere ve içeriklere ev sahipliği yaparak jeton ödülleri alabilir veya kişisel arazinizi diğer kullanıcılara kiralayabilirsiniz.

DeFi Uygulamaları!

Gamefi Nedir? Bazı GameFi projeleri ayrıca DeFi ürünleri ve staking, likidite madenciliği ve verim çiftçiliği gibi özellikler sunar. Oyuncular, ödüller kazanmak, özel öğelerin kilidini açmak veya yeni oyun seviyelerine erişmek için genellikle oyun içi jetonları kullanabilir. Bir DeFi öğesi eklemek, kripto oyununu daha merkezi olmayan hale getirir. Oyun güncellemelerini merkezi olarak yöneten geleneksel oyun stüdyolarının aksine, bazı GameFi projeleri topluluğun karar verme sürecine katılmasına izin verir.

Topluluk, merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) aracılığıyla öneriler sunabilir ve gelecekteki güncellemeler için oy kullanabilir. Örneğin, Decentraland oyuncuları Yönetim Simgelerini (MANA) DAO’da kilitleyerek oyun ve organizasyon politikaları üzerinde oy kullanabilirler. Ne kadar çok jeton kilitlenirse, oylama gücü o kadar yüksek olur. Bu, oyuncuların oyun geliştiricileriyle doğrudan iletişim kurmasına ve oyunlarının gelişimini etkilemesine olanak tanır.

Video Oyunları GameFi Sayılır Mı?

Gamefi Nedir? Geleneksel video oyunları oynayan kullanıcılar ayrıca oyun içi para kazanabilir ve karakterlerinin seviyesini yükseltmek için dijital varlıklar toplayabilir. Ancak, bu jetonlar ve eşyalar oyun dışında takas edilemez (veya tasarlanamaz). Genellikle bu varlıkların oyun alanı dışında bir değeri bile yoktur. Giyildiğinde bile, oyuncuların gerçek dünyada varlıklardan para kazanması veya ticaret yapması genellikle yasaktır. Blockchain oyunlarındaki oyun içi jetonlar ve varlıklar genellikle kripto para birimleri ve NFT’lerdir.

Kripto veya NFT yerine sanal jeton kullanan bazı blockchain oyunları var ama oyuncular isterlerse oyun içi varlıklarını NFT’ye çevirebiliyorlar. Bu, oyuncuların kazançlarını kripto para birimi cüzdanlarına aktarabilecekleri ve kripto para borsalarında ve NFT pazar yerlerinde varlık alıp satabilecekleri anlamına gelir. Oyuncuların sanal para birimi kazançlarını itibari para birimine çevirmeleri de mümkündür.

GameFi Oyunlarına Nasıl Başlayabilirsiniz?

Gamefi Nedir? Piyasada her biri farklı çalışan binlerce blockchain oyunu var. Dolandırıcılık projelerinden ve sahte web sitelerinden haberdar olmalısınız. Cüzdanınızı rastgele web sitelerine bağlamak veya onlardan oyun indirmek risklidir. İdeal olarak, sadece bu amaç için yeni bir kripto cüzdanı oluşturmalı ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda kullanmalısınız. Bulduğunuz oyunun güvenli olduğundan eminseniz, aşağıdaki adımları izleyerek başlayabilirsiniz.

  1. Bir Kripto Cüzdanı Oluşturun

Gamefi Nedir? GameFi World’e erişim, Trust Wallet veya MetaMask gibi uyumlu bir kripto para birimi cüzdanı gerektirir. Oynadığınız oyunlara bağlı olarak, farklı cüzdanlara ihtiyacınız olabilir veya farklı blockchain ağlarına bağlı olabilirsiniz. Örneğin, BNB akıllı zinciri (eski adıyla Binance akıllı zinciri), önce MetaMask’ın BSC ağına bağlanmasını gerektirir. Trust Wallet’ı veya desteklenen herhangi bir kripto cüzdanını da kullanabilirsiniz. Oyunun resmî web sitesini ziyaret ederek desteklenen cüzdanları kontrol edebilirsiniz.

Kripto cüzdanınızı Ethereum blok zincirine bağlayabilir ve Ethereum ağında çalışan çoğu oyuna erişebilirsiniz. Yine de Axie Infinity ve Gods Unchained gibi bazı oyunlar maliyetleri azaltmak ve performansı artırmak için kendi cüzdanlarını geliştiriyor. Axie Infinity, Ethereum tabanlıdır, ancak oyun ekibi Ronin ağını bir yan zincir olarak geliştirmiştir. Bu nedenle, Axie Infinity ekosistemiyle etkileşime geçmek için resmi Ronin cüzdanını kullanmalısınız. Bir yan zincir olan Ronin Ağı, Axie’yi ticareti ve üretimi çok daha ucuz hale getirerek oyunun maliyetini düşürür.

  1. Cüzdanınızı Oyuna Bağlayın

Gamefi Nedir? Herhangi bir blockchain oyunu oynayabilmek için önce cüzdanınızı bağlamanız gerekir. Sahte kopyalara değil, resmî web sitelerine bağlantı verdiğinizden emin olmanız önemlidir. Oyunun web sitesini ziyaret edin ve kripto cüzdanınızı bağlama seçeneğini arayın. Bir kullanıcı adı ve parola belirlemenizi gerektiren geleneksel çevrimiçi oyunların aksine, çoğu blockchain oyunu, oyun hesapları olarak kripto cüzdanlarını kullanır. Bu nedenle oyuna bağlanmadan önce cüzdanınızla bir mesaj imzalamanız istenebilir.

  1. Oyunun Şartlarını İnceleyin

Gamefi Nedir? GameFi projelerinin çoğu, oyunu başlatmak için oyun içi kripto para belirteçlerinin veya NFT’lerin satın alınmasını gerektirir. Koşullar oyundan oyuna değişir, ancak her zaman kazanma şansınızı genel riske karşı tartmalısınız. İlk yatırımınızı telafi etmek ve kar etmeye başlamak için gereken tahmini süreyi belirlediğinizden emin olun. Axie Infinity oynamak için oyun cüzdanınızda 3 Axie’ye ihtiyacınız var. Bu Axies, Axie Pazarından satın alınabilir.

Axie’yi satın almak için, Ronin cüzdanınıza paketli ETH (WETH) eklemeniz gerekir. Kripto para borsalarından ETH satın alabilir ve bu ETH’leri Ronin cüzdanınıza göndermek için Ronin Bridge’i kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Ronin Wallet’ı kullanma bölümüne bakın. Lütfen makalemizi okuyunuz. Yeterli paranız yoksa veya risk almak istemiyorsanız burs programlarına bakabilirsiniz. Bu programlar, oynamak için NFT’lerin kiralanmasına izin verir, ancak kazançların NFT sahibi ile paylaşılması gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!