BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Fork Nedir? Fork Neden Olur?

0 13

Fork nedir; Türkçe karşılığı çatallama olan Fork kelimesinin kripto para varlıkları arasında kullanılan bir karşılığı vardır. BTC ve ETH üzerinden genellikle rastlanan tanım, mevcut bağlı blok zincirlerin ağlarında ayrı kopyalarla bölünmesi durumudur. Blok zincir ağısından ayrılarak kurulan başka bir ağ olarak tanımlanır. Çatalla terimi de bu nedenle kullanılır.

Fork Nedir Ve Neden Olur?

Fork nedir; kurulan para birimleri tokenlerini çıkarmak için Fork işlemini kullanmaktadır. Farklı bağlantılarla üretimin devam ettiği, hız ve güvenlik açısından da belirli bir kripto paraya bağlı olarak ilerlemeye devam eder. Altcoin ve token üretimde ağın çatallanmasıyla birlikte yeni üretim kaynaklarının oluşması sağlanmaktadır.

  • Soft folk ne demek; Fork kelimesi çatallama olarak kabul edilmekte ve soft Fork kelimesi de blok zincir ağının alternatif olarak oluşturulduğu eski ağların güncelleme şeklidir. Eski ağda bulunan zincir devam eder.
  • Hard Fork ne demek; blok zincir ağı bölümündeki keskin bölünmeyi ifade etmektedir. Eski ağlarda bulunan güvenlik açıklarını kapatmak için eklenebilecek özelliklere sahiptir. Kullanıcılar yeni ağa geçmek zorundadır.

Fork çatallama işlemiyle tokenler oluşturulurken, yeni ağ ve eski ağlar üzerinden teknik özelliklere bakılarak işlem yapılabilir. Çoğunlukla kullanılan soft Fork işlemleri yeni ağı kabul ederek ilerlemeye devam eden sistem özellikleri de sunmaktadır. Blok zincir inşa etmek için hard Fork kullanılması gerekir ve güvenlik açıklarının kapatılarak işlem yapılması önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.