Fork Nedir? Fork Neden Olur?

Fork Nedir
Fork Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fork nedir; Türkçe karşılığı çatallama olan Fork kelimesinin kripto para varlıkları arasında kullanılan bir karşılığı vardır. BTC ve ETH üzerinden genellikle rastlanan tanım, mevcut bağlı blok zincirlerin ağlarında ayrı kopyalarla bölünmesi durumudur. Blok zincir ağısından ayrılarak kurulan başka bir ağ olarak tanımlanır. Çatalla terimi de bu nedenle kullanılır.

Fork Nedir Ve Neden Olur?

Fork nedir; kurulan para birimleri tokenlerini çıkarmak için Fork işlemini kullanmaktadır. Farklı bağlantılarla üretimin devam ettiği, hız ve güvenlik açısından da belirli bir kripto paraya bağlı olarak ilerlemeye devam eder. Altcoin ve token üretimde ağın çatallanmasıyla birlikte yeni üretim kaynaklarının oluşması sağlanmaktadır.

  • Soft folk ne demek; Fork kelimesi çatallama olarak kabul edilmekte ve soft Fork kelimesi de blok zincir ağının alternatif olarak oluşturulduğu eski ağların güncelleme şeklidir. Eski ağda bulunan zincir devam eder.
  • Hard Fork ne demek; blok zincir ağı bölümündeki keskin bölünmeyi ifade etmektedir. Eski ağlarda bulunan güvenlik açıklarını kapatmak için eklenebilecek özelliklere sahiptir. Kullanıcılar yeni ağa geçmek zorundadır.

Fork çatallama işlemiyle tokenler oluşturulurken, yeni ağ ve eski ağlar üzerinden teknik özelliklere bakılarak işlem yapılabilir. Çoğunlukla kullanılan soft Fork işlemleri yeni ağı kabul ederek ilerlemeye devam eden sistem özellikleri de sunmaktadır. Blok zincir inşa etmek için hard Fork kullanılması gerekir ve güvenlik açıklarının kapatılarak işlem yapılması önemlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!