Etherscan Nedir? Etherscan Nasıl Kullanılır?

Etherscan Nedir
Etherscan Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etherscan Nedir?

Etherscan Nedir? Etherscan, Ethereum blok zinciri, akıllı sözleşmeler, adresler vb. üzerindeki işlemlerin genel verilerini görüntülemenizi sağlayan bir blok zinciri gezginidir. Tüm Ethereum işlemleri halka açıktır ve Etherscan bir arama motoru görevi görür. İşlem karmaları (işlem kimlikleri), belirteçler, akıllı sözleşmeler ve cüzdan adresleri dahil olmak üzere tüm ilgili etkinlikleri görmek için kullanılabilir. Etherscan üyesi olmanıza gerek yok ancak ek özellikler için hesap oluşturabilirsiniz. Örneğin, yeni işlemlerden haberdar olmak için uyarılar ayarlayabilir, geliştirici araçlarına erişebilir ve veri akışları oluşturabilirsiniz.

Etherscan Nedir? Etherscan, özel anahtarların kullanılabileceği veya saklanabileceği bir Ethereum cüzdanı sunmaz. Etherscan kullanarak ticaret yapmak da mümkün değildir. Etherscan yalnızca bir blok zinciri bilgi kaynağı ve bir akıllı sözleşme veritabanı olarak hizmet eder. Trust Wallet, MetaMask, Math Wallet, Binance Chain Wallet gibi kripto para birimlerinin ticareti veya saklanması için kripto para birimleri cüzdanına ihtiyacınız vardır. Türkiye’nin Global borsası olan Dyorex Kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir makale yazısından ulaşabilirsiniz.

Neden Etherscan Kullanmalıyım?

Etherscan Nedir? Etherscan, Ethereum için en güvenli ve popüler blok gezginlerinden biridir. Fakat zincir üzeri detayları test etmek için niçin Etherscan benzer biçimde bir blok gezgini kullanmanız icap ettiğini anlamanız daha önemlidir. Blockchain`le iyi mi etkileşim kurduğunuz ile alakalı daha çok bilgiye haiz olmanız, Dapp ve işlemlerde nelerin olup bittiğini anlamanıza destek olabilir. Bu malumat bununla beraber sizi güvende tutabilir ve şüpheli blockchain etkinliklerini belirlemenize destek olabilir.

Örneğin balina uyarıları, yüksek tutarlarda kripto paranın bir borsaya taşındığı mevzusunda sizi bilgilendirebilir. Her vakit için geçerli olmasa da bu hareket, büyük bir elden çıkarmanın yapılacağını gösterebilir. Projelerin kurucularının, proje tokenleriyle neler yaptığını da görebilirsiniz. Bu da potansiyel dolandırıcılıkları veya geliştiricilerin projelerini terk ederek coinlerini sattığı havuz boşaltmaları (rug pull) belirlemenize destek olur.

Etherscan Ne İçin Kullanılır?

Etherscan Nedir? Etherscan, ayrıntılı zincir bilgileri sağlayan popüler bir Ethereum blok gezginidir. Etherscan, blok zincirleri, diğer cüzdanlar ve DApp’ler ile tam olarak nasıl etkileşime girdiğinizi anlamanıza yardımcı olur. Böylece Etherscan’i aşağıdakiler gibi birçok amaç için kullanabilirsiniz:

ETH Cüzdanını Doğrula: Doğrulamak istediğiniz cüzdan adresini arama kutusuna yapıştırmanız gerekecek. Ardından bu cüzdanın temel bilgilerini kontrol edebilirsiniz. B. USD cinsinden genel cüzdan bakiyesi, cüzdandaki jeton türleri ve her bir varlığın bakiyesi. ETH ve ERC-20, ERC-721, ERC-1155 belirteçleri için işlemleri doğrulayın. Bu işlemin durumunu da kontrol edebilirsiniz (başarılı, beklemede veya iptal edildi).

Etherscan Nedir? İşlem karmasına göre cüzdan bilgilerini alın. Proje belirteci akıllı sözleşmesini kontrol edin. Cüzdan bakiyelerini veya projeleri kontrol edin (bakiye dalgalanmalarını, ICO’ları, büyük miktarlarda kripto para borsalara taşındığında proje kurucularının projenin belirteçleriyle ne yaptığını takip edin…). Cüzdan jetonlarınızdaki değişiklikleri izlemek için bir izleme listesi oluşturun. Etherscan ayrıca geliştiricilerin bu API’yi (web sitesi, uygulama) uygulaması için bir API sağlar.

Etherscan Üzerinden Gaz Ücreti Takibi Nasıl Yapılır?

Etherscan Nedir? Ethereum işlem maliyetlerine gas ücreti denir. Ethereum ağındaki işlem yoğunlukları değişiklik gösterir. Ethereum’un açık artırmaya dayalı modeli, kullanıcılar teklif verdikçe ağ trafiğini artırarak, işlemleri olabildiğince çabuk tamamlamalarına ve bir sonraki bloğa geçmelerine olanak tanıyarak ortalama gas fiyatlarını yükseltir. Sonuç olarak, işlemler ertelenir veya bazı işlemler başarısız olur. Gaz ücreti, denenen işlemde yer alan bloklara ve ağ tıkanıklığı derecesine bağlıdır. İşlem yapmadan önce gaz fiyatlarını belirlemek için Etherscan’in “Gaz Takibi” özelliğini kullanın. Kullanıcıların farklı zaman dilimlerinde gaz fiyatlarındaki değişiklikleri, ağ tıkanıklığını ve işlem başına işlem maliyetlerini tahmin etmelerini sağlar. Bir kullanıcının cüzdan bakiyesinin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için, cüzdan adresini Etherscan’de arayın ve Analitik’e tıklayın.

Kullanıcılar buradan bu cüzdanın ETH bakiyesini, tüm transfer geçmişini, yapılan tüm işlemleri ve ödenen ücretleri görebilir. Etherscan uygulamasının Sözleşmeyi Oku ve Sözleşmeyi Yaz işlevleri, özel izinler olmadan akıllı sözleşmeleri okumak ve düzenlemek için kullanılabilir. Çeşitli belirteçler ve akıllı sözleşmeler hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlayabilir. Kullanıcılar ayrıca, belirteç transferlerini başlatmak ve akıllı sözleşme işlemlerini onaylamak için bu özellikleri kullanabilir. Bir kullanıcının cüzdan erişiminden bir belirteci kaldırmak için Etherscan’in belirteç yetkilendirme denetleyicisini kullanın. Kullanıcılar jeton satın almak veya takas etmek için dApp’lerle etkileşime girdiklerinde, izinlerini alarak doğrudan cüzdanlarına tıklarlar.

Etherscan Nedir? Bu, dApp’leri, kullanıcıların Ethereum cüzdan adreslerine erişim elde etmek isteyen dolandırıcılar için çok çekici bir hedef haline getiriyor. Kullanıcılar, şüpheli etkinlik görürlerse veya dApp’lerinin güvenliğinin ihlal edildiğini düşünürlerse, belirli cüzdan adreslerine erişimi iptal etmek için Etherscan’i kullanabilirler. Kullanıcının cüzdandaki varlıkları kaybolmaz, ancak kullanıcının dApp’e bir sonraki erişiminde belirteci yeniden yetkilendirmesi gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!