Etherscan Nedir? Etherscan’de Akıllı Sözleşmelere Nasıl Bakılır?

Etherscan Nedir
Etherscan Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etherscan Nedir?

Etherscan Nedir? Etherscan, Ethereum blok zinciri, akıllı sözleşmeler, adresler vb. üzerindeki işlemlerin genel verilerini görüntülemenizi sağlayan bir blok zinciri gezginidir. Tüm Ethereum işlemleri halka açıktır ve Etherscan bir arama motoru görevi görür. İşlem karmaları (işlem kimlikleri), belirteçler, akıllı sözleşmeler ve cüzdan adresleri dahil olmak üzere tüm ilgili etkinlikleri görmek için kullanılabilir. Etherscan üyesi olmanıza gerek yok ancak ek özellikler için hesap oluşturabilirsiniz. Örneğin, yeni işlemlerden haberdar olmak için uyarılar ayarlayabilir, geliştirici araçlarına erişebilir ve veri akışları oluşturabilirsiniz.

Etherscan Nedir? Etherscan, özel anahtarların kullanılabileceği veya saklanabileceği bir Ethereum cüzdanı sunmaz. Etherscan kullanarak ticaret yapmak da mümkün değildir. Etherscan yalnızca bir blok zinciri bilgi kaynağı ve bir akıllı sözleşme veritabanı olarak hizmet eder. Kripto para ticareti yapmak veya depolamak için Trust Wallet, MetaMask, Math Wallet gibi bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız var. Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Neden Etherscan Kullanmalıyım?

Etherscan Nedir? Etherscan, Ethereum’daki en güvenilir ve popüler blok kaşiflerinden biridir. Ancak, zincir üstü bilgilerin neden Etherscan gibi bir blok gezgini kullanılarak doğrulanması gerektiğini anlamak daha önemlidir. Blockchain ile nasıl etkileşim kuracağımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, dapp’ler ve işlemlerde neler olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Bu bilgiler aynı zamanda kullanıcıları korumaya ve şüpheli blok zinciri etkinliğini belirlemeye yardımcı olur. Örneğin, balina uyarıları, büyük miktarlarda kripto para biriminin borsalara taşındığını size söyleyebilir.

Bu her zaman böyle olmayabilir, ancak hareket, büyük bir elden çıkarmanın gerçekleşmek üzere olduğunun sinyalini verebilir. Proje kurucularının proje belirteçleriyle ne yaptığını da görebilirsiniz. Bu, geliştiricilerin projelerini terk etmelerine ve madeni paralarını satmalarına neden olan potansiyel dolandırıcılıkları ve gecikmeleri belirlemelerine yardımcı olur.

How to Create your Own Ethereum (ERC20 Token) in Under 10 Minutes - Kinda Lame

Etherscan’de Akıllı Sözleşmelere Nasıl Bakılır?

Etherscan Nedir? DApp’lerinizde sık sık akıllı sözleşmelerle çalışıyorsanız, bu sözleşmeleri Etherscan’de nasıl bulacağınızı öğrenmek faydalı olabilir. Bu şekilde, parayı doğru sözleşmeye gönderdiğinizden emin olabilirsiniz. Cüzdanınıza yeni bir jeton eklemeniz gerekirse, jetonun sözleşme adresini bulmanız gerekecektir. Belirteç mantığı için akıllı sözleşme adresine bakın. Örneğin, burada jeton transferlerinin nasıl yapıldığı ve jetonların diğer operasyonel özellikleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Tokeninizin adresini bulmak için CoinMarketCap, CoinGecko veya projenin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca https://etherscan.io/tokens’a da göz atabilirsiniz. Doğru belirteç adresini eklediğinizden emin olun ve yukarıdaki web sitesinde kontrol edin.

Etherscan’de İşlemlerimi Nasıl Bulabilirim?

Etherscan Nedir? Etherscan aracılığıyla bir işlemi aramanın en kolay yolu, txid’i (işlem kimliği) kullanmaktır. Ancak, işlem kimliğine erişiminiz yoksa veya konumunu bilmiyorsanız, iki cüzdan adresinden birini de bir arama motoruna girebilirsiniz. Arama çubuğuna işlem kimliğinizi veya cüzdan adresinizi girin; Etherscan, işleminiz ve bakiyeniz dahil tüm ayrıntıları size gösterecektir. Kullanıcılara Ethereum cüzdan adresleriyle ilgili sağlanan bilgiler, cüzdanın mevcut ETH bakiyesine ve karşılık gelen USD değerine bağlıdır.

Bununla birlikte Etherscan, Tokens sekmesi altındaki Ethereum blok zincirinde ERC-20 ve ERC-721 formatındaki birçok tokeni de destekler. Kullanıcılar, bir Ethereum cüzdanı veya işlem kimliği ararken ihtiyaç duydukları tüm bilgileri görüntüleyebilir. Örneğin, kullanıcılar her işlem için işlem kimliği, blok numarası, işlem süresi, gönderici ve alıcı cüzdan adresleri, işlem değeri ve işlem ücreti gibi bilgilere erişebilir.

Etherscan Üzerinden Gaz Ücreti Takibi Nasıl Yapılır?

Etherscan Nedir? Ethereum işlem maliyetlerine gas ücreti denir. Ethereum ağındaki işlem yoğunlukları değişiklik gösterir. Ethereum’un açık artırmaya dayalı modeli, kullanıcılar teklif verdikçe ağ trafiğini artırarak, işlemleri olabildiğince çabuk tamamlamalarına ve bir sonraki bloğa geçmelerine olanak tanıyarak ortalama gas fiyatlarını yükseltir. Sonuç olarak, işlemler ertelenir veya bazı işlemler başarısız olur. Gaz ücreti, denenen işlemde yer alan bloklara ve ağ tıkanıklığı derecesine bağlıdır. İşlem yapmadan önce gaz fiyatlarını belirlemek için Etherscan’in “Gaz Takibi” özelliğini kullanın. Kullanıcıların farklı zaman dilimlerinde gaz fiyatlarındaki değişiklikleri, ağ tıkanıklığını ve işlem başına işlem maliyetlerini tahmin etmelerini sağlar. Bir kullanıcının cüzdan bakiyesinin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için, cüzdan adresini Etherscan’de arayın ve Analitik’e tıklayın.

ERC20 là gì? Hướng dẫn cách tạo ví ERC20 đơn giản, nhanh chóng nhất

Kullanıcılar buradan bu cüzdanın ETH bakiyesini, tüm transfer geçmişini, yapılan tüm işlemleri ve ödenen ücretleri görebilir. Etherscan Nedir? Etherscan uygulamasının Sözleşmeyi Oku ve Sözleşmeyi Yaz işlevleri, özel izinler olmadan akıllı sözleşmeleri okumak ve düzenlemek için kullanılabilir. Çeşitli belirteçler ve akıllı sözleşmeler hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlayabilir. Kullanıcılar ayrıca, belirteç transferlerini başlatmak ve akıllı sözleşme işlemlerini onaylamak için bu özellikleri kullanabilir. Bir kullanıcının cüzdan erişiminden bir belirteci kaldırmak için Etherscan’in belirteç yetkilendirme denetleyicisini kullanın.

Kullanıcılar jeton satın almak veya takas etmek için dApp’lerle etkileşime girdiklerinde, izinlerini alarak doğrudan cüzdanlarına tıklarlar. Bu, dApp’leri, kullanıcıların Ethereum cüzdan adreslerine erişim elde etmek isteyen dolandırıcılar için çok çekici bir hedef haline getiriyor. Kullanıcılar, şüpheli etkinlik görürlerse veya bir dApp’in güvenliğinin ihlal edildiğini düşünürlerse, belirli cüzdan adreslerine erişimi iptal etmek için Etherscan’i kullanabilirler. Kullanıcının cüzdandaki varlıkları kaybolmaz, ancak kullanıcının dApp’e bir sonraki erişiminde jetonları yeniden yetkilendirmesi gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!