Bitcoin Dominance Nedir? Dominance Neyi İfade Eder?

Bitcoin Dominance Nedir
Bitcoin Dominance Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin Dominance Nedir? Hakimiyet kelime anlamından “üstünlük, hakimiyet” şeklinde ifade edilir. Türkçeye hâkim kelime olarak da bilinir. Bu anlamda piyasaya göre bir avantaj olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle kripto para piyasa değeri, toplam kripto para piyasa değerine bölünerek belirlenir. Bu da hakimiyet etkisini görünür kılıyor ve kripto para birimleri ile diğer borsaların etkisinin ne kadar güçlü olduğunu anlamamızı sağlıyor. Yani ne kadar avantaj veya dezavantaja sahip olduğunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Dolayısıyla borsa ile birlikte hakimiyet kelimesi de bu piyasanın birçok alanında önemli anlamlar taşımaktadır. Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin piyasasının artan hakimiyetinin ana nedenlerinden biri, Bitcoin’in yükselen fiyatının daha fazla kullanıcıyı çekmesi ve işlem hacmini arttırması, dolayısıyla diğer kripto para birimlerine göre talebin artmasıdır. Kripto para piyasasının öncelikle Bitcoin tarafından yönlendirildiğini söylemek abartı olmaz. Bitcoin’in hakimiyetini artıran talep artışı, kullanıcıların düşük hacimli, nispeten riskli kripto para birimlerini terk edip Bitcoin’e geçtiğinin de göstergesi olabilir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, kripto para birimi endüstrisini şekillendirmeye izin verir. Piyasadaki çok sayıda kripto para birimine rağmen, piyasada hala Bitcoin’in ağırlığıyla eşleşebilecek hiçbir kripto para birimi yok.

What Is BTC Dominance? How To Use it in Your Crypto Trades

Bitcoin’in piyasa hakimiyetini etkileyen faktörler

Değişen trendler

2017 boğa sezonundan önce, Bitcoin’in piyasanın %90’ından fazlasına hâkim olması yaygın bir durumdu. Altcoin’ler her geçen gün daha fazla yatırımcı çekerken, BTC pazar payının bir kısmını başka projelere kaptırmaya başladı. Bitcoin’den farklı olarak birçok altcoin, oyunlar, sanat ve merkezi olmayan finansal hizmetler gibi havale dışı çeşitli alanlarda faaliyet gösterir. Bitcoin Dominance Nedir? Kripto para piyasasının gidişatına bağlı olarak bazı projeler daha fazla ilgi görebilir. Örneğin, NFT’lere olan ilginin patlaması BTC’nin hakimiyetini azaltabilir.

Boğa veya ayı piyasası

Stablecoinlerin popülaritesi son yıllarda önemli ölçüde arttı. Bu, Bitcoin’in pazar hakimiyeti üzerinde olumsuz bir etki yarattı. Ayı mevsimlerinde, yatırımcılar kripto varlıklarını satarak güvenli bir sığınak olarak stablecoin’lere sığınırlar. Stablecoin satın almak için BTC satan yatırımcılar, Bitcoin’in piyasa hakimiyetini olumsuz etkileyebilir. Bir boğa piyasasında bunun tersi doğrudur. Kripto para piyasası yükselirken, yatırımcılar stablecoin satma ve Bitcoin gibi varlıklara yatırım yapma eğilimindedir.

What Is Bitcoin Dominance and How It Can Be Used to Make Better Trades | CoinCodex

Yeni coinlerin ortaya çıkışı

Bitcoin Dominance Nedir? Piyasaya giren yeni paralar hızla popüler hale gelebilir ve BTC’nin hakimiyetini azaltabilir. Bitcoin’in piyasadaki diğer tüm kripto para birimlerine karşı “savaştığını” unutmayın, bu nedenle birkaç popüler altcoinin aynı anda ortaya çıkması, bitcoin’in pazar payını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda bunun tersi de doğrudur. Kripto para projeleri de popülaritesini kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu durumda Bitcoin’in pazar payının artmaya devam edeceğini tahmin edebiliriz.

Dominance Neyi İfade Eder?

Bitcoin Dominance Nedir? En tuhaf konulardan biri de tahakkümün ne olduğudur. Bu, özellikle kripto para piyasasında yapılan işlemler için geçerlidir. Yani genel olarak yükselme ve düşme durumunu anlatır. Yani Bitcoin ile ilgili etkileşimleri ve durumları gösterir. Çünkü Bitcoin bağlamında yaşanan iniş çıkışlara ve işe bağlı olarak diğer coinler üzerinden işlemler yapılıyor. Bu bize borsayı neyin yönettiği hakkında bilgi verir. Buna genellikle tahakküm denir. Diğer bir deyişle pazardaki hâkim yapıyı temsil etmektedir. Bu doğrultuda baskın faktör altcoinler olarak devam ederken, Bitcoin ters yönde ilerliyor. Başka bir deyişle, birinde düşüş diğerinde yükseliş anlamına gelir.

Bitcoin Dominance ve Altcoin İlişkisi

Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin hakimiyeti ile altcoinler arasında doğrudan bir ilişki var. Bitcoin’in hakimiyeti aslında altcoinlere göre hesaplanıyor. Bitcoin’in piyasa değeri ve altcoinler tarafından üretilen değer, doğrudan BTC kontrolünün değerini şekillendirir. BTC Hakimiyeti, BTC’nin piyasa değerinin kripto para birimlerinin toplam piyasa değerine oranı olarak bilinir. Altcoinlerin değeri arttıkça BTC’nin hakimiyeti azalıyor. Bu, BTC değer kaybettiğinde de olabilir. Yaygın olarak “alt sezon” olarak bilinen şeyi deneyimlemek, diğer kripto para birimlerinin Bitcoin’e karşı değer kazandığı anlamına gelebilir. Bu durumda BTC’nin hakimiyeti azalacak ve piyasa daha olgun bir ekosisteme dönüşecektir.

Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin’in temel fikri bu olgunluk düzeyine uygundur. Tekeller, BTC Teknik İncelemesi ve burada yer alan bilgilerle tutarsız sonuçlar üretir. Çünkü Bitcoin’in temel prensiplerinden biri ademi merkeziyetçilik olarak ifade edilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!