ENS Nedir? Nasıl Çalışır?

ENS Nedir
ENS Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ENS nedir; Ethereum zinciri üzerinde dağıtık, şeffaf ve geliştirilebilir bir adlandırma düzenidir. Adresler basit ve anlaşılır hale dönüştürülür. Ethereum Name Service yerel jeton birimi olarak ENS kullanır.

Sanal cüzdan adreslerini her katılımcının okumayabilmesi için basit hale getirir. Bu proje katılımcılara öteki kripto borsası ürünleri ve NFT’ lere çabuk ve kolay bağlanmayı sağlar. Karmaşık ve unutulan IP adreslerini akılda kalan URL formlarına dönüştürerek kullanır. Görüldüğü gibi projenin çeşitli kullanım alanları vardır.

Ethereum Name Service (ENS) Nasıl Çalışıyor?

Özgün bir tasarım olan ENS alan ismi simgesi olarak ERC-721 NFT’ lerini tercih etmiştir. NFT farklı bir katılımcıya verilebilir. Ya da satılarak alan ismi ticaretine başlanabilir. Sanal cüzdanlar ve sistem dataları yatırımcısı tarafından idare edilir. ENS ile çalışmak için .eth adres uzantısı satın almak gerekir.

.eth uzantısı olan adresler yıl bazında kiralanabilir. Bazı popüler kişilerin .eth uzantısı olan adresleri açık attırma ile piyasada satılmıştır. Alt alan adı hizmeti de sunulur. Alt alan adı yaratmak için ilk adım .eth uzantılı alan adresleri almaktır.

ENS Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Ethereum Name Service (ENS) nedir; sanal cüzdan adresleri ile kripto para aktarımlarının yaşattığı sorunları çözen bir tasarıdır. Yanlış adrese veya farklı adresler para aktarımını önler.  Adresler basit ve kolay hatırlanır şekillere getirildiği için ENS kullanımı bu sorunları çözer. Yanlış yapma ihtimali en aza iner.

ENS ile alan adı alan yatırımcı ilerleyen zamanlarda isterse farklı datalar için kullanabilecekleri alt alan adları yaratır. Akıllı sözleşmeler ya da firma datalarını iletecek şekilde de ENS yarar sağlar.

ENS Alan Adı Alımı Nasıl Yapılır?

https://app.ens.domains/ internet adresi üzerinden tercih ettiğiniz alan adını daha önce alınmamış ise alabilirsiniz. Tercih edilen alan adını sanal cüzdanınızı siteye ekleyerek Ethereum coin vererek alabilirsiniz. Sermayenize göre maliyetleri karşılayarak alan adı kiralama (en az bir yıl için) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!