DEX Nedir?

DEX Nedir
DEX Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEX Nedir; Decentralized Exchange kısaltması olarak merkezi olmayan borsa anlamı taşır. Bu durum kripto para borsasında gözlemlendiği gibi merkezi bir otoriteye sahip olmayan hizmetlerdir. DEX, kripto para borsasında alıcı ve satıcıları birbirine bağlayan bir ortam yaratır. Bu sayede kullanıcılar kendi özel anahtarlarıyla işlemlerini yaparlar. DEX borsaları kullanıcıların bağımsız şekilde yatırım yapmalarını sağlayan piyasalar oluşturur.

DEX’in Avantajları

DEX’in avantajları, kripto para borsası üzerinden yarattığı etkilerden de belli olur. Kripto para borsasına yapmış olduğu merkeziyetsiz sistem, bu birimin belirli kişiler tarafından değil tüm halk tarafından yürütüldüğünü ifade eder. Bir bakıma DEX kripto para borsasının yetkilisi kullanıcısı olduğunu ifade eder. Bunların yanı sıra DEX’İN avantajları şu şekilde verilir:

  • İşlem güvencesi
  • Varlık saklama çeşitliliği,
  • Dijital ortam ile yatırımın sürekli göz önünde olması
  • Yatırımcı gizliliği
  • Düşük manipülasyon

DEX’İN Dezavantajları

DEX, merkeziyetsiz bir sistem benimsediği için risk oluşturabilecek dezavantajları da beraberinde getirir. DEX’in dezavantajları arasında merkezi olmadığı için borsaya bir engel oluşturacağı düşünülür. Bu nedenden dolayı DEX’in dezavantajları kullanıcı deneyimlerini, likidite ve sermaye hareketliliğini de etkiler. Aynı zamanda DEX sisteminde, sistem güvenliğinin kullanıcı elinde olması kullanıcıya büyük sorumluluk getirir. Bu durum kimi zaman sorumluluk alamayan kullanıcılar için bir dezavantaj oluşturabilir. DEX sistemi güvenlik anlamında kullanıcıyı sorumluluğa iter.

DEX ve Merkezi Borsa Arasındaki Fark Nedir?

DEX ve merkezi borsa arasındaki fark;

  • DEX borsalarında kimlik bilgileri kişiye aittir, merkezi borsa da ise kullanıcı bilgileri borsa ile paylaşılır.
  • DEX borsalarında kullanıcı kendi takip ve güvenliği sağlar, merkezi borsalarda bu durum tamamen borsa tarafından yapılır. Çünkü merkezi borsalar kâr amacı güden sistemlerde çalışır.
  • DEX borsaları alınan kararları kullanıcıların durumlarına göre belirler ve kullanıcı desteğiyle gerçekleşir.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!