Delist Nedir? Kripto Paralar Neden Delist Edilir?

Delist Nedir
Delist Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Delist Nedir?

Delist Nedir? Delist, Türkçe dilinde listeden çıkarma, geleneksel borsalarda ve kripto para piyasalarında listelenen tüm varlıkları listeden çıkarmak için kullanılır. Kripto para üretiminde belirtilen hedefler, borsaların altcoinleri desteklemesi açısından önemlidir. Potansiyel olarak başarılı projeler, Binance gibi büyük kripto para borsalarında da listelenir. Ancak bir süre sonra piyasa dalgalanmaları ve diğer koşulların ortaya çıkması nedeniyle projenin başarılı olup olmayacağı belli olmaya başlayacaktır. Kripto para birimleri, borsanın gereksinimlerini karşılamıyorsa listeden çıkarılacaktır.

Delist Olacak Coin’ler Ne demek?

Delist Nedir? Gelecekteki altcoinlerin listeden çıkarılmasının başarısı aslında önce belirlenecek. Ancak çok büyük borsalar bile bazen bu tür altcoinleri listeliyor. Bunun nedeni arz talep dengesinin sanal para biriminden daha yüksek olmasıdır. Kripto para birimlerinden yana yatırımcıların varlığı, fiyatlarının sürekli yükseldiği ve talebin oldukça dengeli olduğu anlamına gelir. Bu tür kripto para birimlerinin bir borsada listelenmesi, borsanın işlem hacmi büyümesi üzerinde net bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, bu tür projeler borsada kolayca yapılabilir. Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Delist Olursa Ne Olur?

Kripto paraların tarihçesinden bu yana birçok altcoinin delist edildiği bilgisinden hareketle tüm kripto paraların delist edilmeyeceğini söyleyebiliriz. Geliştirilmesinin kalitesi, akıllı sözleşmelerin istikrarı, proje ekibinin yetersizliği ve değişen gereksinimleri karşılayamaması gibi sorunlar kripto para biriminin listeden çıkarılmasına yol açacaktır. Delist Nedir? Bir koinin listeden çıkarılması, işlem gördüğü borsalara vaat edilenleri teslim edememesi nedeniyle mümkün olur. Bir kripto para birimi listeden çıkarılacaksa, kullanıcılara önceden bildirilir. Bundan sonra listeden çıkarıldı ve bazı ticaret çiftleri artık alınıp satılmıyordu. Listeden çıkarıldıktan sonra, kripto para birimi ticaret için başka bir platforma veya cüzdana aktarılabilir.

Dijital para birimleri: Riskler ve fırsatlar

Delist Edilen Varlık ve Kriptoparalara Ne Olur?

Delist Nedir? Bir kripto varlığını listeden çıkarma kararı, listelendiği platformdan bağımsız olarak verilir. Kripto para birimleri bir platformdan çıkarılırsa, listelendikleri diğer platformlardan çıkarılmayacaktır. Listeden çıkarma, kripto varlıkların yürütüldüğü platformdan bağımsız olarak gerçekleşen bir süreçtir. Bir platformdan çıkarılan kripto para birimleri başka bir platforma aktarılabilir.

Bir Kriptopara Neden Delist Edilir?

Delist Nedir? Bulunduğu platformun gereksinimlerini karşılamıyorsa, bir kripto para birimi listeden çıkarılır. Kripto varlıklar çeşitli nedenlerle listeden çıkarılabilir. Aşırı fiyat oynaklığı sonrasında orijinal değerine ulaşamayan bir kripto para birimi, bir güvensizlik duygusu yaratabilir. Bu durum nedeniyle kripto varlıklar artık kullanıcılar tarafından alım satım işlemlerinde değerlenmiyor ve hacimleri düşük kalıyor. Bu gibi durumlarda, kripto varlığın bulunduğu platformdan çıkarılmasına karar verilebilir. Kripto para projesi geliştiren kişiler; kullanıcılara veya alım satım platformlarına verilen sözlerin yerine getirilmemesi, proje ile ilgili operasyonel sorunlar vb. durumlarda listeden çıkma meydana gelebilir.

Delist İşlemi Neden Yapılır?

Delist Nedir? Finansal varlıkların listeden çıkarılmasının ana nedenlerinden biri yasal işlemlerdir. Spekülatif, etik olmayan veya uyumlu olmayan davranışlar, söz konusu ürünün listeden çıkarılmasına neden olabilir. Bu yaptırım geçici veya kalıcı olabilir. Örneğin bir para biriminde spekülatif hareketler tespit edilirse soruşturma sürecinde listeden çıkarılabilir. Tüm finansal araçların bir işlem hacmi vardır. Küçük miktarlardaki varlıklar piyasaya katkıda bulunma yeteneklerini kaybeder. Örneğin; bir değişiklikten sonra orijinal fiyatına dönmeyen bir hisse senedi, işlem hacmi kaybı olarak kabul edilir. Bu tür ürünler piyasaya oynaklık ve belirsizlik getirir.

Delist Nedir? Delist Olan Coin Ne Olur? - Sirketdedikodulari.com

Bu gibi durumlarda, varlık listeden kaldırılır. Menkul kıymetlerin borsada kote edilmesi ve alım satımı belirli maliyetlere neden olur. Tüm platformlar iyi bir maliyet ve fayda dengesi sunar. Bu verim dengesi bozulursa ürün listeden çıkarılır. Başka bir deyişle, maliyeti gelirden fazla olan ürünleri listelemeye ve işlemeye son veriyoruz.

Delist Olacak Coinler Hangileridir?

Delist Nedir? Her değişim platformunun özel gereksinimleri vardır. Bu gereksinimler, geliştirme faaliyeti ve kalitesi tarafından belirlenir. Bu koşulları sağlamayan kripto para varlıklarına listelenmemiş paralar denir. Sürdürülebilir olmayan ve platformun ekosistemine katkı sağlamayan paralar listeden çıkarılacaktır. Delisted coinlerin bir bekleme süresi vardır. Bu varlıklar, kottan çıkarma kararının ardından bir süreliğine kapatılacaktır. Bu uygulamanın nedeni yatırımcıların zarar görmesini engellemektir. Bu süre zarfında yatırımcılar kendi cüzdanlarında coin alma ya da başka bir borsaya transfer etme hakkına sahiptir. Delist edilecek coinler borsa platformu tarafından periyodik olarak duyurulacaktır. Listeden çıkarma belirli bir süre içinde gerçekleşir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!