Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos (ATOM) Nedir
Cosmos (ATOM) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cosmos (ATOM) nedir;  Birbiriyle bağı olmayan blockchain zincirlerini birleştiren merkezüstü sanal bir dünyadır. Cosmos ağı olarakta bilinmektedir. Cosmos yaratıcıları Zark Milosevic, Jae Kwon ve Ethan Buchman olarak bilenmektedir. Kripto borsasında çalışan blockchain zincirlerinin etkileşim ve uyum içinde çalışmasını amaçlamaktadır. Bu amacı sağlamak için Cosmos yazılım ile ağ üzerinde yer alan kod kalıntılarını kullanarak tasarılarını ilave etmektedir. Cosmos saniyelik zamanlarda işlem gerçekleştirmektedir.

Cosmos (ATOM) Amacı Nedir?

Cosmos (ATOM) nedir; Cosmos web 3.0 ile geliştirilmiş bir blok zincir tasarımıdır. Blockchain ağlarının çevresi ile iletişim kurmadan, bilgi alışverişi yapmadan çalışmasının yarattığı sorunları çözme amacı taşıyor. Piyasada bulunan ağların iletişimi sınırlı Cosmos bu sınırlı iletişimi maksimum seviyeye çıkarmayı amaçlamaktadır.

Cosmos (ATOM) Nasıl Çalışır?

Cosmos ağı üç katmanlı uygulama, ağ geliştirme ve konsensüs şeklinde çalışmaktadır. Bu katmanları birleştirebilmek için Cosmos çeşitli araçlar kullanmaktadır. Cosmos projesinin en mühim aracı Tendermint BFT’ dir. Tendermint BFT tekrar tekrar kod yazmadan yeni blok zincirleri yaratmalarına olanak veren bir ağ motorudur. Cosmos ağ korumasını sağlayan ve işlem onaylama/doğrulama yapan algoritmalardır. Cosmos Hub bütün bu sistemin doğru bir şekilde ve aksamadan çalışmasının sağlamaktadır.

Cosmos Hub Nedir?

Cosmos (ATOM) nedir; Cosmos Hub blockchain ile çalışan ve özgün hale getirilebilen blockchainleri birleştirmek isteyen bir tasarımdır. Bu isteğini sağlamak için Blockchainler Arası İletişim Protokolü sayesinde Zone’leri (özgün hale getirilebilen blockchainler) izler. Protokol bilgilerin Cosmos Hub’ a entegre her Zone ‘ ye ulaşmaktadır.

Cosmos Hub, Zone’ lerin bu haberleşme trafiği içerisinde merkezi kayıt defteri gibi çalışmaktadır. Haberleşme trafiğinde IBC, IBCBlokCommitTx ve IBCacketTX işlemleri ile çalışmaktadır. IBCBlokCommitTx, rastgele bir Zone’de olan en son bloğun hash ulaştırır. IBCacketTX, bilgi kütlelerinin yasal ve göndericisinin doğru olduğunun Zone ile kanıtlanmasını sağlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!