Borsalarda Balina Nedir? Borsada Balinalar Nasıl Hareket Eder?

Borsalarda Balina Nedir
Borsalarda Balina Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsalarda Balina Nedir?

Borsalarda Balina Nedir? Para piyasalarında yaygın olarak duyulan ‘balina’ terimi, belirli bir yatırım aracında kilit konumlara sahip kişileri tanımlamak için kullanılır. Bir balinanın kripto para piyasası için ne anlama geldiğini ifade etmek gerekirse, bitcoin veya altcoinlerde milyonlarca doları olan bir yatırımcıya balina denir. Balinalar bireyler veya kurumlar olabilir, bu statüye ulaşmak için cüzdandaki para miktarının yüksek olması önemlidir. Türkiye’nin öncü borsalarından biri olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Balinaları Kimler Oluyor?

Borsalarda Balina Nedir? Kripto para balinası denilince akla bir kurum veya kuruluş gelmemeli. Yukarıda belirtildiği gibi, bu tarihte belirleyici faktör eldeki kripto para miktarıdır. Bu anlamda gerçek kişiler, şirketler, kurum veya kuruluşlar mevcut yatırımları ile balina olma şansına sahiptir.

En Büyük Bitcoin Balinasından Dev Satış - Bitcoin Haberleri

Borsada Balinalar Nasıl Hareket Eder?

Borsalarda Balina Nedir? Balinaların borsa üzerindeki etkisini en iyi tanımlayan kelime manipülasyondur. Bildiğiniz gibi borsada hisse senetleri, kripto para birimleri, emtialar veya diğer finansal enstrümanlar alınıp satılırken; Fiyatlar arz ve talep arasındaki denge tarafından belirlenir. Basitçe söylemek gerekirse, türü ne olursa olsun, borsanın nasıl çalıştığını açıklamak için arz talep dengesi kavramının mantığını anlamak gerekir. Arz bir yatırım aracının ödenmemiş miktarı olarak görülebilir. Arzdaki bir artış, basitçe daha olağanüstü finansal araçlar anlamına gelir.

Kıtlık ilkesine göre piyasada bol olan bir şeyin fiyatı düşer. Fazla para da değerini düşürür ve enflasyona neden olur. Kripto para arzındaki artış satış olarak değerlendirilmeli ve satışlardaki artışın fiyatların düşmesine yol açacağı anlaşılmalıdır. Tersine, piyasanın satın alma isteği de kripto para biriminin fiyat artışını etkiler. Balinalar, arz ve talebin dengelenmesinde hemen kritik bir rol oynar. Bireysel yatırımcılar için binlerce dolarlık küçük rakamlar piyasayı etkilemezken, birkaç milyon balinanın ticareti doğrudan bilançoyu etkileyerek fiyatları yukarı veya aşağı çeker. Borsalarda Balina Nedir? Balinaların böyle bir pazar gücüne sahip olması, genel pazarın veya herhangi bir kripto para biriminin balina performansının önemini artırır.

Kripto Para Balinaları Nasıl Ticaret Yapıyor?

Borsalarda Balina Nedir? Kripto para balinalarının piyasayı etkilemek için bu kadar güce sahip olması, pozisyonları satın almak ve kapatmak için büyük alım satımların, emtia seçimi olarak bilinen satın alma ve kapatma aşamasında yapıldığı anlamına gelir. Bu noktada balinalar, daha fazla kazanmak veya likidite elde etmek isteyen yatırımcılara hizmet veren OTC brokerleri olarak bilinen kurumlardan hizmet alıyor. Bünyesinde uzman bulunan kurum ve kuruluşlar bu işlemleri kendi bünyelerinde yürütmektedir. OTC Brokers dediğimiz profesyoneller, arz ve talebi dengelemek ana amacına ulaşmak için bu işlemleri gizlilik içinde ve maksimum kârla gerçekleştirirler. Bu ticaretlerin piyasa fiyatını etkilemesi amaçlanmasa da, bazen balinaların piyasanın yönünü değiştirmek için fiyatları yükseltmesi veya düşürmesi gerekir.

Balinalar, Bitcoin'i (BTC) Bu Seviyeden Almak İçin Büyük Miktarda Alış Emri  Girdi • Coinkolik

Bu süreci anlamak için balinaların kripto para ticaretini nasıl yaptığını anlamak önemlidir. Komisyoncular aracılığıyla, bu ticaret aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

  • Balinaların alım satım işlemlerinde piyasayı etkilemek istemedikleri durumlarda bir borsa yerine birden fazla borsada işlem yapılabilmektedir. Örneğin, komisyoncu aynı anda Binance, KuCoin, FTX veya diğerlerinde işlem yapar. İşlemleri küçük meblağlar olmakla birlikte aynı anda birden fazla borsada işlem görmesi fiyat manipülatif bir etkiye sahip değildir.
  • Farklı borsalarda yapılan işlemler bazen tek bir işlemde veya soğuk cüzdanda geri alınabilir.Bu işlemler borsalar arası transferlerle gerçekleştirilir.
  • Yeterli miktarda kripto para birimi biriktiren ve orta vadeli trendi takip etmek isteyen balinalar, tezgâhta topladıkları dijital para birimlerini Hodl için soğuk bir cüzdana veya çevrimiçi cüzdanlara çekebilirler. Hodl adı verilen bu yöntem sadece küçük yatırımcılar için değil, daha önce de belirttiğimiz gibi balinalar için de önemli. Balinalar söz konusu olduğunda, konsept aynı zamanda endüstride atıl bir portföy olarak da adlandırılabilir.
  • Balina yeteri kadar mal topladığında pazarı artırır, yeterince sattığında ise yine hasat istiyorsa pazarı düşürür.Bu gibi durumlarda, kripto para biriminin derinliği ne olursa olsun satış gerçekleşir. Tercihen, bu alım satımlar daha az likit borsalarda yapılır ve fiyat üzerinde istenen etki sağlanır.

Özet

Borsalarda Balina Nedir? Kripto para piyasasında balinalar, büyük miktarlarda Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini cüzdanlarında tutan yatırımcıları tanımlamak için kullanılan bir terim olarak bilinir. Balinaların milyonlarca hatta milyarlarca dolarlık portföyleri var ve yaptıkları yatırımlarla piyasayı şekillendiriyorlar. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, perakende yatırımcıları manipüle etmek ve onlara zarar vermekle sıklıkla eleştirilen balinalar listesinin başında geliyor. Balinalar, Satoshi örneğinde olduğu gibi bazen hodl tarzını benimserken, Elon Musk örneğinde olduğu gibi kripto para birimleri üzerinde manipülatif bir etkiye sahip olabiliyorlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!